Hlavní obsah
Víra a náboženství

Legenda o papežce Janě. Porodila přímo uprostřed procesí

Foto: Foto : Pexels

Kdysi dávno, když světu vládli králové a papež měl větší moc než císař, se prý stalo něco nevídaného. Na papežský trůn usedla žena! Že je to nesmysl? Možná. Ale spousta lidí tomu po staletí věřila.

Článek

Dívka, která chtěla víc

Podle legendy se Jana narodila v německé Mohuči někdy v 9. století. Nebyla ale jako ostatní dívky. Netoužila po manželství, šití či vaření. Místo toho chtěla studovat. Jenže ve světě, kde ženy měly být jen poslušné a tiché, musela pro dosažení svého cíle použít lest. Převlékla se za chlapce a vydala se za svým snem. Díky tomu se dostala do církevních škol, klášterů a nakonec až na samotný papežský trůn. Myslela si, že její tajemství zůstane skryto navždy. Jenže osud s ní měl jiné plány.

Skandál století

Vše se prozradilo v nejméně vhodnou chvíli. Jana stála v čele slavnostního průvodu ulicemi Říma, když ji přepadly porodní bolesti. Přímo uprostřed procesí porodila dítě! Dav byl v šoku. Lidé se cítili podvedeni. Podle některých verzí příběhu ji rozzuření věřící okamžitě ubili k smrti. Jiná legenda říká, že církev ji tajně odsunula do vyhnanství a tvářila se, že nikdy neexistovala. Pravdu se nikdy přesně nedozvíme.

Mýtus nebo skutečnost?

Historici dnes tvrdí, že papežka Jana nejspíš nikdy neexistovala. Její příběh více vypovídá o středověké společnosti a jejím vztahu k ženám než o skutečné historické postavě. Pravděpodobně jde o fikci, která měla kritizovat papežskou moc nebo varovat před ženami usilujícími o vliv. Samotná legenda byla poprvé zaznamenána až ve 13. století kronikářem Martinem z Opavy. Někteří si myslí, že byla inspirována papežem Janem VIII., jiní v ní vidí paralelu s římskou šlechtičnou Marozií, která měla obrovský vliv na výběr papežů v 10. století.

Podivná stolička

Jedním z nejzajímavějších „důkazů“ o existenci papežky Jany je sedia stercoraria. Jedná se o zvláštní stoličku s otvorem, na kterou měl každý nový papež usednout, aby církevní hodnostáři ověřili jeho pohlaví. Tato podivná relikvie se dodnes nachází ve Vatikánských muzeích, i když její pravý účel zůstává nejasný.

Legenda, která přežila věky

Ať už byla papežka Jana skutečná, nebo se jedná jen o výplod lidské fantazie, její příběh přežil staletí a stále nás fascinuje. Stala se předlohou mnoha knih a filmů. Pokud vás zajímá literatura, můžete si přečíst historický román Papežka Jana od Donny Woolfolk Cross. Co se týče filmů, britský historický snímek Pope Joan (1972) s Liv Ullmann v hlavní roli zachycuje její neobyčejnou cestu od dětství až po její údajné působení na papežském stolci.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám