Hlavní obsah

Revoluce ve veterinární péči: Nový zákon přináší zásadní změny pro chovatele i spotřebitele

Foto: Pavel Koudelka/AI/Editee

Od 1. dubna 2025 vstoupila konečně v platnost dlouho očekávaná novela veterinárního zákona, která přináší významné změny v oblasti veterinární hygieny, ochrany zvířat a administrativních procesů pro chovatele.

Článek

Cílem této dlouho očekávané legislativní úpravy je zvýšit standardy péče o zvířata, hlavně zlepšit jejich životní podmínky a zároveň zjednodušit byrokracii pro chovatelskou veřejnost.

Jednou z nejvýraznějších změn je zákaz trvalého uvazování psů. Tato praxe, která byla dosud legální a často využívaná především na venkově, je nově považována za formu týrání zvířat. Podle odborníků i ochránců zvířat jde o velmi důležitý krok směrem k větší ohleduplnosti vůči domácím mazlíčkům. Psi tak budou muset mít možnost volného pohybu nebo být umístěni ve vhodném výběhu. Novela tímto přibližuje Českou republiku moderním standardům ochrany zvířat, jaké platí například v Německu nebo Rakousku.

Další výraznou novinkou je zavedení možnosti plně elektronických povolenek k lovu ryb. Rybáři tak již nebudou muset řešit papírové dokumenty, ale budou moci využívat moderní mobilní aplikaci RIS, skrze kterou si povolenku pohodlně zakoupí, prodlouží i předloží ke kontrole. Tento krok má potenciál výrazně zjednodušit administrativu nejen pro samotné rybáře, ale i pro Český rybářský svaz a příslušné úřady.

Součástí novely je i výrazné zpřísnění trestů za týrání zvířat. Dosavadní postihy byly často považovány za nedostatečné, zejména v případech brutálního zacházení, které se objevovalo v médiích a vyvolávalo silnou veřejnou odezvu. Novela proto zavádí přísnější postihy nejen pro jednotlivce, ale i pro právnické osoby, které se dopustí týrání zvířat nebo porušení pravidel při jejich přepravě a porážce.

Změny se nevyhnuly ani otázce rituálních porážek. Ačkoliv se o tomto tématu vedla intenzivní veřejná debata, novela se nakonec zaměřila především na kontrolní mechanismy a zvýšení transparentnosti procesů na jatkách – například prostřednictvím kamerových systémů. To by mělo přispět ke zvýšení důvěry veřejnosti ve způsob, jakým se zvířaty zachází v celém našem potravinovém řetězci.

Reakce veřejnosti i odborné sféry jsou zatím vesměs pozitivní. Zákaz trvalého uvazování psů je vnímán jako logický a etický krok, možnost elektronických povolenek zase jako praktická a dlouho očekávaná modernizace. Zpřísnění trestů za týrání zvířat vítají nejen ochránci zvířat, ale i široká veřejnost, která v posledních letech projevuje rostoucí zájem o etické zacházení se zvířaty. Legislativní změny, které právě vstoupily v platnost, tak představují významný milník v oblasti péče o zvířata v České republice.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz