Článek
Asi nebude sporu, že mít dobrou náladu je žádaným krokem a cílem. Určitě se hodí pro dobu, kdy člověk ráno vstává. Leckoho zasáhne negativní obraz, co ho dnes v zaměstnání čeká a nejraději by ani nevstával. Možná ani neotevíral oči! Ve velmi blízkém uspořádání se ocitají děti, jmenovitě žáci a žákyně, přičemž část z nich trpí zvýšenou citlivostí. Na ní mají lví podíl rodiče, teoreticky a také prakticky prostřednictvím svých názorů, postojů a reálného chování. Není prázdnou frází, že matky a otcové vystupují a působí jako vzor se zásadním vlivem a dopadem na všechny položky prožívání, myšlení a chování jejich potomků.
Měli bychom si uvědomit, že mít dobrou či správnou náladu nepatří mezi automatické kroky a stavy člověka. Leckdo si však myslí, že na ni má „nárok“. Nikoli! Navíc bychom si měli připomenout významný prvek, že většina obyvatel není ochotna si svůj zlepšený duševní stav odpracovat. Jen se podívejme kolem sebe, kolik osob sahá po návykových látkách, věnuje se adrenalinovým sportům, nejen po ránu sahá po energetických nápojích atd., aby si nepřipadali zvadlí, unavení, přepadlí… Ani snad nebudu psát o nabídce moderních informačních a komunikačních technologií. Pozor - za vším se nacházejí lidé! Jsem si vědom jejich možných osobních, rodinných a pracovních trampot. Přesto by hlavním prostředkem měla být každodenní poctivá práce na sobě samém a nikoli spoléhání na jiné osoby a tělu cizí elementy. Jinak se mnohdy vydáváme napospas docela nebezpečným procesům. A rozhodně nejde o lacinou nadsázku!
Vůbec nemusíme zmiňovat pracoviště a školní prostředí. K lepšímu pochopení nám poslouží tradiční a běžné situace ve společnosti a celkově v životě. Je pro ně charakteristické, že se při nich setkávají lidé na různých místech. Namátkou uvedeme restaurace, divadla, kina, výstavní prostory, sportovní stánky aj. Pro koho by bylo radostné, aby sem šel se zakaboněným obličejem? Zajisté bude lepší a přínosnější, aby se zájemce o kulturní a/nebo sportovní zážitek na místo vypravil v konstelaci správné nálady.
Jaké se nabízejí možnosti a prostředky. Můžeme si představit, jak se sejdou dva nezadaní mladí lidé ve vinárně či kavárně apod. Muž se ptá, co si slečna objedná. Ona chvíli přemýšlí a poté vysloví „vinný střik“. Jak se máme dívat na jeho vyjádření, že po něm se do správné nálady určitě nedostane. Měla by se slečna ptát, jakou náladu má na mysli? Uvažuje, že by si měla dát něco silnějšího, aby byla povolnější? Co se stane, když neustoupí a bude trvat na lehčí verzi pití? Přejde se vše mlčením? Bude si muž třeba myslet, že musí trochu napnout svou trpělivost? Bude někdo mluvit o slabotě a nevhodnosti? Co kdo komu dává najevo? Vidíme, že by se s vysokou pravděpodobností mohlo jednat o boj o moc. Málokdo ho ovšem v rané fázi vztahu vnímá. Zpravidla se obě strany snaží právě o správnou náladu. Tlak zevnitř bývá tak silný, že se přetvařují a stylizují do role někoho jiného.
Má do sebe mladá žena vpravit více alkoholu, než je vhodné? Jak sem zasáhne fakt, o jaký druh půjde? Víme přece, jak hodně se od sebe ve věci účinků liší víno a destiláty. A že kráčí o jejich úvodní schůzku? Vždyť se vlastně ještě vůbec neznají. Doposud si vyměnili jen několik slov. Se zvýšenou pravděpodobností půjde o situaci, kde se heslo „je třeba mít tah na branku“ moc nehodí. Stejně tak lze mluvit o klasickém tlaku na pilu. Současně musím dodat, že s ohledem na nechuť dnešních lidí k pohybu a tendenci vyhýbat se manuální práci zmíněné připodobnění bude více nebo méně pro leckoho postrádat smysl.