Článek
Malých her, které máte na stole většinou jen po relativně omezenou dobu, vyjde za rok opravdu hodně, takže i když jsem se snažil, výběr těch nejlepších si vyžádal nemálo prostoru. Pokud jde ale o střední záležitosti, těch už tolik nevychází, nebo lépe řečeno, opět jich není úplně málo, avšak dá se říci, že na ty nejlepší mi stačilo celkem patnáct míst.
Ahoj – Pirátská laskomina
Máte rádi středně náročné hry, ve kterých hrají prim kostky? Tak to je pro vás bezpochyby zajímavou alternativou asymetrická hra Ahoj. V té se stanete vůdci trojice odlišných frakcí, které se plaví po moři a snaží se během partie získat pod svou kontrolu co největší prostor nebo naopak dopravit z jednoho bodu na druhý dostatečný počet nákladů. Ujmout se lze žraloků, ulit nebo pašeráků. Žádná partie díky tomu není stejná. Pro vítězství je pak důležité pochopit nejen vaši frakci, ale také koráb, v němž pracujete s kostkami.
Ahoj se velmi rychle stalo jednou z našich nejoblíbenějších her tohoto roku. I když tento kousek na první pohled vypadá nenápadně, reálně se jedná o nebývale zábavnou záležitost, která však nesází pouze na brilantní hratelnost, nýbrž také na zpracování, jež je velmi povedené. Rozhodně je to jedna z těch záležitostí, které chcete mít ve své sbírce, když máte rádi trochu té komplexity a asymetrický prvek.
Čajová zahrada – Pěstování čaje
Patříte mezi fanoušky her, v nichž máte možnost budovat a následně těžit ze svých snah? Tak to by vás mohla zaujmout Čajová zahrada. V této záležitosti se stanete jedním z budovatelů čajových plantáží, majících za úkol dodávat světu svůj čaj a čas od času něco pěkného vyzkoumat. Celek stojí na práci s kartami, které vám pomaličku putují do balíčku, jehož podoba dává svému majiteli nové možnosti.
Na deskové hře Čajová zahrada se mi líbí primárně to, jakým způsobem je zpracována. Koncept karet, budování zahrad a také následná práce se silou karet tu velmi pěkně fungují, díky čemuž má partie slušné tempo, které nakonec zastíní to, že je minimálně dle mého názoru kompletně vizuálně relativně nevýrazná. To je ovšem můj dojem, nikoliv důvod ke kritice.
Kacíř: Zkáza Roanoke – Lov čarodějnic pro dva
Baví vás duely, ve kterých před vámi stojí dvě unikátní frakce? Tak přesně takovým kouskem je Kacíř: Zkáza Roanoke. V té dostane každý z hráčů k dispozici jednu stranu konfliktu. Z jedné strany barikády pohlíží lovec čarodějnic, zatímco na straně druhé je čarodějnice, která se snaží vykonat v malebné vesničce rituál znamenající její zkázu. Její oponent je znám, zatímco fanynka Satana je ukryta mezi obyvatelstvem. Je nezbytné ji odhalit za pomoci hraní karet a hledání stop, které se generují různými způsoby.
Před každým z hráčů je zde výzva v podobě pochopení hratelnosti jeho postavy. Lovec má před sebou hodně náročný úkol, protože čarodějnice může být prakticky kdokoliv. Upalování se může stát jeho věrným přítelem, avšak rozhodně na něj nemůže vsadit. Čarodějnice naopak pobíhá mezi lidmi a s jejich pomocí se snaží provést rituál. Obě frakce mají své karty a také mechanismy na jimi vlastněné herní desce. Kacíř: Zkáza Roanoke je bezpochyby jedním z nejlepších duelů, které můžete na trhu nalézt, čímž si tato hra vysloužila místo v tomto seznamu.
Břink: V katakombách – Deckbuildingová výprava do kobky
Toužíte po tom zamířit do kobky a nejste úplně fanoušky kostek? Břink: V katakombách vám dá možnost zažít něco jedinečného. Tahle hra vás totiž nechá vydat se do kobky, kde pracujete zpočátku se svým balíčkem jasně definovaných karet, jehož podobu můžete následně vylepšovat za pomoci nových kousků, které získáváte nákupem. Vždy máte po ruce pouze určitý počet karet, takže s nimi musíte během svého tahu pracovat. Vítězí pak ten, jemuž se podaří uniknout z kobky kontrolované drakem s co nejlepším lupem.
Na téhle záležitosti se mi líbí primárně její vysoká míra přístupnosti. Každý má svůj osud ve svých rukou, protože během putování kobkou si vytváříte balíček, jehož podoba není pevně daná, a i nepříliš kvalitních karet se lze šikovně zbavit. Celá výprava je riskem, protože je před vás postavena modulární herní plocha, a navíc na vás útočí drak, jehož touha zlikvidovat nájezdníky je opravdu vysoká. Břink: V katakombách se mi osvědčil jak při hraní s menší skupinou, tak i s větším počtem hráčů.
Uštěkaná ulice – Zábavné venčení pejsků
Pejsci nemají mnoho her, kde by s nimi bylo možné pracovat. Tohle je ovšem ta nejlepší z nich. Uštěkaná ulice vás vezme do New Yorku, kde se stanete jedním z těch, kteří mají za úkol venčení. Spolu s dalšími hráči tu budete brát ven různé typy psů, přičemž vaší prioritou se stane optimalizace procházek tak, aby z nich měl váš hrdina co největší zisk. Každý psík je pak unikátem s jinými potřebami a tužbami, takže venčení není až taková sranda.
Uštěkaná ulice na první pohled sice vypadá jako hodně jednoduchá hra, jenže když se do ní pustí zkušenější hráči, nabídne jim velmi zajímavý zážitek. Vyloženě nepřístupná ovšem tato záležitost není ani pro začátečníky, jimž taktéž může nabídnout velmi zajímavý zážitek, který rozhodně stojí za pozornost, protože kvalitních her s pejsky mnoho nenajdete.
Moje kavárnička – Rodinný klenot
Máte rádi hry, do kterých se může zapojit celá rodina, přestože jsou schopné nabídnout i slušnou výzvu? Tak to je pak Moje kavárnička jasná volba. Stanete se v ní majiteli vlastní kavárny, kteří se snaží kombinovat suroviny a produkovat nápoje různých kvalit. Leč vypadá hratelnost jednoduše, v případě, že chcete zvládnout všechny objednávky, je to celkem fuška. Nově si pak můžete hru zlepšit za pomoci brilantního rozšíření Moje kavárnička: Sladké potěšení, což je jedním ze stěžejních důvodů, proč jsem jí sem zařadil.
Jako celek představuje Moje kavárnička mezi hry, které minimálně v našem kroužku deskových her patří mezi ty nejoblíbenější. Pro děti představuje pěkný způsob, jak si pohrát s nádherně zpracovanými surovinami, zatímco starším hráčům nabízí výzvu v podobě optimalizace všech objednávek, které neustále přicházejí na stůl.
Malí alchymisté – Vaření lektvarů, jež není nikdy stejné
Hry procházející vývojem nejsou úplně častým jevem. Občas ale nějaká vyjde i pro méně zkušené hráče. Malí alchymisté jsou přesně takovou záležitostí. Vaším úkolem je v tomto kousku vytvářet lektvary, které následně prodáváte zájemcům na lokálním tržišti. Jednoduché, že? Jenže to ještě není vše. Jakmile splníte cíle prvních her, můžete se vrhnout do otevírání papírových truhliček, které expandují hratelnost o nové herní prvky, díky nimž se navyšuje komplexita celku.
Malí alchymisté jsou pěknou rodinnou záležitostí, ve které pracujete s velmi povedenými komponenty, jež pomáhají umocnit dojem z celkové hratelnosti. Osobně se mi líbí to, jakým způsobem je tento kus zpracován, a též skutečnost, jak rostou možnosti hráčů. K hraní je pak nutná přítomnost mobilní aplikace.
Pán prstenů: Duel o Středozem – Boj o osud legendárního univerza
Fanoušci univerza Pána prstenů nemají v posledních letech o zajímavé tituly z tohoto vesmíru nouzi. Jedním z letošních hitů je bezpochyby i kus, který k této značce patří. Pán prstenů: Duel o Středozem staví hráče proti sobě. Každý převezme jednu ze stran konfliktu a pustí se do boje za pomoci pevně nadefinovaných karet, které mají hráči před sebou. Samotné tempo je slušné a hra je rozložena na několik fází.
Obě frakce stojí v rámci hratelnosti na víceméně totožných mechanismech. Vaším úkolem je splnit jeden z cílů spojených s univerzem Pána prstenů – můžete hru zakončit prstenem, dominancí nebo vytvořením obřího spojenectví. Na tomto duelu se mi líbí jeho vysoká znovuhratelnost spolu s tím, jak jsou navržené jeho komponenty, především pak karty s povedenými vizuály.
Zoo Vadis – Politikaření v zoologické zahradě
Máte rádi politiku a vyjednávání? V tom případě vám udělá radost výborná hra Zoo Vadis, v níž se ujmete jedné ze skupin zvířat, jež se chtějí dostat na výsluní. Na své cestě k vrcholu musíte komunikovat nejen mezi sebou, ale také aktivně podplácet neutrální obyvatele zoo. Jen tak totiž dokážete putovat skrze jednotlivé výběhy, v nichž jste uvězněni až do momentu, než většina nechá vašeho tvora projít.
Na Zoo Vadis se mi hodně líbí myšlenka spojení zvířat a politického tématu, který si žádá, aby byl hráč ochoten přistoupit ke kompromisům a sem tam také ke slibům či úplatkům. Čím více hráčů se účastní partie, tím zajímavější je hra, jelikož každý další aktér může formovat průběh celé partie. Pokud hledáte výbornou párty hru střední velikosti, tohle je jasná volba.
Strážci Divočiny – Boj přírody proti strojům
Patříte mezi milovníky kooperací, nebo vás už zkrátka nebaví soupeření? Strážci Divočiny jsou kooperativní deskovkou, která vás postaví do role vůdců zvířecích frakcí bojujících proti invazi strojů. Každý z hráčů si zvolí unikátní frakci a vůdce se specifickými schopnostmi, aby v dynamické kampani čistil krajinu, budoval tábory a zalesňoval továrny. Herní plán je variabilní a umožňuje přizpůsobit obtížnost, takže si na své přijdou jak méně zkušení, tak i pokročilí hráči.
Strážci Divočiny zaujmou nejen propracovanou hratelností, ale také silným ekologickým tématem a krásným vizuálním zpracováním. Díky široké nabídce akcí a možností se každá partie liší, což hře dodává vysokou znovuhratelnost. Pokud hledáte výzvu, která vás spojí s přáteli v boji proti drsným mechanickým nepřátelům, Strážci Divočiny by rozhodně neměli chybět ve vaší sbírce.
Listí – Nádhera plná listů
Podzim už je chvíli minulostí. Připomenout si však padající listy můžete v brilantní hře Listí. V té se stanete duchy větru, kteří na zemi ukládají listy ve snaze maximálně využít jejich potenciál, protože počet špiček, jimiž se navzájem dotýkají, definuje to, kolik akcí vám bude dáno. Do svého lesa můžete získat zvířata, nové listy, šplhat s veverkou nebo si přidat houby. Alternativních možností je opravdu hodně, což je na této hře super.
Během hraní Listí velmi rychle zjistíte, že jedině maximálním využitím každého lístku dokážete partii dovést do fáze, kdy většina vítězných bodů skončí u vás. Celek stojí na zajímavých základech s kvalitně zpracovaným vizuálem. Osobně se mi dost líbí celková myšlenka. Obstojně ji pak rozšiřuje i expanze Medvědí období, spojená s obdobími a velkými zvířaty.
Far Cry: Escape From Rook Islands – Bitva o přežití v tropickém ráji
Máte rádi legendární třetí díl série Far Cry? Tak to by vás teoreticky mohla zajímat právě tahle záležitost. V této kooperaci se v kůži hlavních hrdinů příběhu pustíte do boje proti Vaasovi a jeho bandě. Čeká na vás příběhová kampaň, do které se můžete vydat s přáteli nebo v sólovém režimu. Před hráči vždy stojí úkol, který musí realizovat za pomoci efektivní práce s výstrojí a též kostkami, jež jsou zásadním prvkem hratelnosti. O vítězství pak většinou rozhoduje vaše schopnost spolupracovat s ostatními.
Far Cry: Escape From Rook Islands pro mě bylo velmi příjemným překvapením. Ne každá videohra totiž na herním stole funguje tak dobře jako ve virtuálním prostoru. Celek mě zaujal primárně svou hratelností, která je skutečně povedená. V určitém ohledu mi připomíná třeba poslední Jagged Alliance. Zkrátka a dobře, je to tahovka, v níž jste vy a hromada nepřátel, které musíte ve jménu přežití zlikvidovat dřív, než oni eliminují vás. Zkrátka záležitost, kterou musíte mít.
Podhoubí – Boj v říši hub
Jakožto nadšený houbař jsem tuto strategii nemohl vynechat. V této hře dostanete do rukou mateřské houby jedné barvy, s nimiž následně pracujete a snažíte se šířit svůj vliv. Během partie vytváříte za pomoci karet nové houby a pomaličku využíváte jejich potenciál k expanzi. Nechybí tu ani prvek rozkladu, který dlouhodobě představuje pozitivní faktor, na nějž můžete vsadit. Vítězstvím si ovšem nikdy nemůžete být jistí, protože výtrusy musíte stále kontrolovat.
Na Podhoubí se mi líbí způsob, jakým je tato deskovka zpracovaná. Před hráče se dostane zajímavý formát, který ve své podstatě není vůbec nepřístupný, přestože by se to na první pohled tak mohlo zdát. Brilantní je pak zpracování karet hub, díky nimž vám tato hra představí nové houby a houbičky, s nimiž tu budete velmi aktivně pracovat.
Nakrmte Krakena – Nesmírně zábavná plavba oceánem
Každý z nás asi někdy viděl horor, během něhož musela posádka korábu čelit zrádcům ve vlastních řadách, kteří se snaží loď dostat úplně jinam, než by chtěla většina. Pokud bylo vaší touhou něco podobného zažít, je tu právě pro vás hra Nakrmte Krakena. V ní se stanete členem posádky, která si pravidelně volí kapitána. Ten spolu s jím zvolenými podřízenými následně definuje, jakým směrem koráb zamíří. Hráči jsou rozděleni do několika frakcí, které se snaží prosadit svůj zájem.
Každá partie hry Nakrmte Krakena představuje unikátní zážitek, protože díky odlišnému rozdělení rolí a také postav budete čelit odlišným situacím testujícím vaši schopnost dedukce a přetvářky. Jen málokdy odhadnete, kdo stojí na jaké straně, ale za všech okolností můžete počítat s tím, že zažijete hromadu zábavy. To je primární důvod, proč jsem tuto perfektní záležitost zařadil na tento seznam.
Námitka! – Brilantní bitva právníků
Fandíte televizním pořadům, v nichž dochází ke střetu právníků u soudu? Vždy bylo vaší touhou zakusit, jaké to je být jedním z těchto mistrů v práci s důkazy? Karetní hra Námitka! je možná právě tím, co hledáte. V tomto asymetrickém duelu se každý z hráčů postaví na odlišnou stranu barikády. Během líčení předvoláváte svědky, načež je za pomoci efektivního vrstvení karet vyslýcháte ve snaze získat jejich přízeň. Jen s jejich pomocí totiž dokážete získat většinu poroty na svou stranu.
Na karetní hře Námitka! se mi líbí především její přístupnost. Přestože je určena pro starší hráče, jedná se o povedenou karetní záležitost, která velmi efektivně pracuje s daným tématem. Do popředí bych vyzdvihl také dostupné případy, které jsou zkrátka vybrány brilantně.