Článek
Tohle smrdí! otestuje vaši schopnost odhalit pravdu
Hledání pravdy je vždy náročné. Tenhle svět příliš neuznává pravdomluvné jedince, a většinou hrají prim ti, kterým není zatěžko lhát. Ve společenské karetní hře Tohle smrdí! budete přesně s takovou sortou bojovat. Jeden hráč se totiž vždy stane hádačem, zatímco většina bude mít za úkol mu lhát. S pravdou přijde pouze jeden ze zúčastněných. Jenže je skutečně těžké pravdomluvného nalézt, protože realita často vypadá vyloženě nereálně.
Počet hráčů: 4-10
Herní doba: 15 - 20 minut
Věk: 10+
V samém úvodu hry se kvůli dříve prezentovanému rozdělení „rozptýlíte“ do skupin. Hlavní postavou je hádač, který všem ostatním přečte jednu z otázek. Zatímco hádač má před sebou otázku, ostatní hráči vidí odpověď, která je správná. Všichni mají celkem 15 sekund na vymyšlení odpovědi. Vymýšlí si ji všichni. Jakmile máte vymyšleno, můžete se podívat na to, k jaké skupině patříte. Ti z vás, kteří v Tohle smrdí! patří k červeným slanečkům, musí aplikovat vymyšlenou odpověď, zatímco modrý uzenáč říká pravdu. Jenže kdo je kdo, ví pouze jednotlivé ryby, nikoliv však hádač.
Ten má ve hře Tohle smrdí! odhalovat lháře a také hledat pravdu. Za každého odhaleného hráče obdržíte body. Zajímavé ovšem je, že dříve než naleznete toho, kdo říká pravdu, musíte najít všechny lháře. Když se vám povede najít pravdomluvného příliš brzy, ve výsledku vám to bude na škodu, protože ztratíte všechny body, které se vám během daného kola podařilo nabrat. Každý rudý vám dá bod, a stejně tak obdržíte bod i za modrého. Body však nezískává pouze hádač, ale také zástupci rybích frakcí. Když slanečka neodhalíte, dostane body. Uzenáč naopak obdrží body, pokud jej odhalíte. V pokročilé verzi pak červení dostávají body i za otočené ryby, zatímco modrý má plusové body za neotočené ryby.
Toto rozložení bodů vyloženě navádí k myšlence, zda modrý vůbec chce, aby byl otočen ve finále. Více bodů totiž dostane během prvních fází hry, a nikoliv v jejím finále či dokonce na jejím konci. Vítězem je samozřejmě ten, komu se povede nasbírat co nejvíce bodů. Hodně silně jsou ve hře Tohle smrdí! zpracovány karty. Nalézt na nich můžete opravdu pestrou škálu různorodých otázek. Dozvědět se díky nim třeba to, proč byla Madonna vyhozena ze své práce v Dunkin' Donuts, jak se dálniční oddělení Oregonu zbavilo mršiny vorvaně, či zač byl málem vyhozen Edward Beneš z gymnázia. Škála otázek je tvořena jak popkulturními záležitostmi, tak i historickými fakty, díky čemuž se můžete těšit na opravdu zajímavé momenty testující znalosti hráčů i schopnost odhalit ty, kteří neříkají pravdu.
Vzhledem k objemu karet je celková znovuhratelnost hodně vysoká. I člověk s velkým přehledem je pak během hraní často stavěn před otázky, které jej nutí k zamyšlení nad tím, co je reálné a co nikoliv. Dost zásadní je samozřejmě to, s jak dobrými hráči se partie účastníte, protože s průhlednými jedinci dokážete lháře odhalit snáze než v případě, že někdo dokáže zachovat nehybnou tvář.
Síla hratelnosti Tohle smrdí! tkví v návrhu karet a základním konceptu
Společenských her najdete na trhu hromady. V případě Tohle smrdí! musím konstatovat, že se jedná o jednu z těch zajímavějších, protože se jejím tvůrcům podařilo zvolit správné otázky a také sestavit hratelnost tak, aby byla dostatečně zajímavá. Nejvýraznějším tahounem je bezesporu výběr témat. Špatné však není ani vizuální zpracování, které se mi dost líbí.
Pokud hledáte zajímavou společenskou hru, která má určité kouzlo, je Tohle smrdí! bezpochyby jednou z těch, stojících za pozornost. Osobně jsem byl k hraní připoután primárně skrze dobře zvolené otázky. Jestli rádi testujete své přátele a snažíte se odhalit, zda vám lžou, či nikoliv, je Tohle smrdí! správnou volbou právě pro vás.
Za poskytnutí kopie hry Tohle smrdí! na recenzi děkuji českému distributorovi, společnosti Albi.