Článek
Přiznám se, že mou první myšlenkou se stalo - nepořádek. Kdybychom se podívali do učebnic historie, případně shlédli filmy zobrazující a přibližující dřívější doby, leckdy bychom narazili na dost násilné výjevy. Vojáci, hordy barbarů, zbraně, útoky, ranění, mrtví, spousty krve, úklady, intriky, pomsta… Nemusíme myslet pouze na křižáky a na bílé dobyvatele Ameriky. Jistě není náhodou, že jsou čas od času uplatněny nové pohledy a původní hrdinové jsou strháváni z piedestalu. Kromě naší země s ní mají své zkušenosti rovněž v některých vyspělých zemích. Za všechny uvedu USA a VB.
Kdybych měl předložit pokus o odpověď na polootázku z titulku, zněla by reakce asi následovně - abychom se nemuseli stydět. V lepší verzi - aby si nás lidé vážili, a lépe - aby nás obdivovali. Sem dosáhne málokdo. Předložím konkrétní příklady. Nedávno zemřel starý muž, s nímž jsem se několikrát potkal a probral s ním pár věcí. Nepojil nás nijak hluboký vztah. Ovšem věděl jsem, že se v několika sousedních městech po dlouhá léta aktivně podílel na výstavbě bytů v panelových domech. Jistěže můžeme vzpomenutou architekturu kritizovat, nicméně on pomohl plnit plán rozvoje země a ještě podpořil, aby se stovky mladých rodin nebo seniorů mohli nastěhovat do ucházejícího bydlení. Málokdo se může chlubit vyšší úrovní - třebas jako můj dědeček, který řídil stavbu krásných domů ve velmi známém a turisticky atraktivním okresním městě. Stojí tam dodnes, nevyžádaly si doposud žádný zásadní zásah, ocitly se na pohlednicích města a lidé je obdivují…
Myslím, že péče o města a o jejich rozvoj by měla mít žádoucí úroveň. Problémem však je kontinuita. Má smůlu, že zasahuje více než jedno volební období. Dále však politici nedohlédnou, a proto jejich „krátkozraký“ přístup a „péče“ vypadá, jaká ve skutečnosti je. Mnozí se spoléhají, že stačí upozornit na aktuální téma, které u lidí zrovna zabere, oni něco slíbí a dostanou se na radnici. Tam provedou cosi jako udržovací vládu, aby si polepšili. Pak se uvidí. Nebo se spíše věnují rozšiřování vlivu, kontaktů a majetku? Do jaké míry platí známá lidová moudrost - „co je doma, to se počítá“? Výjimek mnoho nebude, přesto se o nich ví. Jestliže jsou starostové, primátoři a hejtmani opakovaně voleni a také zvoleni, jistě kráčí o pozoruhodný krok a prospěšný úkaz. Měli bychom si jich vážit. Pak by mohli najít dost sil, energie a chuti nechat po sobě něco význačnějšího.
Zdá se, že právě oni jsou schopni po sobě zanechat něco, co budou moci ocenit občané budoucích generací. Pokud žijete v obci zmíněného typu, můžete si blahopřát. Jestliže radnicí zmítají spory, lokální politici na sebe útočí, občas žel nevybíravě, jde sice o napínavý seriál, který přitáhne pozornost médií i občanů, ale v samotné realitě mnoho dobrého nepřinese. Ba vlivem přešlapů a nedostatků v komunikování přinese dost škody. Negativní poselství.
Na závěr uvedu, že se aktivitami politiků nemusíme nijak řídit a už vůbec ne inspirovat. I když nás dost ovlivňují, přesto si můžeme najít svou cestu a sami zvážit, co po sobě zanecháme. Nebo hodláme ponechat. Může jít o naspořené peníze, hezké bydlení pro vlastní děti, zasazené stromy a keře, sepsané paměti, lidmi užívané výrobky, perfektně promyšlené a zajištěné služby atd. Nejde přece o málo!