Článek
1) Jedno nepatrné škobrtnutí, obří následky
Všechno začalo řetězem událostí, který trval sotva pět vteřin:
- Dva velké solární (nebo hybridní) parky v jihozápadním Španělsku vypadly téměř současně.
- Síť přišla o přibližně 15 gigawattů – to je, jako by někdo najednou vypnul patnáct jaderných bloků Dukovan.
- Frekvence v rozvodné soustavě se rozkmitala a automatické ochrany začaly panikařit: další elektrárny se z bezpečnostních důvodů odpojily, aby se samy nepoškodily.
- Když operátoři sáhli po záložních plynových turbínách, už bylo pozdě. Španělská a portugalská síť se odstřihly od Francie, aby „nákazu“ frekvenčních vln nešířily dál. A "elektrická tma" byla na světě.
2) Proč to odnesl zrovna solár
Během poledních hodin vyráběly španělské panely přes 60 % veškeré elektřiny. To zní zeleně – dokud se něco nepokazí. Fotovoltaika nemá „setrvačnost“ klasických turbín, kde se točí desítky tun oceli a zvládnou krátký záškub přežít. Když tedy solár vypadne, není čím tlumit rázy a frekvence lítá jako ping-pongový míček.
3) Konspirační teorie: vypnuli to Číňané?
Na sociálních sítích se hned objevila jednoduchá, lákavá story:
„Čína testovala dálkové vypnutí svých střídačů a Španělsko bylo pokusný králík.“
Fakta? Ano, většina invertorů se dá na dálku – přes cloud – vypnout. A ano, polovina globálních výrobců střídačů sídlí v Číně. Jenže dosud neexistuje jediný důkaz, že by někdo mačkal červené tlačítko z Pekingu. Španělský operátor REE i vládní CERT tvrdí: „Kyberútok nevylučujeme, ale zatím to vypadá spíš na technickou závadu a domino efekt.“
4) Co jsme se naučili
Lekce „Co to znamená v praxi“
Diversifikace je důležitá. Potřebujeme mix zdrojů, který má i setrvačné elektrárny (plyn, voda, jaderná energie). Rychlé zálohy nejsou luxus. Bateriové úložiště dokáže během milisekund dorovnat výpadek – pokud je připravené a nabité. Firmware je nová ochranná přilba. Ale je třeba aktualizovat střídače a oddělit jejich řídicí sítě od „běžného internetu“. Je to levnější než několik hodin blackoutu.
5) Co bude dál
- Červnová forenzní zpráva REE a portugalské REN by měla říct, které dva solární parky padly jako první a proč.
- Evropská síť ENTSO-E plánuje velký stres-test: simulaci, co se stane, když jede přes 50% výroby z fotovoltaiky a zároveň se změní počasí.
- Brusel chystá pravidla, aby každý nový střídač v EU prošel povinnou kyber-bezpečnostní certifikací. Znamená to, že střídače budou moci posílat data jen na bezpečná cloudová úložiště v Evropě, ale nikdo neví, co s tím bezpečím udělají kvantové počítače.
6) A co vy, milý čtenáři?
- Máte na střeše panely? Zkuste zjistit, kdo spravuje jejich cloud a jestli si můžete funkci „vypnout na dálku“ zamknout.
- Pracujete v průmyslu? Zeptejte se, jestli vaše trafostanice umí rychlé frekvenční řízení. A pokud ne, nakupte takové množství baterií, aby vám podržely firmu alespoň několik minut.
- Ať už fandíte jádru, větru nebo slunci, uvědomte si: Elektřina je dnes síťová hra. Když vypadne jeden hráč, míč se může zakutálet všem.
Stručně: Pět vteřin nečekaného ticha ve fotovoltaice převrátilo energetický dům z karet. Ne vinou „zlých solárů“ nebo „tajných Číňanů“, ale kvůli tomu, že jsme na sluneční výkon spoléhali víc, než síť uměla unést. Řešení není méně slunce – ale více chytrých pojistek.