Hlavní obsah
Hry

Soumrak: Povedená strategie, v níž čarodějky bojují o Čarovný trůn

Foto: Ondřej Zeman

V deskové hře Soumrak se čtyři klany čarodějnic utkají o Čarovný trůn. Strategický worker-placement přináší napětí, komplexní mechaniky a magické souboje, kde zvítězí jen ten nejsilnější.

Článek

V čele klanu čarodějnic se ve hře Soumrak utkáte o Čarodějný trůn

Další věk magického světa se pomalu, avšak jistě, blíží ke konci. Ten další už klepe na vrata a váš klan čarodějek to cítí a chce na danou situaci zareagovat. Hraje se totiž o hodně – ve hře je samotný Čarovný trůn. Jak už to ale bývá, usednout na něj může pouze jeden. Soumrak je hra pro čtyři hráče a nabídne vám čtyři frakce, které disponují speciálními schopnostmi a efekty typickými pro každý klan. V prvních hrách je však moc nevyužijete, protože navyšují komplexitu, a to ze startu úplně nechcete. Když se ale pro náročnější formát odhodláte, dostanete klan nesoucí znak hvězdy, trnu, kříže a kruhu.

Foto: Ondřej Zeman

Soumrak nepatří mezi úplně malé deskovky

Počet hráčů: 1-4

Herní doba: 30 minut

Věk: 14+

Poté, co si ve Soumraku vyberete, za koho chcete hrát, už vám nic nebrání pustit se naplno do partie. Ta je rozložena do tří kol, která jsou tvořena čtyřmi fázemi. První z nich je fáze průzkumu, během níž si všichni vezmou zdroje a karty, na něž mají nárok podle desek klanů. V komplexnější variantě je vám pak, podobně jako v jiných deskovkách, dána možnost vzít si v prvním kole více karet s tím, že dvě pak odhodíte. Jakmile máte všichni vyřešen svůj průzkum, můžete se pustit do etapy akcí, která vám nabízí rovnou pět alternativ.

Foto: Ondřej Zeman

Vřídla mají ve hře Soumrak různé podoby.

Jednou z primárních je objevení vřídla moci. Tyto body totiž představují cestu ke sklízení zdrojů, vítězných bodů a také karet. Navíc jsou bodem, jenž slouží jako prostor pro vykládání karet rituálů, takže je dobré vybrat si vřídlo obezřetně. Pro jeho získání musíte při partii hry Soumrak využít daný počet čarodějnic z vašeho klanu. Jakmile ho máte, můžete v rámci akcí aktivovat žeton svého klanu, což vede k tomu, že získáte nejen zdroje klanu, ale též sklidíte zřídla ve vnějším kruhu.

Foto: Ondřej Zeman

Soumrak vám dá k dispozici různé postavy.

Role surovin je ve hře Soumrak tradiční, takže to, co získáte, můžete následně investovat. Co jiného taky s materiály, že? Během třetí akce velmi aktivně pracujete s kartami rituálů, specialistů a také členů rady. Vše má svou cenu. Poté, co zaplatíte byliny, znalosti nebo určitý objem lektvarů, se můžete pustit do práce. Rituály vykládáte na vřídlech moci, protože je třeba mít místo, kde je provedete. Počítat můžete s okamžitými efekty, stálým prvkem či vytvořením nových akčních polí. Vím, že to bude znít zvláštně, ale připomíná mi to Divukraj, kde leccos funguje podobně.

Foto: Ondřej Zeman

Čarodějky v Soumraku vyloženě touží po surovinách.

Když vykládáte znalce, umístíte ho na svou desku klanu. Tam vám poskytne permanentní efekt po zbytek partie. Těšit se můžete na trvalý efekt, volnou akci či bojovou aktivitu. Ano, střety čarodějek jsou zde také, ale než se k nim dostaneme, ještě chvíli zůstaneme u akcí. Jde zde totiž také o akci orientovanou na využití akčního pole, v jejímž rámci používáte své figurky čarodějek a také stařešinů. Zatímco ženy můžete umístit kamkoliv, stařešinové mají omezené možnosti a lze je umístit pouze do vnitřního kruhu. Získat tak můžete suroviny, nebo proměnit karty v přesuny. Soumrak dává hráčům mnoho možností. Finální potenciální akcí je pak vytváření činidel, která generujete ze surovin. Činidla pak používáte ke zlepšení sklízení nebo postupování na stupnici reje, jež vede k různým efektům.

Foto: Ondřej Zeman

Soumrak vám dá k dispozici různé postavy.

Poté, co už nemáte možnost realizovat v Soumraku další akci, nastává fáze boje. Během ní bojujete o různá místa na mapě. Když máte na dané pozici své lidi, musíte se pustit do boje. Ten se vyhodnocuje tak, že na svém Kole moci investujete určitý objem své many, načež k ní přičtete zúčastněné kouzelníky. Vítěz je ten s vyšší hodnotou. Samotná síla pak určuje, jakou odměnu v dané oblasti získáte. Dobyvatel navíc obdrží runový kámen, který může vést k zdvojnásobení vítězných bodů za karty rituálů, takže bojovat se vyplatí. Partie v Soumraku končí odehráním třetího kola, po němž se započítávají různé faktory včetně znalců, členů rady a rituálů. Vítězem je ten, kdo má nejvíce bodů, nebo v případě shody ten, kdo dosáhl nejvíce many.

Foto: Ondřej Zeman

Soumrak nabízí hráčům velmi povedený insert.

Soumrak je slušně postavený worker-placement s čarodějnickou tématikou

Získání Čarodějného trůnu je ve hře Soumrak občas fuška. Základní myšlenka hratelnosti tu stojí na dobře známých pravidlech, takže se do hry s čarodějkami rychle ponoříte. Partie má následně slušný vývoj spojený se schopností hráčů pracovat s jejich vřídly. Na celku se mi líbí, jak se hraje, a také zpracování herních komponentů, které je velmi povedené. Soubojový systém bych si však dokázal představit navržený trochu kreativněji či komplexněji, ale to je jen můj názor.

Foto: Ondřej Zeman

Soumrak

Soumrak je povedený worker-placement pracující s čarodějnickou tematikou. Pokud máte tento žánr rádi a toužíte po něčem komplexnějším, řekl bych, že právě tento kousek by vám mohl sednout. Komplet je dostatečně kvalitní na to, abych se jej nebál doporučit, takže za mě mají tvůrci palec nahoru. Nepřijde mi ovšem, že by jako celek reálně opravdu výrazně vybočoval z řady.

Za poskytnutí kopie hry Soumrak na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Tlama Games.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz