Hlavní obsah
Lidé a společnost

Josef Jelínek: fotbal hrál od čtrnácti a vydával se za něj francouzský dvojník

Foto: Vallejo06 (talk) – Vallejo06 (talk), Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10536231

Mezinárodním utkání roku 1964

Někdejší slavný fotbalový hráč Josef Jelínek zemřel ve věku 83 let.

Článek

Josef Jelínek se narodil na začátku druhého válečného roku v pražských Záběhlicích. Jeho otec, bývalý hráč pražského přeboru, pracoval jako správce klubu ČAFC Vinohrady na Spořilově. Rodina se k hřišti dokonce přestěhovala a postavila si tam malý dům. Josef tak doslova vyrůstal s fotbalovým míčem. Není proto divu, že brzy začal hrát za „Čafku“, jak se vinohradskému klubu přezdívalo.

V šatně s legendami

Jako čtrnáctiletý chlapec na sebe poprvé výrazně upozornil, a to, když v zápase proti Ústřednímu domu armády (pozdější Dukle Praha) vstřelil hattrick. Trenér soupeře Musil na nic nečekal a s Josefovým otcem se okamžitě dohodl na přestupu. Mladý Jelínek se tak začal při trénincích setkávat s legendami, jako byl Josef Masopust. Později vzpomínal, že jim na začátku vykal, ale byl upozorněn, že oslovení „vy“ by na hřišti nefungovalo, proto musel začít svým fotbalovým vzorům tykat. Dorostenci tehdy hrávali předzápasy před hlavními utkáními, a tak Josef hned od začátku zažíval pozornost zaplněného stadionu.

V osmnácti letech dostal nečekanou nabídku: mohl nastoupit na vojnu o rok dříve, aby mohl hrát za A-tým Dukly, kde o něj měli zájem. Josef souhlasil, ale odmítl vstup do KSČ. Jeho kariéra přesto nabrala rychlé tempo. Nastupoval jako útočník na levém křídle, vynikal rychlostí a byl mimořádně produktivní. V 60. letech zažil s Duklou obrovské úspěchy nejen doma, ale i v zahraničí, například v americké Soccer League, kam tým po sezoně pravidelně vyrážel.

Do celého světa

Brzy si ho všimla i reprezentace. V roce 1962 odcestoval s národním týmem na mistrovství světa do Chile, kde Čechoslováci vybojovali stříbrnou medaili. Jelínek později vzpomínal na skromné podmínky, v nichž tým bydlel – vojenské postele a tréninky na hřišti vedle ubytovny, zatímco jiné týmy si užívaly přepychových hotelů. Finálový zápas proti Brazílii byl pro něj nezapomenutelný, a i po letech na něj vzpomínal s pocitem křivdy. „Jen minutu po našem vedení jsme inkasovali laciný vyrovnávací gól,“ říkal. Dodal také, že rozhodčí neodpískal jasnou penaltu po úmyslné ruce soupeře Djalma Santose. „Prý nechtěl, aby se o něm říkalo, že pomáhal mužstvu ze socialistického bloku,“ vysvětloval Jelínek. Na jednom z výročních setkání o tom diskutoval i se samotným Santosem, který se jen usmál a zeptal: „Kdybys byl na mém místě, přiznal bys penaltu?“

Jelínek dále slavil úspěchy s Duklou, například při čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí či remíze s Realem Madrid v roce 1964. V roce 1967 přestoupil do druholigového VTŽ Chomutov, odkud v 70. letech zamířil do nizozemské ligy. Tam hrál pod vedením českého trenéra Františka Fadrhonce, který trénoval špičkové evropské týmy. Josef vzpomínal na toto období s nostalgií – s rodinou tam prožil dva krásné roky a chtěl zůstat déle. Bohužel narazil na byrokratické překážky v Československu. „Pragosport po mně chtěl 2 000 dolarů za prodloužení smlouvy. Odmítl jsem a přijal nabídku Bohemky,“ vzpomínal na podnik, který měl pod palcem veškerá zahraniční angažmá československých hráčů.

Dvojník z Francie

Kuriózní příhodu zažil během cesty s Bohemians Praha do Kolumbie. Na pařížském letišti za ním přišli hráči a zmateně mu sdělili, že si jej jeden místní fanoušek spletl s jiným Josefem Jelínkem, který působil ve Francii. „Byl to podvodník, který se za mě vydával, a dokonce dostal angažmá ve francouzské lize,“ vzpomínal s úsměvem. Onen člověk tam dokonce působil jako druhý na Mistrovství světa v Chile. Josef Masopust pak dokonce zjistil, že jde o člověka z Teplicích, který odešel do zahraničí, a hraje ve francouzské druhé lize.

V roce 1975 ukončil profesionální kariéru. Ještě dva roky hrál za Benešov a symbolicky se rozloučil s fotbalem v dresu Čafky Vinohrady, kde jako chlapec začínal. Následně strávil tři dekády jako správce stadionů ve Vršovicích a na Julisce. Jako kustod pečoval hlavně o trávník, což ho velmi bavilo. Skončil, až když mu během sekání trávníku létaly kolem hlavy oštěpy trénujících atletů.

Josef Jelínek zemřel v Praze 29. listopadu 2024 ve věku 83 let.

Použité zdroje:

https://sport.aktualne.cz/fotbal/fotbalova-reprezentace/chilan-josef-jelinek-slavi-osmdesatiny/r~05fc972251e711eb95caac1f6b220ee8/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Franti%C5%A1ek_Fadrhonc

https://www.pametnaroda.cz/cs/jelinek-josef-1941

https://cs.wikipedia.org/wiki/Josef_Jel%C3%ADnek_(fotbalista,_1941)

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz