Článek
Dobrá zpráva se objevila již na jaře a nyní má kladné pokračování. Na pobyt ukrajinských občanů naše země, přesněji její vláda, vynaložila 7,3 mld. korun českých. Jistě velmi vysoká částka, zejména pro život zcela obyčejného člověka. Leckdo by ji kritizoval, neboť skoro ze všech stran slyší, jak na mnohé věci nejsou peníze. Proto je třeba uvedený údaj doplnit o stránku příjmu, tvoří ji částka 11,7 mld. korun českých. I podprůměrný počtář by snad spočítal, že zisk je 4,4 mld. korun českých. Opět musím podotknout - pokud se můžeme spolehnout na oficiální podklady, které nám jsou předkládány.
Napadá mě několik otázek a souvislostí. Nedávno mi vyšlo zamyšlení - Jak vypadalo ukrajinské léto, kde jsem se snažil podívat, jak ho strávily děti z velké východní země. Mj. jsme se dozvěděli, že část se jich podívala k moři. Možných pohledů je více. Zajímavé by zřejmě bylo zjištění, kolik výletů a rekreací bylo pokryto právě ze státních dávek, které zajisté mají jiný účel než létat ke slané vodě. Ale možná se pletu a příjemci je mohou užívat libovolně, jak vidíme u části našich občanů.
Údaje o výši státních dávek pro cizince se při besedách mezi lidmi liší. Je možné, že si někdo vymýšlí, když mluví o desítkách tisíc korun českých. Ale proč by uváděl, že viděl na papíře konkrétní částky. Směřují od kupříkladu 7 949 přes 12 574 a 22 410 až po 39 457 Kč. Že by někdo byl tak „chytrý“, aby působil věrohodně? Ano, měli bychom vědět, že působení psychologických mechanismů a zákonů je prokazatelné a že manipulující osoby vědí, jak mají postupovat, byť nejde pokaždé o dokonalé metody a cesty. Jestliže se ozve nějaký státní orgán, můžeme mu věřit? Lze se na jeho zprávy plně spolehnout?
Ono úplně stačí se podívat na počínání a příjmy jiné skupiny našich spoluobčanů. Jedná se o jedince, kteří nepracují, možná ani nikdy nepracovali a pracovat ani nehodlají a neplánují. Také o nich se říká, že berou desítky tisíc korun českých. Zatímco tzv. běžný občan si na ně musí vydělat, oni je dostanou. Postačí nastavit ruku. Někdy obdrží ještě více, pokud pozvednou hlas či představí zkroušený obličej, hovoří o drahotě a zmíní se, jak jim děti doma pláčou hlady. Na osoby na úřadech jejich líčení a „pohádky“ zabírají. Možná je však důvodem vyhovění a udělení peněz strach z pomsty. Vždyť pár útoků jsme již registrovali. Člověk aby se pozorněji díval po okolí. Spatří část tzv. potřebných občanů, jak nevydělávají, ale nadprůměrně si užívají. Prožívá obavy, jak bude vypadat jeho důchod, zatímco slyší, jak nemakačenkům se bude počítat z průměrné výplaty, na kterou skoro 70 % poctivých pracujících nedosáhne. Jak se mu asi ráno vstává? Proč by se měl těšit do práce?
Jinou otázkou při pohledu na zisk státu ve výši 4,4 mld. korun českých je, jak jsou ony finanční prostředky využity. A logicky musí padnout další dotaz - nemohl by příjem být ještě vyšší? Leckomu v mysli vytane sousloví - práce načerno. Buď jako kompletní nebo jen jako částečná. O práci ukrajinských občanů a občanek se ledacos povídá. Též bychom neměli zapomenout na fakt, že část jimi vydělaných bankovek a mincí mizí za českými hranicemi, ač by pro náš stát a nás jako jedince bylo lepší, aby byly utraceny na našem teritoriu. Výdělky jsou u nás na podobu ukrajinských poměrů výhodné a hezké, takže místní výplata či spíše její část odeslaná domů je vítanou vzpruhou. Leckdy doslova záchranou.
Proč jsem napsal do nadpisu poslední slovo? Nevím totiž, jestli z příjmu máme mít radost. Jistě jde o lepší variantu, než kdyby byl nahlášen propad. Veřejnost by se měla dozvědět, kam přebytek míří. Ve prospěch koho? Avšak… Proč by nemohlo být ještě lépe?