Článek
V karetní hře Smíšený les to kolem stromů žije
To že sázet lesy nejde jen podle jejich ekonomického potenciálu je fakt, který byl dlouho ignorován. Nyní na něj však doplácíme a tak se politika sázení pomaličku mění. V nové karetní hře Smíšený les se máte možnost dát do realizace lesa hvozdu s potenciálem, že přežije budoucí oteplování i nepřízně počasí. Jeho skladba totiž bude pouze na vás.
Počet hráčů: 2 - 5
Herní doba: 60 minut
Věk: 10+
Elementární myšlenka karetní hry Smíšený les je až překvapivě jednoduchá. Vlastně si můžete vzít dvě karty, nebo vyložit kartu z vaší ruky. První možný tah stojí na tom, že si každou ze dvou karet máte příležitost vzít z jiného prostoru. Nabízí se vám tu hromádky a mýtina, na které se objevují karty tak, že je tam umisťujete během vynášení. To totiž není zcela zdarma, takže když chcete zahrát zvíře, strom nebo rostlinu musíte za to zaplatit takovým počtem karet, jaký si daný kus žádá.
Zajímavé je v tomto případě, že zatímco některé kousky vás „oholí“ o jednokolový příjem, v určitých případech vás vynesení stojí nulu. Vyplatí se tedy takových kartiček se držet, protože zdarma vám nikdo nic nedá. Samotné karty pak ve hře Smíšený les nevynášíte jen tak do prostoru, ale jsou tu jasně daná pravidla. Tedy abych byl přesný stromy a sazenice stromů lze pěkně dávat do prostoru, avšak zvířátka a další karty tvořící ekosystém lesa už musíte navazovat na stromy či jejich sazenice.
Každý strom má celkem čtyři strany, které lze zaplnit kartami majícími vždy dvě poloviny, na nichž můžete nalézt za všech okolností dva odlišné živočišné či rostlinné druhy. A právě na této myšlence Smíšený les stojí, protože efektivní přikládání karet je jednou z cest k vítězství. Jednotlivé kusy mají navíc často zajímavé dodatečné efekty navázané na les jakožto na celek, takže když třeba někam postavíte vlka a už máte ve svém lesíku parohatou zvěř doberete si tolik karet kolik kousků daného druhu máte, což se vyplatí. Na detaily se tu hodně hledí.
Během hraní pak není dobré ignorovat ani cenovky při nákupu karet. Když totiž investujete opravdu efektivně, můžete se těšit na to, že budete odměněni. Při vykládání se ve hře Smíšený les totiž dá zaměřit na to, aby vámi vynaložené karty na nákup prezentovaly určitý druh symbolu. Jestliže se vám podaří zaplatit požadovanou kombinaci obdržíte bonus, který může mít třeba podobu toho, že budete hrát ještě jednou, což se vyplatí.
Hra okamžitě končí v momentu, kdy odhalíte třetí kartu zimy. Jakmile k tomu dojde startuje závěrečné bodování. To v karetce Smíšený les stojí na tom, že sečtete všechny bukvice na viditelných kartách a následně k němu přičtete hodnotu rovnou počtu karet ve vaší jeskyni. Asi vás to nepřekvapí ale vítězem je automaticky ten s nejvyšším scóre. Pokud náhodou dojde k remíze mezi dvěma hráči, tak je vítězství rozděleno rovným dílem.
Karetní hra Smíšený les vás přinutí přemýšlet nad biodiverzitou
V základu působí Smíšený les jako strašně jednoduchá deskovka. Přeci jen před sebou v této karetní hře má člověk pouze dvě elementární akce, jenže primitivní tento kousek rozhodně není. Když se pustíte do jeho hraní nabídne vám překvapivě rozsáhlou škálu možností jak v něm budovat hvozd, který je pod vaší kontrolou. Skutečnost, že alternativ je tu opravdu hodně dokazuje pak bodování při němž si můžete pomoci slušným počtem přehledových karet.
Smíšený les je skrytý poklad, který by rozhodně byla škoda přehlédnout. Pokud máte rádi zvířátka, stromy a přírodu jakožto celek, tahle karetní hra vás za žádných okolností nezklame. Její cenovka je navíc vzhledem k vysoké znovuhratelnosti relativně přístupná.
Barevnost zadních stran karet byla v mnou recenzované verzi odlišná než v té, ve které hra oficiálně vyjde. Je tedy možné, že ve své krabičce následně naleznete o kapku jinak vypadající karty. Nejedná se však o zásadní problém znemožňující komplet ohodnotit.
Za poskytnutí kopie hry Smíšený les na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Blackfire.