Hlavní obsah
Sport

Zákeřný faul, nebo čistý hit? Zákrok, který stále vyvolává emoce

Foto: Pavel Kopecký/pixabay.com

Faul, nebo hit?

Hokej má jednu fascinující vlastnost – každý moment na hřišti může být interpretován jinak, v závislosti na úhlu pohledu. Nedávný střet ve vysoce sledovaném čtvrtfinále je toho ukázkovým příkladem.

Článek

Čtvrtfinále Česko - Kanada na MS juniorů a fantastický postup evropského týmu přes favorizovaného zámořského soupeře. Po počátečním šoku začali zámořští trenéři a reportéři hledat příčinu nečekané porážky. A zdaleka se při tom neobraceli pouze k vlastnímu výkonu.

Na celý zákrok se můžete podívat níže:

Zatímco já, jako Čech, vidím v klíčovém zákroku jasný a nebezpečný faul, kanadský reportér Bob McKenzie Beaudoinovu střetu tleská a označuje jej za ukázku čistého hitu. Ve spojitosti s tím plive na rozhodčí, kteří podle něj „zničili zápas“ přísnými tresty.

Rozdílné vnímání: Faul pro jedny, čest pro druhé

Tato situace krásně ilustruje, jak subjektivní může být pohled na jednu a tutéž událost. Česká hokejová tradice nás učí respektu ke zdraví hráčů a k fair play hře. Agresivita na ledě má své hranice, a pokud je překročíte, jste považováni za viníky. Naopak v Kanadě, kolébce tvrdého hokeje, se podobné momenty oslavují jako důkaz síly, odvahy a ochoty jít do rizika.

Je to kulturní rozdíl, který není snadné překlenout. Pro Kanaďany byl tento střet výjimečně čistý, což zmiňovali i v přenosech, zatímco český fanoušek okamžitě zaměřil pozornost na zranění, které v důsledku zákroku hrozilo.

Z kyčle do problému: Klíčový kloub pohybového aparátu

A teď se dostáváme k následkům. Kanadští reportéři argumentují tím, že nedošlo k zasažení kolene.

Jenomže zranění kyčelního kloubu představuje přinejmenším stejné zdravotní riziko, jako poranění kolene. Kyčelní kloub je totiž centrálním bodem pohybového aparátu. Funguje jako most mezi dolními končetinami a zbytkem těla, přenáší energii a stabilizuje pohyb. Jeho zranění může znamenat nejen konec sportovní kariéry, ale i celoživotní problémy s chůzí či bolestí. Navíc se disfunkce této části těla velice těžce léčí, protože není fakticky žádná poloha, při které by kyčel mohla zcela relaxovat - je vystavena zatížení (v závislosti na zaúhlení kloubu) nejen ve stoje, ale i v sedě a v leže.

Ať už ale byla zasažena jakákoliv část těla, jisté je, že se nejednalo o „hit do horní poloviny těla“, jak obhajuje zákrok McKenzie. Zásah lokte do těla, pakliže je loket vytrčen, je totiž sám o sobě nedovoleným zákrokem.

Kde leží hranice?

Celý incident otevírá otázku: Kde je hranice mezi tvrdou hrou a nebezpečným faulem? Hokej je kontaktní sport, kde podobné střety patří k běžnému obrazu hry. Přesto by neměly ohrožovat zdraví hráčů. Možná je na čase začít vážně diskutovat o přísnějších pravidlech nebo o lepším vzdělávání rozhodčích, aby mohli podobné situace posuzovat citlivěji. Anebo je to jen iluze – součást hry, která nikdy nebude úplně bezpečná?

Jen český útočník Petr Sikora ví, zda zůstal na ledě ležet opravdu jen dobu nezbytně nutnou k sebrání sil a odjezdu na střídačku. Nikdo jistě nechce dělat z hokeje fotbal, a proto nikdo nevidí rád, když se hráč demonstrativně svíjí na zemi, a další střídání je opět ve hře. To však nic nemění na tom, že Cole Beaudoin zasáhl českého forvarda do míst, jež se prostě cílem útoku stávat nesmějí.

Pohled do zrcadla emocí

Tento zákrok není jen otázkou pravidel nebo posuzování rozhodčích. Je to ukázka toho, jak dokáže být naše vlastní vnímání subjektivně ovlivněno tím, jakou sportovní kulturu vyznáváme a komu fandíme. Proto je symbolem toho, jak tenká je hranice mezi oslavovanou tvrdostí a neúctou ke zdraví druhého člověka.

A jaký je váš názor? Je podobný zákrok nešťastnou součástí tvrdého sportu, nebo jasný faul, který by měl být přísně potrestán?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz