Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dechberoucí podnikatelské baroko. Zlatý záchod a kachle Versace naznačují míru vkusu stavitele

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Janaš
9. 11. 13:03

Tato vila, situovaná na okraji Brna, vypadá jak z jiného světa. Je to místo, kde se luxus snoubí s bizarní extravagancí. Podnikatelské baroko v nejextravagantnější podobě. Je jasné, že vkus je něco, co nelze koupit za žádné peníze světa.

Článek

Vila, která je jako z jiného světa. Na jedné straně luxus, na druhé straně bizarní extravagance. Přímo u Brna se můžete setkat s podnikatelským barokem nejtěžšího kalibru – zlatým záchodem a kachlemi od Versace. Cenu byste možná odhadovali na méně, než je skutečnost.

Vila se nachází osamocena na okraji Brna. Již z povzdáli je vidět, že se jedná o objekt, který se nebojí vybočit z davu. Rádoby moderní design, který se snaží působit luxusním dojmem, je však podle některých názorů přehnaný a překračuje hranice dobrého vkusu.

Interiér je stejně extravagantní jako exteriér. Udivení návštěvníci se zde setkají s mnoha prvky, které byste v běžném domě těžko hledali. Jedním z nich je zmiňovaný záchod, který je pozlacený. Kdo by ale čekal, že je to jediná bizarnost, mýlí se. Koupelna je vybavena kachlemi od Versace, které jsou pro svůj design a kvalitu známé po celém světě. Otázkou je, jak tyto kachle zapadají do celkového designu této stavby.

Pokud si myslíte, že je to vše, co tato vila nabízí, opět se mýlíte. Dalšími prvky, které zaujmou, jsou například vířivka umístěná přímo na terase s výhledem do zahrady, nebo také kulečníkový stůl, který je umístěný v obývacím pokoji. Nicméně, ani přes veškerý luxus a extravaganci, se zdá, že vila není vysvědčením o dobrém vkusu. Je otázka, zda je to dáno její lokalizací – brněnské přehrady, nebo zda je to právě tím, že ne každému vyhovuje její extravagantní styl.

Je pravdou, že dobrý vkus za žádné peníze nekoupíš. Tato vila je toho důkazem. I přes veškerý luxus, který nabízí, se zdá, že je pro mnoho lidí příliš extravagantní. Některým lidem již zlatý záchod a kachle od Versace připadají jako příliš. Otázkou však zůstává, zda se najde někdo, kdo ocení její jedinečnost, nebo stavba zůstane vizitkou špatného vkusu.

Úvaha o tom, co je dobrý vkus a co ne, je nesmírně subjektivní. Co je pro jednoho vrcholem estetiky, může být pro druhého vrcholem kýče. Je tedy téměř nemožné nalézt univerzální definici dobrého vkusu. V případě vily v Rozdrojovicích se zdá, že architekti a stavitelé šli cestou luxusu a extravagance. Zlatý záchod a kachle od Versace jsou možná znakem momentálního finančního bohatství, ale zda jsou zároveň znakem dobrého vkusu, je otázkou.

Tato vila je nepochybně výjimečná a jedinečná. Její design je odvážný a nesnaží se zapadnout do okolí. Na druhou stranu, její extravagance může působit až bizarně. Je zajímavé, že v otázce vkusu hraje velkou roli také kontext. Ve vilové čtvrti by tato stavba mohla působit mnohem více integrovaně a méně nápadně. Její umístění na okraji Brna v blízkosti rekreačních chatek u přehrady však z ní dělá dominantu, která se stává téměř symbolem podnikatelského baroka.

Je důležité si uvědomit, že vkus je velmi individuální a mění se v čase. Možná se najde někdo, kdo tuto vilu ocení a bude ji považovat za vrchol estetiky. Nebo možná její extravagance přežije svou dobu a stane se symbolem určité éry. V každém případě, vila v Rozdrojovicích je připomínkou toho, že dobrý vkus za žádné peníze nekoupíš. Bez ohledu na to, jaký je názor na tuto konkrétní stavbu, je jasné, že vkus je něco, co nelze koupit. Je to produkt našeho vzdělání, zkušeností a estetických preferencí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz