Článek
Možná je to jenom legenda, vedou se o tom spory. Za vše ale hovoří fakta – například, že v české krajině spoléhá celých 80 % druhů rostlin právě na hmyzí opylovače. Kdyby tito vymřeli, vyhynuly by i mnohé druhy rostlin, včetně těch, které nás živí a došlo by k pohromě. Na prvním místě jsou včely, ale jsou tu samozřejmě i „ti druzí“ – čmeláci, motýli a další hmyz.
Na jaře jsem na sociálních sítích objevila Den včel a ostatních opylovatelů, která se v květnu konala na Praze 1. Protože se dlouhé roky věnuji vzdělávání dětí v ochraně přírody, a akcí podobného typu na toto téma není mnoho, ráda jsem na ní vyrazila i s kamarádkami a jejich dětmi. Později jsem bohužel v médiích zaznamenala k této skvělé osvětové akci i nenávistné komentáře. Je tedy za mne na místě, aby zde zazněly i pohledy přímých účastníků.
Na akci na nás čekala stanoviště, kde si děti mohly zážitkovou formou vyzkoušet třeba poznávání druhů hmyzích opylovatelů, dozvědět se užitečné informace o včelách nebo jak přispět ke zlepšení prostředí pro pestřenky, čmeláky a další druhy. Nechyběla ani kreativní výtvarná dílna, zábavná fotografická soutěž nebo divadelní představení. Stále bylo co dělat a všechny děti byly nadšené. Bylo to zkrátka skvělé dopoledne, které jsme si užili i my dospělí.
Jako metodička a pedagog volného času se na akcích podobného typu současně vždy zaměřuji i na stránku didaktického postavení vzdělávacích aktivit, které tu za mne byly na výbornou. Pokládám za vůbec nejdůležitější, že si děti odnesou nejen zážitky a praktickou odměnu (například ve formě směsi lučních semínek), ale hlavně povědomí o tématu. Především v tom vidím velký smysl takových akcí - protože svět potřebuje nejen velké, ale i malé bojovníky za ochranu přírody.
Dovolím si zde tlumočit i pár postřehů rodičů dětí:
„Pracuji se školáky, a tak docela logicky stejně jako oni fandím zelenější budoucnosti. Mám dceru v první třídě, a zrovna před časem jsme se o včeličkách a podobné „havěti“ doma bavili. Jsem si jistý, že má „nalejvárna“ neměla na dceru ani čtvrtinový dopad (a to si ještě fandím), jako čas strávený v Lannově parku. Dceři i stovkám jiných dětí zářily oči. Palec nahoru!“ (Martin B.)
„Z mého pohledu to byla jedinečná akce svého druhu. Upozornila širokou veřejnost na to, že i malé organismy ze zvířecí říše jsou podstatné pro lidské přežití. Den včel byl většinově cílen na děti, kterým byly informace podávány odborníky tak, aby je byly schopny pochopit. Sedmiletá dcera velmi dobře vnímala systém mozaikové seče nebo jak jednoduše zařídit, aby se hmyz netopil v malých stojatých nádržích. Za nás skvělá osvětová akce s vřelou podporou pro opakování do budoucna.“ (Hana H.)