Hlavní obsah
Názory a úvahy

Koho podpořit při stávce

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz

Ano, při stávce jde především o peníze. Ale v historii bývalo jinak… A jak bude za pár dní ve školách?

19. 11. 7:41

Stávkuje se za lepší podmínky. Co se jimi vlastně myslí? Půjde hlavně o finanční? Uvažuje se také o administrativních aspektech? Bouří se proti množství papírů? Kráčí o časový tlak? Mnoho úkolů?

Článek

Otázka se možná jeví jako jasná. Ale po seznámení s několika pohledy, zkušenostmi a dopady se oblast zřejmě trochu zatemní. Nebo snad prosvětlí? Odpovědět nebude jednoduché, a proto vidím jako přínosnější se podívat na následující řádky.

Začněme konkrétními příklady. Existuje člověk, který poměrně často jezdí do zaměstnání po železnici. Na stanici nemá daleko a za provoz vlaku na rozdíl od svého automobilu nemá osobní odpovědnost. Jak se občas stává, není s procesem dopravy úplně spokojen. Sám si pamatuji, jak se někdy netopilo, scházel pořádek a čistota, netekla voda na WC, kde bylo dost nečisto a vévodil zápach, nešla otevřít okna a mezi relativně časté prvky patřilo zpoždění spojů. Za zmíněné prvky se nikdo neomlouval. Že by patřily k běžné tváři instituce? Jak má být uvedený typ občana motivován, aby podpořil stávku železničářů? Jaké má pocity?

Vzpomínám na paní, jak mi vyprávěla o nepříjemném zážitku. Během přesunu vlakem navštívila WC a až v druhé polovině svého vyměšujícího konání si všimla, že do onoho prostoru se někdo dívá vytvořeným otvorem. Svoje pocity přirozeně neoznačila jako kladné. Ale co mohla dělat? Příště už byla „poučena“ a obezřetnější. Jistě si umíme představit, že by orodovat za zaměstnance a zaměstnankyně drah nešla. Nadšeně už vůbec ne. Prý ať si nejdříve navedou pořádek a pak se o něčem dá bavit.

Podobně můžeme uvažovat o zdravotních sestrách. Nepochybně je potřebujeme. Součástí našeho informačního přehledu bude zřejmě fakt, že je jich málo a pracují ve velkém vypětí. Jenže stačí, aby se k nám jedna nezachovala úplně pěkně. O druhé se dozvíme, že se vyspala s doktorem během noční služby. Ač již ji budeme vnímat, že sestra selhala, nebo lékaři závidíme přitažlivou možnost spojenou se zpravidla příjemnými zážitky, sotva půjdeme nadšeně podporovat jejich stávku za lepší podmínky. Zejména když vidíme, kde pan doktor bydlí a jakým autem jezdí on a jakým se vozí jeho partnerka. A nevíme, co daroval milence!

Právě, stávkuje se za lepší podmínky. Co se jimi vlastně myslí? Půjde hlavně o finanční? Uvažuje se také o administrativních aspektech? Bouří se proti množství papírů? Kráčí hlavně o časový tlak? Příliš mnoho směn a úkonů v nich? Děje se též cosi po sociální stránce. Vztahy mezi lidmi jsou velmi důležité a nikdy bychom na ně neměli zapomínat. Třeba nakolik vstřícný a chápavý nebo naopak bezohledný a despotický je šéf? Je utrpením chodit do zaměstnání? Snaží se nás naopak chápat? Zmíněné a mnohé další prvky a děje nevidíme. Pouze zachytíme částečku, jak je nám jako veřejnosti předložena.

Média nám nabízejí různé obrazy. Často nevyváženě. Můžeme se ale spolehnout na jejich věcnost? Jsou jejich podklady čerpány z důvěryhodných a spolehlivých zdrojů? Nebo se jen podařilo zachytit dvě nespokojené osoby? Možná se vůbec nedozvíme pravou příčinu jejich nazlobenosti. Třeba u zdravotní sestry - že si ji jako poněkud starší nevybral mladý lékař a dal přednost mladší kolegyni? Proč nezohlednil, že ona je „životně“ zkušenější a navíc v práci lepší? Že se doma pohádala? A ke všemu se přidaly ještě potíže na oddělení? A do všeho zasáhl horší prospěch dítěte? Kdo se tu více zamyslí, odhalí další verze a možnosti, jež se mohou objevit a reálně působit. Psychologické mechanismy neošálíme, naše možnosti vlivu bývají omezené.

Koho podpořit při stávce nabízí ještě jeden aspekt. Dost bude záležet, jestli požadavky dotyčného oboru chápeme. Je nám aspoň trochu blízký a jasný? Jak se dotýká našich osobních, rodinných a pracovních záležitostí? Působí v něm někdo z naší rodiny? Nebo kamarád, někdo z přátel, známý, soused? Vše bude mít určitý vliv. Pozor - pokud budeme vznášené požadavky sledovat, leckdy se dozvíme zajímavé podklady ze zákulisí. Nikoli úplnou pravdu. Kupříkladu že někdy jde vůdcům stávky spíše o zviditelnění, než aby něco věcného pro lidi prosadili atd. Že by pomýšleli s časovým předstihem na budoucí politickou kariéru? Je-li člověk známý, má o dost snadnější cestu kupříkladu mezi poslance a senátory. Příklady z českého prostředí přece známe.

Vidíme, že skoro pokaždé půjde o vznik a následné působení směsi z obecných prvků a osobních zážitků a zkušeností. Projevují se osobnosti a jejich části jako cíle, touhy, potřeby, ideály, přesvědčení, tlaky, impulzy ad. Je doporučeno se s nimi seznámit, probrat a zaujmout zralé stanovisko. Kdo bude ochoten a schopen sem věnovat nějaký čas, energii, pozornost a práci?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz