Článek
Tento dramatický nárůst vyvolává značné obavy v odborné komunitě a nutí nás k detailní analýze příčin a faktorů, které k této situaci vedly.
Horečka dengue, známá také jako horečka lámání kostí kvůli intenzivním bolestem kloubů a svalů, které ji provázejí, je virové onemocnění přenášené komáry rodu Aedes, především druhy Aedes aegypti a Aedes albopictus. Virus dengue patří do čeledi Flaviviridae a existuje ve čtyřech různých sérotypech (DENV-1 až DENV-4), což značně komplikuje vývoj účinné vakcíny a zvyšuje riziko závažnějších forem onemocnění při opakované infekci.
Hlavní faktory přispívající k této bezprecedentní epidemii jsou komplexní a vzájemně provázané. Na prvním místě je třeba zmínit globální klimatické změny. Zvyšování průměrných teplot a změny v srážkových vzorcích vytvářejí ideální podmínky pro rozmnožování komárů rodu Aedes.
Tito přenašeči viru dengue se tak mohou šířit do oblastí, kde se dříve nevyskytovali, včetně vyšších nadmořských výšek a severnějších zeměpisných šířek. Prodlužování období vhodného pro přežití a reprodukci komárů vede k intenzivnějšímu a déle trvajícímu přenosu viru.
Druhým faktorem je pokračující rapidní urbanizace, zejména v rozvojových zemích. Městské prostředí poskytuje komárům Aedes ideální podmínky pro množení. Stojatá voda v různých nádobách, od pneumatik po květináče, slouží jako líhniště pro larvy komárů. Vysoká hustota obyvatelstva v městských oblastech pak usnadňuje rychlé šíření viru mezi lidmi. Navíc, často nedostatečná infrastruktura pro nakládání s odpady a zásobování vodou v rychle rostoucích městech dále přispívá k vytváření vhodných podmínek pro množení komárů.
Globalizace a zvýšená mobilita obyvatelstva hrají rovněž významnou roli. S rostoucím objemem mezinárodního cestování se zvyšuje riziko zavlečení viru do nových oblastí. Infikovaní cestovatelé mohou nevědomky přenést virus do regionů, kde jsou přítomni vhodní přenašeči, ale virus se dosud nevyskytoval. Toto riziko je obzvláště vysoké v oblastech s vhodnými klimatickými podmínkami a přítomností komárů Aedes, ale bez předchozí expozice populace viru dengue.
Genetická variabilita viru dengue představuje další významné nebezpečí. Existence čtyř různých sérotypů viru komplikuje vývoj univerzální vakcíny. Navíc, infekce jedním sérotypem poskytuje dlouhodobou imunitu pouze proti tomuto konkrétnímu typu. Při následné infekci jiným sérotypem existuje zvýšené riziko rozvoje závažnějších forem onemocnění, jako je hemoragická horečka dengue nebo šokový syndrom dengue.
Tento fenomén, známý jako antibodie-dependentní zesílení (ADE), značně komplikuje epidemiologickou situaci v oblastech, kde cirkuluje více sérotypů viru současně.
Nedostatečná prevence a kontrola v mnoha endemických oblastech významně přispívají k šíření nemoci. Efektivní programy na kontrolu populace komárů jsou často nedostatečně financovány nebo implementovány.
Včasná diagnostika případů a adekvátní reakce na epidemické výskyty jsou v mnoha regionech komplikovány omezenými zdroji a kapacitami zdravotnických systémů. Navíc, rostoucí rezistence komárů vůči běžně používaným insekticidům dále ztěžuje kontrolu vektorů.
Socioekonomické faktory hrají nezanedbatelnou roli v šíření horečky dengue. Chudoba a nedostatečný přístup ke kvalitní zdravotní péči v mnoha endemických oblastech komplikují včasnou detekci a adekvátní léčbu případů. Omezený přístup k čisté vodě a sanitárním zařízením v některých komunitách vytváří ideální podmínky pro množení komárů. Navíc, nedostatečné povědomí o prevenci a kontrole nemoci v některých populacích přispívá k jejímu dalšímu šíření.
Geografické rozložení případů horečky dengue v roce 2024 odráží komplexní interakci výše zmíněných faktorů. Největší nárůst byl zaznamenán v tradičně endemických oblastech Latinské Ameriky, jihovýchodní Asie a některých částech Afriky. Brazílie, Indie, Indonésie a Filipíny hlásí rekordní počty případů.
Znepokojující je však také výskyt lokálních přenosů v jižní Evropě, především ve Španělsku a Itálii, a sporadické případy v jižních státech USA. Tyto případy naznačují potenciál pro další geografické šíření nemoci do dříve nepostižených oblastí.
Zdroje: https://www.theguardian.com/global-development/2024/oct/23/dengue-fever-record-cases-in-2024-so-far-what-is-driving-the-worlds-largest-outbreak , https://cs.wikipedia.org/wiki/Dengue