Článek
Do staré Jaffy jsem se vypravil procházkou podél telavivských pláží. Ostatně je to pohodová půlhodinka, moderní Tel Aviv vyrostl severně od starého města.
Už zdálky přede mnou zářilo město s klášterem sv. Petra na kopci.
Jaffa je stará možná až 4000 let a jmenuje se prý po jednom z Noemových synů, Jafetovi. Ale zase v hebrejštině znamená slovo „jafa“ krásná. A pak tu je ještě teorie, že za to může zdejší královna Kassiopeia, po ní „Iopeia“. Tak či onak, historie se tu snoubí s mnoha krásnými zákoutími. Nejprve zamířím do parku a podívám se odtud směrem zpět, na Tel Aviv.
Za zády, v zahradě ha-Pisgá, mám moderní Bránu víry.
Československou vazbu téhle sochy zjišťuji až po návratu domů díky článku v Šamanovu doupěti. Je tam i pěkný popis, co jednotlivé části představují.
Vydávám se k římskokatolickému klášteru sv. Petra v pozadí z roku 1891. Ten stojí na místě bývalé křižácké citadely.
Po osvěžení kávou na přilehlém náměstí Kedumim se obloukem přes park vracím a vcházím do starého města - čtvrti umělců.
Najdete tu ale i různé ateliéry a muzea.
Já s ní však neodpluji v dál, ale vrátím se do úzkých uliček. Cestou minu starý Dům Šimona koželuha, kde prý pobýval sv. Petr.
Mířím do starého přístavu. To tady prý hrdinný Perseus porazil Poseidónovu nestvůru trestající marnivou Kassiopeiu tím, že jí měla obětovat svou dceru Andromedu. Místní muzeum k tomu udělalo hezký animovaný film. My si ale nejspíš vzpomeneme na slavný Souboj Titánů a scénu s vypuštěným Krakenem.
Se starým městem se rozloučím typickým pohlednicovým výhledem na stále se rozrůstající Tel Aviv na obzoru.
Díky, že jste mě doprovodili na této procházce. Pokud se chcete dozvědět více zejména o historii Jaffy, doporučuji podrobný článek na Wikipedii.