Článek
V polovině 90. let se v Česku stala bestsellerem kniha Johna Graye Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Pro mnohé čtenáře představovala doslova zjevení. Nenásilnou formou vysvětlovala rozdíly mezi muži a ženami, zejména pro ženy, které se staly jejími čtenářkami častěji. Krátce řečeno kniha tvrdila, že muži jsou racionální a emocionálně uzavření, zatímco ženy jsou emocionální a pečující a tyto dva světy si proto často nerozumí. Podle Graye měly mužům přizpůsobit, nenutit je k emocím, nebrat si jejich chování osobně a v neposlední řadě jim dopřát prostor. Dnes psychologové tuto knihu kritizují za to, že téma zjednodušuje a posiluje stereotypy.
Muž z Marsu
Jeden z „mužů z Marsu“ však mezi námi skutečně žije – a to nejen v přeneseném smyslu. Elon Musk chce zmíněnou planetu nejen dobýt a osídlit, ale touží formovat i život na Zemi k obrazu „marťanů“ ze zmíněného bestselleru. V takovém světě by se vrátily doby, kdy se od žen očekávala bezmezná podpora mužské geniality nebo alespoň to nejmenší: obdivné mlčení.
Vzhledem k tomu, že patří k hlavním poradcům staronového prezidenta USA a zároveň má díky vlastnictví sociální sítě X obrovský vliv na veřejné mínění, stojí za to prozkoumat jeho myšlení a názory. Jeho postoje k otázkám ženské emancipace, sociální spravedlnosti i budoucnosti lidstva totiž formují nejen technologické inovace, ale mají zásadní vliv i na širokou společenskou debatu.
Zatímco Muskova technologická vize se upíná k budoucnosti, jeho pohled na ženy zjevně ustrnul v minulosti. Jeho osobní i profesní dráha naznačuje, že ženy v jeho světě fungují buď jako dekoraci nebo nástroj k dosažení vlastních cílů. Za rovnocenné partnery je nepovažuje.
Ať už jde o partnerky, matky jeho dětí nebo zaměstnankyně, v Muskově světě hrají vždy jen vedlejší roli. Mají především podporovat jeho vizi – jako pečovatelky, obdivovatelky nebo součást firemní kultury, v níž se očekává naprostá loajalita. Vlastní názor se nepřipouští. Jeho exmanželka Justine Muskova se v roce 2010 v textu pro časopis Marie Claire svěřila, jakým způsobem s ní komunikoval „Řekl mi, že pokud bych byla jeho zaměstnankyně, vyhodil by mě.“
V roce 2023 byla společnost SpaceX zažalována jednou ze svých zaměstnankyně kvůli nerovnostem v odměně – ženy na stejných pozicích zde měly pobírat znatelně nižší platy než jejich mužští kolegové na stejných pozicích.
Pro koho bude na Marsu místo?
V USA v posledních letech sílí konzervativní hnutí, které chce vrátit ženy do tradičních rolí matek, pečovatelek a podporovatelek mužů. Nostalgie po „starých dobrých časech“, kdy ženy „věděly, kde je jejich místo“, se ještě zesílila s návratem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu. Jednou z klíčových postav jeho týmu poradců je právě Elon Musk. Trump sám čelil řadě obvinění ze sexuálního obtěžování, zatímco Musk na sociální síti X otevřeně podporuje konzervativní influencery s antifeministickými názory a sám je také šíří.
Elon Musk pak svým přístupem potvrzuje stereotypy, které před 30 lety popularizovala Grayova kniha. Sám se prezentuje jako racionální vizionář, dobyvatel a inovátor, zatímco ženy v jeho světě zůstávají jen emocionální, pečující a podřízené. Pokud se nepřizpůsobí, nemají v jeho blízkosti místo.
Musk sní o kolonizaci Marsu, ale jak by taková kolonie vypadala? Ve svých vizích zdůrazňuje, že bude extrémně náročná nebude pro slabé jedince. Ti, kdo ji budou budovat, musejí být připravení na tvrdé podmínky, oběti a riziko smrti. Z jeho pohledu to bude hierarchická společnost, kde dominují „silní jedinci“ – a do této skupiny ženy patrně nepatří.
Mars je pro něj nejen planetou , kterou chce dobýt, ale i metaforou jeho myšlení – tvrdým, nehostinným prostředím, ve kterém přežijí jen ti nejsilnější, a kde není prostor pro „slabost“. Nejspíš tedy ani pro ženy, které touží po spravedlnosti a rovnosti.