Článek
U nás doma je manželka expert přes vánočky, zatímco moje doména jsou štoly, ne, že bych byl důlní inženýr nebo uhlobaron - inu, to by mne i bavilo, ale po otevření hranice jsem si ji dovezl prvně z Bavorska. Poté, co jsem zjistil, co se u nás vydává za štolu, jsem zkusil upéct pro rodinu sám. Překvapila mne snadnost přípravy a chuť předčila očekávání.
Leckdo považuje za vánoční štolu do zábalu zavinuté vánočkové těsto, vcelku prostě oplývající nemnoha rozinkami. To je však jen vzhledově jiná forma vánočky, nevyžadující splétání, poctivá štola prostě musí vypadat a následně chutnat jedině jako tato, kterou peču dlouhá léta na Vánoce.
Začnu tedy surovinami, které budeme potřebovat:
500 g hladké mouky
2 vejce
1 prášek do pečiva
1 tvaroh měkký 250 g - ne ten z vaničky!
250 g tuk - dávám odjakživa Heru, takže letos to rozhodně není důsledek často skloňované Fialovy drahoty, či podobně
200 g cukr - krystal stačí, žádná moučka není třeba
špetička soli
mandle - spaříme, oloupeme, min. 200 g, nasekáme nahrubo (lepší připravit den předem, aby oschly)
trocha vlašských ořechů
min. 300 g rozinky máčené v rumu - ten není ale nutný :-),
kandované ovoce (vesměs dnes prodávají spíš kůru,), já si dělám svoje, ale zakoupené neuškodí
dle toho, co máme po ruce, přidáme:
nasekané kandované ananasové plátky (ty jsou jinak výborné i samotné ve vodce)
pár fíků, nebo i datle, které pokrájíme
někdo ho nemusí, ale tak do 100 g kokosu, vůbec z toho ve finále chuťově „nečumí“, zato vylepší strukturu
a na krustu: máslo, moučkový cukr (letos tedy risknu tu Heru)
Do mísy dáme mouku, cukr, sůl, prášek do pečiva, vše promícháme, přidáme tvaroh, mandle, ořechy, rozinky, vejce a další přísady, promíchám a vlijeme rozpuštěnou Heru. Těsto je těžké a hutné, ve finále ho zpracujeme rukama na vále.
Ani nemusíme nechat těsto odpočinout, hned vyválíme z poloviny silnější plát - minimálně 1 cm a víc, přeložíme kraje do středu a pak komplet přeložíme a vytvarujeme válec dlouhý tak, aby se vešel na plech.
Obě štoly raději umístíme na plech s papírem na pečení, v troubě vyhřáté na 160 °C pečeme zhruba 45 minut, propečenost ověří klasická kontrola špejlí.
Když již víme, že budeme štoly za chvíli vyndávat, rozehřejeme si máslo, tak 80 g, radši víc, lepší, když zbude, a hned za tepla potíráme štoly máslem, dokud se vsakuje a pak hned sypeme moučkovým cukrem, dokud není jak padlý sníh - tedy když již neprolézá žluť másla.
Z toho množství jsou 2 opravdu velké štoly, vůbec není třeba je zabalovat a měsíc předem nechat rozležet, jak se mnohde dočtete coby nezbytnost, jsou vynikající hned, jednu klidně rozpůlte, zabalte do potravinářské fólie a zamrazte na časy, kdy stůl nebude plný sladkého.
Tak práci čest a dobrou chuť (fotografie jsou z minulých ročníků, letos mne teprve pečení a hodování čeká).
Štola se této vánoční dobrotě říká proto, že má představovat novorozence z betlémského chléva, Pannou Marií zavinutého do prosté pleny. Historie této vánoční pochoutky zmiňuje rok 1329, kdy se objevila o ní první písemná zmínka, kdy jí byl v době Adventu darem obdařen biskup z Naumburgu nad Sálou Heinrich I. von Grünberg. Ovšem, tehdy, coby postní jídlo, byla velmi skromnou krmí. Až později, díky Listu o másle, ustanovení papeže Inocence VIII. z roku 1491, nahradily vodu a olej mléčné produkty, tedy mléko a máslo. Zda za tím byl pouze papežův mlsný jazyk, či současně povinnost pekařů odvádět daň, použitou k budování svatostánků, je otázkou, zřejmě bylo ve hře obé. Proslulost i dnešní ochrannou známku Dresdner Stollen ® získala štola z Drážďan, a to v receptuře z 20. století.