Hlavní obsah
Internet, technologie a elektronika

Osobní zkušenosti s chytrými prsteny Oura, Colmi a RingConn. Porovnání za roky každodenního nošení

Foto: Pavel Trnka, foceno telefon

SmartRing

Chytré prsteny se v posledních letech tiše zařadily mezi zařízení, která monitorují naše zdraví bez zbytečného rušení. Na rozdíl od hodinek nejsou na očích, a přesto umí sledovat spánek, aktivitu, srdeční rytmus nebo stres.

Článek

Od Oury k čínským zázrakům za pár stovek

Chytré prsteny se tváří nenápadně, ale pod lesklým povrchem ukrývají silného hráče v oblasti měření zdraví a spánku. Na ruce jsem jich vystřídal hned několik – od prémiové Oury až po čínské kousky, které překvapily výdrží i funkcemi. A protože zdraví prodává, podělím se s vámi o zkušenosti, které by mohly pomoct i vám rozhodnout, jestli má smysl si takového tichého společníka pořídit. S Ourou to všechno začalo. Verze 2 mě vtáhla hlavně schopností predikovat kvalitu spánku – něco, co tehdejší hodinky jako Fénix 5X Plus nebo Apple Watch Series 5 zvládaly spíš symbolicky. Oura dokázala vyčíst slabá místa mé spánkové hygieny a nabídla doporučení, jak se zlepšit.

Doplnila to slušná odolnost, elegantní vzhled a později i základní tracking aktivity. Jen výdrž baterie byla Achillova pata – po roce prsten dramaticky ztrácel šťávu. Naštěstí reklamace dopadla dobře a druhý kus držel víc než rok. Ale i tak jsem si uvědomil, že u zařízení s malou baterií je životnost okolo 1–2 let standard. A za cenu přes 300 euro to není málo.

Rozčarování z Oura 3

Když přišla Oura Ring 3, očekával jsem revoluci. Místo toho mě odradilo předplatné – placení za plné funkce u zařízení s omezenou výdrží? I přes výhodnou nabídku pro stávající uživatele jsem se rozhodl dál prsten nepodporovat. Příliš se mi příčil model „zaplať dvakrát“.

Čekání na konkurenci

Sleduji technologický trh pečlivě a dlouho se zdálo, že Oura bude bez konkurence. Startupy v USA narážely na logistiku, a evropský zákazník si mohl vybírat leda mezi „Oura nebo nic“. Až do roku 2023, kdy se trh začal probouzet.

Experimenty z Číny: Překvapivě použitelná alternativa

S příchodem Colmi R02 začátkem roku 2024 se otevřela nová kapitola. Designem prakticky klon Oury, ale za zlomkovou cenu. Aplikace na iOS byla moderní, přehledná, a prsten měřil i okysličení krve, HRV a REM fáze. Přesnost srovnatelná s Garminem nebo Apple Watch. Jenže… jen měřit dnes nestačí. Garmin mezitím nabídl chytrý ranní report, který uměl říct: „dnes netrénuj“, nebo „potřebuješ víc spánku“. A právě tady levné prsteny ztrácí – neumí interpretovat data. Nedělají z tebe zdravějšího člověka, jen ti ukazují čísla.

Výdrž, design a vývoj: První prsten s displejem

Další pokus – Colmi R06 – měl vylepšený design a hlavně výdrž 5–6 dní. Za pár stovek korun? Skvělý pasivní health-tracker. Pak přišel SR08, první prsten s displejem. Na papíře ideální, v praxi ale trpěl šílenou výdrží a přecitlivělým displejem, který se aktivoval i když jste nechtěli. Navíc doprovodná aplikace byla téměř nepoužitelná. Šel zpátky.

RingConn Gen 2: Nejlepší dosud?

Nakonec se ke mně dostal RingConn Gen 2 – subtilnější, s AI doprovodem a velmi přesným měřením. Dokáže detekovat i jemné změny teploty nebo krátký spánek, které ovlivní vaši vitalitu. Bohužel zatím nepřichází s konkrétními doporučeními jako Oura, ale díky dobíjecímu pouzdru a solidní výdrži ho řadím na vrchol svého žebříčku. Měřením konkuruje nejlepším a designově je nenápadný, ale elegantní.

Shrnutí: Co z toho plyne?

Pokud chcete jen vědět, kolik jste spali, stačí vám i levnější prsten. Ale pokud očekáváte vedení – kdy odpočívat, kdy trénovat, kdy přibrzdit – sáhněte po prémiovém kousku s dobrou AI a prediktivními funkcemi. Chytrý prsten už dávno není jen geekovina. Je to kapesní biohacker. A možná víc, než vám zatím říkají vaše hodinky.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám