Hlavní obsah
Lidé a společnost

Lidé a postřehy k jejich vztahům se psy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Pes nás leckdy doprovází při toulkách přírodou. Jsme rádi. Někdy však pro ně nemáme moc dobrých slov.

23. 10. 8:12

Hodně nám napoví, jak se lidé o psech vyjadřují. Padají názvy jako pes, psík, pejsek, miláček, zlatíčko, ale rovněž pejsan, čokl, čuba jedna, psisko, podvraťák, ratlík, prašivák, pouliční směs…

Článek

Bez nadsázky lze napsat, že vztah lidí ke psům se řadí mezi poměrně zajímavé oblasti. Tvoří rovněž vděčné téma pro setkání a debaty. Současně se zde potvrzuje platnost a fungování psychologických mechanismů. Mám na mysli, že člověk se něco dozví a nechá se postoji jiných lidí dost ovlivnit. Aniž si prověří informace, věří různým obecným názorovým stereotypům. Povšimněme si, že než aby sáhl po odborné knize a něco si ověřil, bude věřit chvále, kritice a stížnostem náhodně se potkavších osob na autobusové zastávce. Není snad schopen si vytvořit vlastní názor?

Hodně nám napoví, jak se lidé o psech vyjadřují. Padají názvy jako pes, psík, pejsek, miláček, zlatíčko, ale rovněž pejsan, čokl, čuba jedna, psisko, podvraťák, ratlík, prašivina, prašivák, pouliční směs / směska /, chlupatá koule jako ne zrovna lichotivé názvy pro čtyřnohé chlupáče. Bestii a psího kripla nevyjímaje. Zřejmě všichni jsme je slyšeli. Leckdo je používá. Možná ne vždy a úplně se záporným úmyslem. Avšak někdy je zcela zřejmý. Leckdo z nás zná ve svém okolí lidi, kteří vlastní tendenci vidět osoby, jevy a procesy z negativního pohledu. V pozadí ne zrovna kladného vztahu se může ocitnout obyčejná závist, že pes si jen tak leží, zatímco člověk musí brzo ráno vstát a jít do práce. Může zlobit, stejně nažrat dostane. Nepodceňujme ani fakt, jak psi vypadají. Více sympatií patrně získá zdravý, pěstěný, lesklý a svalnatý tvor ve srovnání se špinavým, uváleným a urousaným zástupcem psí rasy. Hned v sobě cosi cítíme a nějak se chováme. Objevují se v nás rovněž myšlenky na zdravotní rizika a souvislosti. Sledujte dění na veřejnosti!

K lepšímu dokreslení přidám zážitek. Slyšel jsem o muži, jak se dostal do nepěkné situace. Doma vyvrcholilo napětí po předchozích neshodách, hádkách a konfliktech. Patrně by se dalo konstatovat, že jejich vztah se ocitl v cílové rovince. Zanedlouho se stalo, že byl z bytu „propuštěn“. Bránil se pojmu bezdomovec, ale postupně byl nucen se podívat realitě do pomyslných očí. Trávil čas všelijak. Tak například vysedával na lavičce a pozoroval dění kolem sebe. Skoro neměl s kým mluvit. Kdo by mu věnoval pozornost? Lidé stále jen kamsi spěchají. A jak rád by on zapředl rozhovor, v němž by měl s ohledem na svoji zajímavou minulost co nabídnout. Nevypadal ale moc vábně, a tak se mu lidé vyhýbali.

Z posledních peněz si koupil levný salám. Musel si ho šetřit. Podle stavu žaludku a délky uzeniny odhadoval, že by mu mohl vystačit do zítra. Jenže se k němu zatoulal pomenší psík. Na rozdíl od lidí se ho asi nebál, přiblížil se a dokonce mu očichával nohavici. Pak se jejich pohledy setkaly. Zdálo se mu, jako kdyby pes říkal: „Cítím tady něco dobrého, kamaráde, neměl bys pro mě taky kousek?“ Pánovi se zželelo pejska a salám vyndal a kousek mu odtrhl. Zvíře se na růžový kousek lačně vrhlo a zakrátko v něm zmizel. Pán bez domova se rozhlédl po blízkém okolí. Vždyť musí někoho mít. Co jestli se na něj někdo oboří. Třeba je psisko zvyklé na fajnovou stravu a on mu podstrojuje něčím, co má zakázáno. Pak by se uplatnila proslulá životní zkušenost „za dobrotu na žebrotu“. On se s chundeláčem ochotně podělil, ač sám měl zoufale málo. Lidstvo jako celek ovšem nezachrání…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz