Hlavní obsah
Názory a úvahy

Zastropování extrémních cen energií je ekonomická iluzionizace vládního pětislepence

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavel Müller

Část z kapsy a část z daní

6. 11. 18:17

Místo toho, aby vláda řešila u dodavatelů extrémní ceny energií, nechala rafinovaně zaplatit plnou cenu odběratelům z jejich kapes a daní. Tento iluzionistický trik nazvala zastropování. Naivkové se radovali a vláda se ukázala jako hezká.

Článek

Fungování světa je už od jeho vzniku řízeno neviditelnou automatickou regulací. Ručička pomyslných vah neustále osciluje kolem optimálního řešení, čímž se udržuje rovnováha. Proto například smečka lvů se nemůže nekontrolovaně přemnožit tak, aby totálně zdecimovala a vyžrala stáda antilop. Lvi by na to doplatili a následně vychcípali hladem. Proto zvyšující se obtížnost lovu automaticky udržuje jejich vzájemné počty v optimálním stavu. Tak to všeobecně funguje už miliony let. To je přirozená regulace neboli zpětná vazba mezi oběma druhy.

Úvod, který zdánlivě nesouvisí s nadpisem, ale lidská společnost principiálně funguje podle stejných zákonitostí, a to ve všech směrech své činnosti. Z rozsáhlého spektra (zemědělství, zdravotnictví, školství atd.) se omezím jen na ekonomické tržní mechanizmy.

Všeobecně známý termín neviditelná ruka trhu je v podstatě automatická regulace mezi nabídkou a poptávkou. Pokud jde o ceny, je princip velice jednoduchý. Předražené zboží nikdo nekoupí – prodejce je donucen snížit cenu. Naopak o velmi levné zboží je velký zájem kupců – prodejce může zvýšit ceny. Takhle osciluje ručička pomyslných vah kolem optimální výše tržní ceny.

Ale co se stane, když místo neviditelné ruky trhu se objeví náramně patrná ruka s pistolí na vašem čele? To je případ korupce, anarchie a vydírání, tudíž případ násilnické zvůle, která zcela likviduje automatickou regulaci trhu v kultivované civilizované společnosti. Je to výjimečný stav, který si žádá mimořádná opatření.

Zdánlivá odbočka. Média neustále informují o tom, že ceny se zvyšují a pořád jen zvyšují, a to stále dokola a každý den znova a znova. Při tom současně prohlašují, že jsou na naší straně, avšak nemohoucnost je depresivní. Ceny jsou totiž tak zlé, že se sami od sebe neustále zvyšují – mršky. Média totiž záměrně manipulují s iracionálním pojmem. Na to nelze reálně reagovat. Na iracionální ceny nejde vzít klacek a vrátit je tak automaticky na tržní úroveň.

Ovšem jinak postavená informace by byla, kdyby národu oznamovali, že nenasytní prodejci X, Y, Z nestydatě zvyšují ceny. Tvůrci cen by vyšli z anonymity. Pak je možné srazit je holí do reality. Na takovéto informace by ale média musela mít odvahu. Tou ale nedisponují. Jsou to suverénní, leč přihrblí poskoci mocných, při tom ale promlouvají k celému národu!

Nedalo se utajit, že zisky ČEZu za loňský rok 2022 dosáhly astronomické výše cca 80 mld. Kč, což je téměř 8× více než předloni. Je to plivnutí do očí odběratelům energií po tom, co si tento monopolní energetický gigant nestydatě několikanásobně zvýšil cenu energií. To se to podniká, když ochrannou ruku nad tímto ekonomickým excesem drží spoluvlastnický stát! Ale cenu energií několikanásobně zvýšily i ostatní dodavatelé. Tady nezafungovala neviditelná ruka trhu, ale ta druhá – násilnická a vyděračská nenasytných dodavatelů energií.

A jak na neustálé extrémní zvyšování cen energií reagují věhlasní ekonomičtí a finanční odborníci, vláda a jejich poradci? V podstatě jen kecají bez reálné odezvy. Po dlouhém tápání a bezradnosti vláda přišla se světovou ekonomikou raritou. Hlavami to určitě nemohlo být. Tento iluzionistický trik nazvala zastropování cen energií. Páni Fiala, Stanjura a Síkela, to totiž určitě nebudou zastropovat ze svých vlastních kapes, ale ze státní truhlice, kterou naplnili daňoví poplatníci. Čili vláda vám pomůže z vašich daní! To je světový unikát – ekonomická iluzionizace samozvaného vykoalicovaného pětislepence! Neboli, vláda ještě více podpoří penězochtivé prodejce a dodavatele na úkor spotřebitelů.

Takže výsledkem tohoto „čáry, máry, abraka, dabraka“ bylo, že ČEZ i ostatní chamtivci dostaly co chtěly, odběratelé (plátci daní) zaplatili plnou požadovanou vydíranou cenu a vláda se pro naivky předvedla jako hodná. Objektivně se tedy nic nestalo, ale vláda na tom makala jako divá, při čemž zbytečně zaměstnala množství úředníků.

Závěr: Vlk se nažral a koza byla sežraná!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz