Článek
V karetní strategii Stromová společnost budete budovat osídlení v korunách stromů
Budovat se dá v různých rozměrech. Některé tituly vás nechají vystavět celé říše, zatímco v jiných jde o malé vesničky z muchomůrek. V karetní hře Stromová společnost se pustíte do výstavby něčeho, co není úplně malé, avšak reálně to nepřesahuje formát menšího města, protože každý staví svou vlastní malou stromovou kolonii.
Počet hráčů: 2–4
Herní doba: 45 minut
Věk: 8+
Každé kolo je rozděleno do tří fází. V první fázi vás Stromová společnost nechá prodávat ovoce, které dostanete na začátku hry. Jaké ovoce dostanete, je otázkou náhody – můžete získat hrozny, jablka, pomeranče, třešně nebo bobule. Za některé ovoce můžete získat více peněz, zatímco jiné umožní prodat více kusů. Všechny karty ovoce ale nabízejí nějakou akci, kterou většinou aktivujete až poté, co mají všichni prodáno. Pak následuje druhá fáze.
Díky kartám ovoce můžete získat více peněz do truhlice, zlevnit budování nebo vyměnit karty budov, které jsou všem nabídnuty ke koupi. Druhá fáze je totiž zaměřena na výstavbu. Během hry máte před sebou čtyři cechy (z celkových šesti), takže vždy získáte trochu jiné portfolio karet, se kterými můžete pracovat. K postavení budovy potřebujete dostatek financí, bez nich budování nezačnete. Položením základů však práce na budově nekončí, má totiž ještě dvě další úrovně, které vám po dokončení přinášejí bonusy.
Samotné budování je na finance poměrně náročné. Čím více zaplatíte, tím zajímavější bonusy získáte, což je třeba během hry brát v úvahu. Budovy mají často ve Stromové společnosti mezi sebou určitou formu synergie, která vám může dlouhodobě přinést body. Některé stavby vám po postavení dají vítězné body, jiné zase peníze. Zajímavé jsou stavby architektů, které po vylepšení umožňují zdarma vylepšit další budovu určité úrovně. Celkově jsou efekty různorodé – některé se aplikují ihned, zatímco jiné až po skončení hry. Jakmile mají všichni postaveno nebo vyčistí stůl od nepotřebných karet, nastává třetí fáze.
V této fázi budete odpočívat. Odložíte prodané karty ovoce a každý si vezme jeden kus ovoce. Mince v měšci přesahující počet dvou kusů zmizí, ale mince ve své truhle si můžete ponechat a připravit se na další kolo. Karty cechů jsou doplněny a čekají na to, až se pustíte do výstavby jejich budov. Hra končí, když některý z hráčů získá více než 6 symbolů cechu na dokončených stavbách, což znamená, že musíte dokončit alespoň 18 staveb. Poté dohraje kolo a partie Stromové společnosti končí. Další možností konce hry je absence ovoce, kdy si následně musíte spočítat body.
Stromová společnost sází na jednoduchost a vyplácí se jí to
Mladším hráčům nechcete dávat příliš složité hry. I když zvládnou mnohé, na konci dne by je to mohlo od deskovek odradit. Stromová společnost je podle mě ideální karetní hrou, která ukáže začínajícím hráčům, jak efektivně pracovat s kartami, synergiemi a financemi, které tu investujete ve velkém. Vedle velmi přístupné hratelnosti mě zaujalo zpracování herních komponentů, které je skutečně povedené – takové žetony bych chtěl mít všude.
Stromová společnost je přístupná hra, která má co nabídnout především mladším hráčům a začátečníkům. Veteránům sice poskytne slušný zážitek, ale nic příliš komplexního. Doporučil bych ji tedy hlavně nováčkům a méně zkušeným hráčům. Autoři ode mě rozhodně dostávají palec nahoru.
Za poskytnutí recenzentské kopie hry Stromová společnost na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Asmodee Czech Republic.