Hlavní obsah
Hry

Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu: Jednoduché putování pro malé hráče

Foto: Ondřej Zeman

Po několika výrazných projektech ze světa Pána prstenů tu pro vás mám ještě tuhle záležitost, kterou nedávno do světa vypustilo Albi. Jak se povedla a zda stojí za pozornost, vám poví následující řádky.

Článek

Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu vyšle hráče vstříc putování

Frodo to ve stolních hrách nemá snadné. Neustále ho posílají na výpravy bez návratu. Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu se v tomto ohledu neliší od konkurence, takže se spolu s Frodem a zbývajícími pěti členy Společenstva vydáte na cestu, která má být zakončena vhozením blyštivého prstýnku do Hory osudu. Každý tah je v této záležitosti postaven na dvou fázích, jež po sobě následují. Tou úplně první je fáze házení, v níž hráč hází dvakrát vybranými kostkami, přičemž při každém z hodů si vybere jednu barevnou kostku a jednu černou.

Foto: Ondřej Zeman

Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu nabízí zajímavě zpracovaný herní plán.

Počet hráčů: 1–4

Herní doba: 50 minut

Věk: 10+

Jakmile máte vybráno, je tu fáze akcí, která stojí na právě hozených hodnotách. Každá kostka má dopad na někoho jiného. Oranžová je pevně spjata s nositelem prstenu a jeho společníkem. Fialová zahrnuje Smíška s Pipinem, zatímco modrá aktivuje Aragorna. Nechybí tu ani kostka pro Gimliho nebo Legolase. Černé kostky jsou kostkami setkání, takže s nimi aktivujete karty na stupnici setkání, kde se mohou nacházet karty přátel, ale také nepřátelsky laděné postavy. Pokud narazíte na spojence, můžete si jeho kartu dát po přečtení před sebe.

Foto: Ondřej Zeman

Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu nenabízí tradiční figurky, nýbrž kartonové postavičky.

Karta protivníka má ve většině případů vyloženě negativní dopad na vaši družinu. Někteří společníci po jediném střetu padnou, zatímco jiní zůstávají ve hře dlouhodobě a různě vám mohou uškodit i v budoucnu. Situací je před hráče postavena spousta, takže se nikdy úplně nenudíte. Během své cesty skrze různé legendární destinace můžete narazit na slavné postavy formující filmový i knižní příběh. Mám však jeden bod, který vnímám trochu kriticky.

Foto: Ondřej Zeman

Kostky v této hře hrají prim.

Aktuálně mám za sebou už pár her z univerza Pána prstenů a musím říct, že každá z nich mě nadchla zpracováním karet, které plně odpovídají mým představám o tom, jak vypadají jednotlivé postavy, místa a stvůry. V případě Pána prstenů – Výprava k Hoře osudu je design karet výraznou slabinou. Neříkám, že jsou navrženy vyloženě špatně, jen zkrátka nejsou natolik osobité, abych si je zapamatoval nebo vyloženě chtěl pamatovat, čímž se liší od kousků nabízených v Honbě za prstenem či Válce o prsten, které mají skutečně vyvedené karty.

Foto: Ondřej Zeman

Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu vás nechá zavítat do různých destinací.

Kostky Společenstva pak fungují na principu toho, že se s postavami o daný počet polí musíte pohnout bez ohledu na to, zda chcete, či nikoliv, což opět může vést k různým situacím, protože pohyb nejednou zakončíte na poli události. Hra je rozložena do několika etap, které stojí na vaší schopnosti dosáhnout určitých bodů na mapě. Možná vás to překvapí, ale nechybí tu ani prvek boje, který startuje poté, co narazíte na kartu protivníka. Když jsou hrdinové v dosahu, mohou napadeného nositele prstenu podpořit. Pokud na kostkách padne symbol hrdinů aktivně se účastnících boje, máte vyhráno. Jestliže nikoliv, znamená to selhání v boji. Stejně tak pokud se na kostce objeví symbol Saurona, který vůbec neodpovídá tomu, jak jej známe z jiných děl.

Foto: Ondřej Zeman

Vizuál karet v Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu nenadchne.

Po řadě bitev se můžete těšit na finální etapu, která se odehrává pod Horou osudu. Jestliže se dostanete až na vrchol, vítězství je vaše. Odhodlání hrdinů však nesmí spadnout příliš nízko, protože pak vás čeká jen zmar a zkáza. Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu se s vámi zkrátka párat nebude. Když budete chtít, je možné si hru zlehčit či naopak ztížit. Na celku je ale za všech okolností patrné, že necílí příliš vysoko.

Foto: Ondřej Zeman

Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu má vizuálně slušně zpracovaný insert.

Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu patří mezi slabší zástupce slavné značky

Jak jsem psal výše, v minulosti jsem měl možnost zahrát si už nejeden titul z tohoto univerza. V porovnání s konkurencí působí Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu dost slabě. Neříkám, že je to vyloženě špatná hra, avšak postrádá kouzlo, kterým oplývají ostatní hry z tohoto univerza. Za některými mírně zaostává, vedle jiných působí vyloženě slabě. Zkrátka a dobře, je to dětská hra, která disponuje slavnou značkou, avšak nepracuje s ní moc efektivně – nebo minimálně takový z toho mám pocit. Nejslabším prvkem jsou pak bez debat karty.

Foto: Ondřej Zeman

Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu

Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu je hrou pro mladší hráče, kterým může nabídnout jednoduchý zážitek ze světa Pána prstenů. Starším hráčům nebo těm, kteří mají zkušenosti s jinými projekty z tohoto univerza, bych však tento kus nedoporučil ani ve slevě, protože je tu řada daleko výraznějších záležitostí.

Za poskytnutí kopie hry Pán prstenů – Výprava k Hoře osudu na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Albi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz