Hlavní obsah

Narativy versus realita

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavel Müller
23. 10. 9:09

Co jsou narativy a jejich praktické zneužívání v běžném životě.

Článek

Narativy jsou záměrně neustále a systematicky opakované klamavé informace, jejichž efektem je zmanipulovat osobu nebo společnost za nějakým účelem, a to ku prospěchu jejich šiřitelů. Jedná se o cílenou lstivou propagandu formou zastrašování, vyhrožování, oblbnutí, nasazení brouka do hlavy, vydírání, zhypnotizování, slibování výhod a pod. Prezentují se tedy jen lži a polopravdy. 100krát opakovaná lež se stává pravdou. Takto zpracování jedinci přijmou narativ za svůj vlastní názor, čímž pak nutně jednají v rozporu s realitou, z čehož má šiřitel narativů prospěch. Je to svým způsobem jistý styl nemorálního a zvráceného podnikání. Přesto se šíření narativů ochotně ujímají veřejné sdělovací prostředky. Mají postaráno, nemusejí si lámat hlavu nad tím, co psát nebo vysílat. Omílají to pořád dokola k plné spokojenosti své i  zkorumpované vrchnosti. Bývávaly časy, že to byly hlídací psi demokracie.

Na příklad pomluva zaměří nevraživost proti solidnímu člověku, čímž je společensky odsouzen – někomu byl asi nepohodlný. Děti uvěří dennodenním pohádkám a jsou poslušné. Každé dítě přesně ví, jak vypadá Marťan. Nebudeš-li papat, přijde pro tebe čert a odnese si tě. A dítě raději papá. Nevstoupíš-li do strany, nedostane se tvé dítě na školu. Nebudeš-li ve straně, nemáš v životě šanci. Tak se, prostřednictvím narativů, prováděl organizovaný nábor do KSČ. Tento manipulační narativ velice dobře zneužil Hitler s Goebbelsem, když vyburcovali Němce, aby s radostí a nadšením šli zabíjet s příslibem světovlády nadřazené rasy.

Narativ je vlastně jednoduchý psychologický nástroj mocných k ovládnutí společnosti. Na naivní důvěřivce spolehlivě účinný. Z uvedeného je zřejmé, že celou historii lidstva provázejí narativy. Zejména v poslední době jsme v zajetí rozsáhlých narativů dokonce i s globální působností, což je alarmující. Jedná se o pandemii koronavirů a zdražování energií.

PANDEMIE KORONAVIRŮ

Tento narativ vychází z nebezpečné hrozby všech možných mutací, variant a subvariant koronavirů. Slibuje se, že při dodržení předepsaných nařízení nezemřeme. Jedná se o velmi omezující, ponižující a devastující aktivity: neustálé testování, náhubky, rozestupy, zákazy pracovat a chodit do školy, vycházet z domu, navštěvovat společenské akce, ale hlavně, mnohde povinné, opakované očkování dávkami nevalné pověsti. A při tom nikdo na celém světě se, NA VLASTNÍ OČI, nesetkal s pandemickými příznaky, jako jsou mrtvoly na ulicích, zvýšená frekvence průjezdů sanitek a pohřebních vozů, přeplněné nemocnice, fronty na hřbitovech a krematoriích. Všechny strašáky byly vypouštěny především z televize ústy politiků, hygieniků, zdravotníků a jim ochotně poklonkujících redaktorů, moderátorů, hlasatelů, komentátorů a reportérů, kteří jsou hmotně nebo existenčně zainteresovaní. Osnovatelé této pseudopandemie mohou útočně namítnout, že kdyby se nestarali, mohla by vzniknout. Je to směšně naivní, bojujeme s něčím co není, ale prý by to mohlo být. Měli bychom nosit helmy, co kdyby nás napadli mimozemšťané! Jeptiška navléká na svíčku prezervativ, co kdyby …..?

Musím předeslat, že s manželkou jsme prodělali covida i řadu dalších nemocí a těšíme se z dobrého zdraví. Běžně nebezpečný covid tady je, ale proč je zinscenovaná ta dekadentní tragikomedie, která ochromuje fungování společnosti? Především pro astronomické zisky účastníků, tj. farmaceutického velkoprůmyslu a zdravotnictví, při současném zotročení populace, která se tak stává závislá na dobrovůli strůjců tohoto narativu.

ZDRAŽOVÁNÍ ENERGIÍ

Tento narativ se spustil jako lavina odstartovaná především regulérním ukončením činnosti dodavatele energií Bohemia. Vzniklou mimořádnou situaci zneužily náhradníci – dodavatelé poslední instance (DPI) a podstatně zvýšily ceny postiženým obětem se zdůvodněním, že s nimi ve svých smlouvách nepočítaly.

Proč se ale tak nestydatě zdražily energie, vždyť nebyl žádný objektivní důvod, neboť válka na Ukrajině ještě neexistovala? Zánikem Bohemie přece zůstala celková spotřeba energie i počty zákazníků v ČR konstantní, přerozdělily se jen počty zákazníků u jednotlivých dodavatelů!!! Nesmlouvavý narativ však zněl jednoznačně: Za všechno může neschopnost Bohemie, která tak podle zradila zákazníky. Ale my, DPI, vás zachraňujeme. Buďte nám vděční. Sice vám extrémně zvýšíme platby, ale zase máte jistotu, že vás neodpojíme od energií. Lidé jsou rádi, že nezmrznou. Že by vydírání?

Objektivně vzato, DPI zneužily situace, aby ukojily svou nenažranost. Ostatní dodavatelé samozřejmě nelenily a připojily se, když už vznikla tak výhodná tendence. Návazně na to si namastily kapsy i distributoři a výrobci energií. ČEZ se omlouval, že za ty extrémní zisky nemůže. Energetický regulační úřad (ERÚ) alibisticky přijal filozofii mrtvého brouka. Vláda a politici se tvářili, že to tak musí být, že se s tím nedá nic dělat. Narativ zafungoval. Zákazníci to s nelibostí vzali na vědomí, bohužel. Co jim zbývá, když vláda jen zmatečně řeční, tlachá, zasedá a projednává bez reálného efektu – tudíž nevládne.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz