Článek
Bylo by nošením klacků a listí do lesa psát, že psi patří mezi důležité živočichy a vpravdě souputníky lidského života, ať již uplatníme skoro jakýkoli pohled. Možná právě v oné blízkosti vězí pověstný zakopaný pes v podobě dopadů kladných i záporných.
Psy kolem sebe vidíme každý den. Nemáme k nim stejný přístup. Někdy jsme velmi rádi, pak je chválíme a obdivujeme a dokonce zbožňujeme. Jindy pro nás tvoří jakousi průběžnou položku, která se může natáhnout až k nevšímavosti. Nastávají však i situace, kdy je moc vidět nechceme. A těžce se na ně zlobíme. Zejména pokud se spolupodílejí na průšvihu typu, že někoho napadnou a zraní. Zpráv ze sdělovacích prostředků je dost a neustávají. Na jednom místě přijde k újmě důchodkyně. Na druhé je pokousáno dítě. Na třetím se snížil chov drobného domácího zvířectva atd. Žel za sebou nechávají i lidské mrtvoly…
Ani ve světle nereprezentativních příkladů bychom neměli zapomínat na společnou historii a na množství pozitivních podob soužití a spolupráce. Nemusí jít jen o daleké a vyčerpávají výpravy po polárních pustinách, vyhledávání lidských obětí v troskách po zemětřesení apod. Velmi potřební jsou pro osaměle žijící osoby. Ne značný kousek cesty odsud jsou psi, kteří lidem pomáhají zkvalitnit život. Zájemce odkazuji na odborný pojem canisterapie. Nyní jen dodám, že psem na vysoké úrovni se nemůže stát každý chlupatý tvor svého druhu. Panují zde poměrně přísná kritéria k výběru do výcviku. O jaké faktory se jedná - postava, povaha, zdraví, předpoklady, historie atd.
Ještě si v zájmu poznatkového obohacení připomeňme druhy speciálně vycvičených psů:
- vodicí - asi nejznámější, nejvíce jsou vidět
- asistentští - pomoc v domácnosti a na veřejnosti atd.
- signální - reakce na konkrétní událost u klienta - mdloby, záchvat, pád apod.
Nemusíme ani široce uplatňovat velké bohatství metody kritického myšlení, abychom si uvědomili, že dosáhnout naznačené úrovně není nic snadného. Proto se nedivme, že připravit a vycvičit psa, aby splnil, co se od něj očekává, si žádá hodně práce, trpělivosti, odborných poznatků, úsilí a v neposlední řadě peněz.
Psi a lidé tvoří zajímavou dvojici. Někdy by se dokonce mohlo zdát, že si rozumějí lépe než lidé mezi sebou. Daleko od pravdy nebude tvrzení, že jejich soužití je klidnější, i když výjimky se pochopitelně najdou.
O vzájemné propojenosti a o časově dlouhém výskytu spolu a vedle sebe svědčí i následující dvě části.
Fráze a idiomy se psy
Přísloví, rčení a pořekadla
Ze své zkušenosti a přehledu ještě doplním:
+ nasadit někomu psí hlavu
+ zkusil jako pes.
Zajímavým pohledem je, že něco z nich nemusí platit, nebo ne v celém rozsahu. Tak například „starého psa novým kouskům nenaučíš“ - dnešní doba je tak náročná a dynamická, že mnozí lidé jsou nuceni se ve velkém přizpůsobovat. A mnohdy se nikdo neohlíží na jejich věk, možnosti a schopnosti. O chtění se ani nezmiňuji. Buď se naučí a přizpůsobí, nebo půjde od válu… Nemluvě o kritických situacích, kdy lidé musejí opouštět komfortní zónu a přestat životem proplouvat na známého automatického pilota.
Pro obohacení uvedu ještě jednu zajímavost. Od zkušenějších osob jsem se v mládí dozvěděl, jak lze určité lidové zkušenosti a životní moudrosti upravovat, proměňovat a uvádět skoro v protiklad. Konkrétní příklady? Teze „kdo chce psa bít, hůl si najde“ tehdy transformovali na „kdo má hůl, psa si najde“. Netřeba dalšího komentáře. Podobně se blýskli u lidové výzvy - nechval dne před večerem. Přepracovali ji na - nechval dne před večeří! Jen zdánlivě nesouvisí se psy. Vydržte a dozvíte se!