Hlavní obsah
Hry

Příčetnost je jen iluzí. Lovecraftův dopis přináší šílenou verzi herní klasiky

Foto: Ondřej Zeman

Máte rádi Milostný dopis, ale už se vám ohrál? Tak tahle variace vám nabídne nový formát dobře známé karetky. Jen tedy namísto obyčejných akcí je nutné počítat také se šílenstvím.

Článek

Šílenství může být vaší výhodou i záhubou

Jestli je na trhu hra, která má skutečně bezpočet variací, je to Milostný dopis. Ta si dlouhodobě získává srdce hráčů primárně za pomoci vysoké míry přístupnosti. Zkrátka a dobře, její hraní zvládne každý, kdo umí číst a zvládá poznat hodnoty čísel. Sám jsem měl možnost dostat do ruky už několik alternativních verzí známé hry a většinou žádná z nich zásadněji nevystupovala z řady, nebo nebyla schopná reálně překročit stín svého vzoru. Moc jsem proto neočekával ani od karetní hry Arkham Horror: Lovecraftův dopis, která, jak napovídá samotný název, nepracuje s ničím jiným než tématikou H. P. Lovecrafta, jehož svět plný hrůz z kosmu se dostává na karty – nebo minimálně jeho část.

Foto: Ondřej Zeman

Arkham Horror Lovecraftův dopis není hrou zabírající velký prostor.

Počet hráčů: 2 - 6

Herní doba: 20 min

Věk: 14+

Základní myšlenka hry Arkham Horror: Lovecraftův dopis stojí na tradičním základu. Všichni hráči mají zpočátku jednu kartu, načež si vždy dobírají další a rozhodují se, kterou z nich v rámci svého tahu vynesou. Opravdu každá karta má nějakou hodnotu a také schopnost, jež má vliv na jejího vlastníka či hráče, které si vybere. Alternativ je skutečně hodně. Většinou jsou pak definovány hodnotou užité karty. Trojka vás kupříkladu nechá tajně porovnat kartu s jiným hráčem, což vede k vyřazení toho, kdo má nižší hodnotu. Jednička vás pak nechá hádat hodnotu vlastněnou protihráčem. Když uhodnete, máte od něj v rámci daného kola pokoj.

Foto: Ondřej Zeman

Žetony pro hru Arkham Horror Lovecraftův dopis jsou opravdu povedené.

Čím se Arkham Horror: Lovecraftův dopis liší od originálního Milostného dopisu? Primárním faktorem je aspekt šílenství. Co by to taky byla za adaptaci Lovecraftova univerza, kdyby v něm chybělo šílenství. Absence schopnosti vnímat normální svět se dostavuje s kartami, na nichž jsou stvůry z jiných sfér. Když takovou kartu ve svém tahu vynesete, automaticky musíte v následujícím tahu otestovat svou příčetnost lízáním karet. Když se na nich objeví normální člověk, jste v pohodě. Jakmile ale narazíte na opačný kus, vede to ke ztrátě příčetnosti, čímž se aktivuje část nestvůrných karet prezentovaná pod pasáží určenou pro příčetné hráče.

Foto: Ondřej Zeman

K dispozici jsou vám v Arkham Horror Lovecraftův dopis dány také normální karty.

Pokud ztratíte příčetnost, můžete se těšit na nový level zábavy. Nejednou totiž dostanete dost odlišný efekt, než je normálně prezentován. Leckdy pak svého soka dokonce můžete odsoudit na smrt za pomoci specifické karty. Alternativ je v Arkham Horror: Lovecraftův dopis opět hodně a jejich vliv na normálně hrající je dost nepříjemný. Šance na ztrátu příčetnosti se navíc během partie zvyšuje, protože čím víc vynesených karet monster máte, tím více pak lízáte při testu, kvůli čemuž je šílenství v určitých momentech něčím vyloženě nevyhnutelným. Jednička v takovém případě funguje kupříkladu tak, že pokud má sok jedničku, jeho cesta končí, zatímco osmička vede k vítězství.

Foto: Ondřej Zeman

Šílenství má v Arkham Horror Lovecraftův dopis různé podoby.

Aspekt nepříčetnosti je zásadní mechanikou, která má stěžejní vliv na průběh celé partie Arkham Horror: Lovecraftův dopis. Hráči občas vyloženě touží po tom ztratit příčetnost, protože jen tak dostanou přístup k zajímavějším alternativám karet, které náhodou mají v ruce. Nepříčetnost s sebou však nepřináší pouze benefity, ale též rizika. Když totiž dojdou karty a jste mezi posledními přeživšími, dostanete žeton, který prezentuje váš stav. Partie pak končí v momentu, kdy hráči získají určitý počet žetonů. Objemy jsou odlišné dle toho, zda jsou to žetony získané ve stavu příčetném, či nepříčetném. Opět je tudíž dobré přemýšlet, za jakých okolností chcete kola vyhrávat.

Foto: Ondřej Zeman

Všechny komponenty hry Arkham Horror Lovecraftův dopis se vám vejdou do malého sáčku.

Arkham Horror: Lovecraftův dopis patří mezi nejoriginálnější adaptace legendy

Milostný dopis je fajn a já zcela chápu, proč je mezi hráči tolik milován. Je to zkrátka jednoduchá hra, kterou si zahrajete prakticky s každým, kdo chce. A je jedno, zda se jedná o dítě, dospělého, či seniora. Limitace jsou minimální a zpracování karet většinou též není špatné. V případě hry Arkham Horror: Lovecraftův dopis dostanete konečně trochu odlišnou variaci známé záležitosti. Nebál bych se říci, že vzhledem k aspektu nepříčetnosti možná dokonce jednu z těch nejlepších.

Foto: Ondřej Zeman

Arkham Horror Lovecraftův dopis

Komu bych za sebe v rámci této recenze Arkham Horror: Lovecraftův dopis doporučil? Jestliže vás už nebaví základní varianta hry Milostný dopis a toužíte po něčem, co bude v základu stejné, avšak nějakým způsobem vybočí z řady, je to fakticky sázka na jistotu, protože tohle tento kus dělá. Rád proto pro něj zvednu palec.

Za poskytnutí kopie hry Arkham Horror: Lovecraftův dopis recenzi děkuji českému distributorovi společnosti Asmodee Czech Republic.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz