Hlavní obsah

O alkoholu a diskriminaci žen

Foto: Patocka Otakar - kniha pohádek B. Němcové

Ve středověku diskriminace určitě existovala, ale patrně ji skoro nikdo neřešil, zejména lidé dole byli smířeni se svým údělem. Leč princezna na obrázku se možná chystá odmítnout ovíněného prince. Co kdyby to bylo opačně?

Ženy se pití oddávají skryty, aby je nikdo neviděl. Pití jim údajně sice pomáhá, ve skutečnosti nikoli, ale považují za ostudu, kdyby je někdo viděl pít, neřkuli kdyby se dostaly do stavu opilosti.

Článek

Nedávno jsme se seznámili se zamyšlením nad jevem, kdo z hlediska pohlaví popíjí více alkoholu / viz Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-chlastaji-vice-zeny-nebo-muzi-118583 /. Jde o muže? Vypijí ho více ženy? Už jsme si připomněli pár podkladů o tzv. ne/veřejném rozdílu. Jeho podstatou je, že ženy se pití oddávají spíše skryty, aby je nikdo neviděl. Pití jim z jejich subjektivního pohledu sice pomáhá, ve skutečnosti samozřejmě nikoli, ale považují za ostudu, kdyby je někdo viděl pít, neřkuli kdyby se dostaly do stavu opilosti. Závratně by začala klesat jejich původně dobrá či aspoň průměrná pověst. Prudce klesá jejich původní přitažlivost, přítulnost a roztomilost.

Naopak muže vídáme, jak až na výjimky svoje alkoholní choutky neskrývají. Ba někdy je dávají na odiv. Skoro jako kdyby se setkali rybáři, kteří se slovně a rukama trumfují, komu se podařilo chytit větší, delší a hmotnější úlovek. Z daného rámce se vymykají pouze muži, kteří „trpí“ přísnou kontrolou svých manželek a partnerek a jsou nuceni svoji pijáckou zálibu zatajovat. Pak třeba spatříme, že vyrazí poskytnout „pomoc Jirkovi, poněvadž si s tou věcí neví rady“. Následně opustí byt či dům a míří na tzv. spřátelené území. Jirka je prostě nešika a osel. Ale oženil se s báječnou, tj. tolerantní a chápavou ženou…

Ano, někdy je určitá nápomocná činnost opravdu odvedena, avšak často se jedná pouze o zástěrku. I kdyby něco praktického proběhlo, stejně se najde aspoň dostatečná doba, kdy muži sáhnou po alkoholu a poveselí se. Jestlipak si návštěvník uvědomí, že ženu svého kamaráda vystavuje do poměrně obtížné situace? Co když se obě ženy vzájemně znají a ona dostane otázku - „tak co tam u vás ten můj dělal?“. V horším případě se zeptá, jestli už mají opravenou pračku, přičemž oslovená vůbec nic neví. Vzniká nejasnost a při znalosti ženských mozkových pochodů hlavně podezření. Má jí sdělit úplnou informaci? Avšak kdo komu? Leckdy se ukáže, že člověk chce někoho informačně obohatit, ale s jistým údivem, obavou a až se zlobou zjistí, že on je oním chudším jedincem stran zpráv a podkladů.

A jak by zpovídaná žena měla reagovat na sdělení - „myslím, že tam u vás chlastali, nevíš o tom něco?“. Její loajalita je podrobena relativně velké zátěži. Komu vyhoví? Na čí polovinu hřiště se přikloní? Na druhé straně si leckdo dovede představit podobnou situaci, kdy si žena odskočí za přítelkyní a také si spolu dají do nosu. Byť si „šla jen půjčit kilčo mouky či hrozinky na koláč“. A ještě jakási třešnička na dortíku - jak se budeme dívat na uspořádání, kdy oba dospělí na sebe vědí, čeho se za zády partnera/ky dopouštějí, ale „raději“ nebudou do ničeho vrtat? Patrně jsou si vědomi, že by se „křehké příměří“ mohlo docela brzo zhroutit. Kdo by koho vyhodil z bydlení? Čemu je platná větší fyzická síla muži, když majitelkou bytu je žena?

Ještě by mohla padnout jedna informace k tzv. pohlavnímu aspektu. O něm již něco víme / viz odkaz výše /, ale tady bych se ho pokusil doplnit. Napije-li se muž, je za borce a hrdinu. Provede-li totéž žena… Jasně vidíme, jak v praxi funguje známá lidová moudrost - „když dva dělají totéž, nemusí to být totéž“. Jestliže se hovoří o diskriminaci žen, tak zde opravdu existuje. Na rozdíl od vytrvale opakovaných tvrzení o údajných nižších výdělcích žen, jak se nám snaží vnutit určité subjekty a část médií. Je třeba se na údaje a podklady podívat pořádně a vzít v potaz všechny /!/ působící faktory a ne pouhý součet platů a jejich zprůměrování, jak se děje. Pak by se ukázalo, že leckdy vyznívá proces právě opačně. Že lze psát spíše o diskriminaci mužů než žen. Jako konkrétní příklad poslouží výjev z pátečního večera, kdy muž s touhou navštívit společenskou a/nebo taneční událost narazí na vstupu do podniku na ceduli - „ženám vstup zdarma, muži 300 Kč“. A reálných poznatků se dá nabídnout více.

Co již od autora na dané téma vyšlo:

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-suchy-unor-a-svatek-sv-valentyna-46276

Článek je veřejně dostupný na adrese (která slouží i pro sdílení) https://medium.seznam.cz/clanek/patocka-otakar-chlastaji-vice-zeny-nebo-muzi-118583

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz