Článek
S koncem prezidentského mandátu Miloše Zemana se mohlo zdát, že se „důchodce“ z Vysočiny s politikou tentokrát opravdu definitivně loučí. Jak se ale záhy ukázalo, je to člověk, který politikou žije a hrát v ní významnou roli, byť bez oficiální funkce, chce i nadále. V jeho dejvické kanceláři se tak každou středu střídají opoziční politici, které si oblíbil. A neskrývají se s tím, že o jeho rady a doporučení rozhodně stojí.
Střídají se tam jako na orloji
Na návštěvy k němu často chodí například Kateřina Konečná, Jana Maláčová, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Radek Vondráček, Boris Šťastný nebo Filip Turek. Tedy ti, kdo mají přinejmenším ambici, ale v některých případech i dost reálnou šanci, že zasednou ve vládě, která vznikne na podzim tohoto roku.
K častým kontaktům s opozicí ho zřejmě vede několik věcí: jeho dlouhodobě postoje, nepřátelský postoj vůči současné vládě a v neposlední řadě u něj lze počítat i s mocenskými kalkulacemi. I v politickém důchodu tak pokračuje ve stylu založeném na osobních antipatiích a „zálibě“ v polarizaci.
Příliš slušný premiér
K Fialovi a jeho vládě může mít jen těžko sympatie. Jako někdejší sociálnědemokratický politik, byť si byl později blízký s Václavem Klausem, vždy cílil na jinou voličskou základnu a jiná témata. A dobře ví, že ti, kdo jej dvakrát zvolili prezidentem, středové a pravicové strany nevolí. Zřejmě mu ale nevyhovuje ani slušnost, která patří k Fialově stylu, sám byl známý svými drsnými bonmoty i urážkami, kterými si získal řadu příznivců. Především proto, že se tímto způsobem rád pouštěl do protivníků, kteří si jeho voliči spojují s „establishmentem“. Ale také proto, že slušnost dost pravděpodobně vnímá spíše jako slabost.
Neshodnou se ani v oblasti zahraniční politiky. Zatímco Fiala je prozápadní, Zeman je pragmatik, který měl blízko k proruským postojům a na tom se zřejmě mnoho nezměnilo. Fialu tak rád karikuje coby „profesora“ či akademika bez názoru a slabého vůdce. Neváhal ho ale označit ani za zbabělého, a to v souvislosti s odvoláním ministra Ivana Bartoše. A Fialovu vládu často ostře kritizuje i jako ekonomicky nekompetentní.
Šedá eminence
Jeho příklon k politicky opozici, u které momentálně převažují populistické, konzervativní a nacionalistické postoje, má samozřejmě i další důvody. To pochopitelně Zemanovi imponuje a odráží jeho styl, který byl silně patrný během obou jeho prezidentských mandátů.
Ke kritice vlády ho samozřejmě motivují i dlouhodobě nadstandardní vztahy s „vůdcem opozice“ Andreje Babiše. Ten stál v čele vlády v době, kdy Zeman sídlil na Hradě. Tehdy mu umožňoval mít dost zásadní vliv na vládní politiku, a to včetně té zahraniční. Fungovalo to ale samozřejmě oboustranně.
To všechno Zemanovi umožňuje zůstat pozorovatelem, který má co říct, ale zároveň do hry vstupovat jako mocenský hráč v pozadí. Hlasitě kritizovat vládu mu dává šanci být viděn a slyšen ve veřejném prostoru a zároveň ovlivňovat politické dění z pozice „šedé eminence“.
A to se mu nyní opět velmi daří. Byl hlavním hybatelem při nedávném sbližování hnutí Stačilo! a SOCDEM. Členové SOCDEM si tak veřejně stěžovali, že Zeman měl o paktu mezi těmito dvěma stranami více informací, než oni sami. „Myslel jsem si, že to je hloupý žert. Shodou okolností se u nás v Bohumíně tuto středu ale zastavil na návštěvě bývalý prezident Miloš Zeman. A během asi padesátiminutového povídání zmínil, že dvě dámy se dohodly na tom, že by to opět mohly táhnout spolu,“ řekl Hospodářským novinám dnes již bývalý člen strany Igor Bruzl. Jiný, nejmenovaný člen strany již před Vánoci stejnému zpravodajskému portálu řekl, že se Zeman snaží, aby se obě dámy domluvily a že by se takové spojení líbilo i Andrejovi Babišovi.
Zázrak moderní medicíny
Pokud ve volbách opozice skutečně uspěje, je dost pravděpodobné, že Zemanovi bude dále naslouchat. Osmdesátiletý exprezident nejspíš s takovou roli počítá a zjevně je při síle. Alespoň podle informací těch, kdo se s ním občas vidí osobně. „Byl to starej dobrej Miloš. Zíral jsem, v jaké je zase formě,“ řekl Hospodářským novinám Jaroslav Masopust, zakladatel strany Zemanovci, která již neexistuje. A podobně referoval i Radek Vondráček z ANO: „Zdravotně je na tom podle mě teď lépe než před pěti lety. Je to zázrak moderní medicíny.“
Pokud jsme si tedy mysleli, že Miloš Zeman je definitivně důchodcem, který si konečně bude užívat svou penzi na Vysočině, mýlili jsme se. Ve skutečnosti dále významně ovlivňuje směřování české politiky a bude tak činit i nadále. A opozice o takového „mentora“ zjevně stojí. Alespoň zatím.
Další zdroje:
Ihned.cz: Zákulisí paktu Maláčové s komunisty: Exprezident Zeman měl víc informací než straníci, odejít může polovina členů, 26.6. 2025
Ihned.cz: „Zeman znovu posiluje vliv. Pomohl sbližování Stačilo! se SOCDEM, vrátit se ale může hlavně po volbách“, 1.7. 2025