Hlavní obsah
Názory a úvahy

Žijeme v prolhané době a už si to ani neuvědomujeme

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavel Müller

Konzumní společnost

4. 11. 21:16

Dnešní doba se pyšní tím, že je demokratická s tržní ekonomikou. Tento stav není ale tak růžový, jak je nám předkládáno, neboť deformuje společnost do té míry, že lež, podvod a krádež jsou tolerovány jako samozřejmost na kterou už jsme si zvykli.

Článek

Aby se mocní tohoto světa udrželi u vády, museli vždy používat proti plebsu, davu a společnosti nátlakové prostředky. Dříve to byly důtky, karabáče, fyzické násilí, mučení, nebo i smrt. Dnes, ve vyspělé civilizované společnosti se to děje humanitárně. Pomocí všemocných a všehoschopných médií se lidem nalévají do hlavy lživé a účelové informace tak dlouho, až je přijmou za své. Tomuto manipulativnímu procesu se říká narativ. A pak sbohem, zdravý selský rozume!

Pokud se jednotlivci postaví proti takovémuto znásilňovaní mysli, jsou, z bezpečnostních důvodů, označeni za dezinformátory, a podle toho je s nimi zacházeno. V minulosti to byl Giordano Bruno, který za své kacířské názory o tom, že Země ji kulatá, byl upálen svatou inkvizicí. Tímto aktem se vlivná katolická církev zbavila úhlavního nepřítele, a uhájila tím narativ o placatosti Země.

DEMOKRACIE

Je veřejností většinou chápána jako možnost dělat všechno, co není vysloveně zakázáno. Takže v podstatě se nesmí jenom vraždit, jinak všechny ostatní aktivity jsou téměř vždy pečlivě právnicky ošetřeny. Tím je zcela vytěsněna morálka, neboť i nemorální činnost je právně nepolapitelná, tudíž demokraticky přijatelná. Tak se vyspělá civilizovaná společnost velice deklasovala na úroveň nemravného prospěcháře.

TRŽNÍ EKONOMIKA

Jak název napovídá, ve společnosti rozhoduje a vládne trh. A trh jsou peníze, které si společnost postavila na nejvyšší příčku hierarchického žebříčku. Peníze jsou víc než lidská pospolitost, slušnost a ohleduplnost. Peníze zamlžily lidstvu oči, takže se legálně lže, podvádí a okrádá. Je možno začít od šmejdů, kterými veřejnost pohrdá a pokračovat k reklamám, které nás svou intenzitou neustále všude pronásledují. Když zajdeme do detailů, vše je lež, polopravda, podvod, nebo nereálná absurdita. Na daleko nesmyslnější taktiku vsadily velkoprodejní řetězce. Neustále zlevňují tak nestydatě, až se ceny strmě zvyšují.

Jedním z běžných a velice rozšířených podvodů výrobců je nelogické zvětšování obalů, a nebo naopak snižování náplně obalů (cukrovinky, saláty, nátěrové hmoty). Tato nemorální strategie je samozřejmě legalizovaná v nečitelném mikrotextu na zadní straně. Na optiku zákazníka je také zaměřen trik s velmi plochými obaly (vafle, bonboniéry) a zploštělé lahvičky (kosmetika, hygiena). Vypadají jako velké a při to se tam toho moc nevejde.

Ani na ctěných bankovních ústavech však nezůstane nit suchá. Protože tam už jde o velké peníze, hrají 1. ligu mezi šmejdy. Jako příklad uvedu nedávný poznatek. Jedna banka lákala klienty na spoření s úrokem 5% p.a. (za rok). Na její webové stránce jsem vydetektivoval ten podvod – těch 5% bylo ale jen na půl roku! Další půlrok skoro nic. Takže skutečnost vlastně byla 2,5% p.a.. Jiná banka zase vymyslela odlišný, ale zase skrytý strategický podvod – velký spořící úrok ale jen na 50000 Kč. Při vyšších částkách zase bída.

Sám jsem byl aktérem velmi vysofistikovaného podvodu spoření s  vysokým proměnným úrokem na 10 let, při čemž každý rok se vložila stejná částka. Až po několika letech mi to bylo podezřelé, a zjistil jsem neuvěřitelné – úročila se jen ta částka vložená v tom roce. Vklady v předchozích letech zůstaly ladem neúročené. Z obchodních podmínek se tato hajzlovina nedala, ani náhodou, vyčíst. Co je ale téměř neuvěřitelné, že ti darebáci měli tak geniální software, že o tom triku nevěděla ani vedoucí účtárny.

Můžeme pokračovat prolhanou vládou, o níž je všeobecně známo a mnohokrát dokázáno, že říká jen to líbivé, aby se zachránila.

Tak co? Napsal jsem objektivní pravdu, nebo si tu pokřivenou demokracii s tržní ekonomikou vyspekuloval? Jistě každý čtenář má své vlastní negativní zkušenosti. Bohužel, většina společnosti tento úpadek už nevnímá a jen spokojeně konzumuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz