Hlavní obsah

Hinduističtí svatí muži se ponoří během Velkého festivalu pro více než 400 milionů lidí

Foto: Aniruddha Debnath, Pexels.com

Svatí muži se posvátně ponoří během Maha Kumbh Mela, neboli Velkého festivalu džbánů, v Prayagraj, Indie.

Slunce vychází nad prachem zalitou plání, osvěcující zástupy věřících, poutníků a asketů. Mezi nimi, s dredy létajícími, stojí nahé postavy pokryté posvátným popelem, kteří se připravují ponořit do posvátných vod.

Článek

Indie. Dnešní ráno se na březích soutoku Gangy, Jamuny a mýtické Sarasvatí probouzí svaté město Prayagraj v nekonečném ruchu a lidském mumraji. Stovky tisíc oddaných přichází v očekávání posvátného okamžiku – začíná Maha Kumbh Mela.

Maha Kumbh Mela je velký festival džbánů, a s ním i první tzv. královská koupel, okamžik, který pro hinduisty znamená naději na očistu od hříchů a dosažení spásy.

15 miliónu lidí se rituálně vykoupalo na soutoku řek Ganga, Yamuna a bájného, ​​neviditelného Saraswati, když začal festival, který měl přilákat více než 400 milionů lidí.

Tyto okamžiky dýchají odvěkou tradicí, mystikou a hlubokou duchovností. Okolo nich se valí procesí s prapory, bubny, hudbou a zpěvem, ozdobené slony a koňmi – asketové nesou trojzubce, kopí nebo palcáty, jako by byli živými obrazy pradávných legend.

Rituál začíná. Asketové hromadně vbíhají do ledově chladných vod Gangy, jejich tváře zdobí výraz klidného odhodlání. Královská koupel, známá také jako šahi snan, funguje jako signál k zahájení rituálního očistného aktu. Tisíce očí sledují, jak jim řeka symbolicky odplavuje břímě světských chyb a připravuje cestu ke spáse. „Koupel v těchto vodách není jen fyzickým aktem, ale spojením se samotnou podstatou vesmíru,“ říká z dálky Bhagwat Maharaj, starší asketa z džuny akhary, nejstaršího řádu svého druhu.

Foto: Hunny Taneja z Pixabay

Naga Sadhus neboli hinduističtí svatí muži.

Mezi oddanými poutníky je i Pawan Yadav, který se na tuto duchovní cestu vydává až z Lucknow, vzdáleného více než 200 kilometrů. „Nejdřív mě dav trochu vyděsil,“ přiznává s úsměvem, „ale když jsem spatřil to množství oddanosti a slyšel zpěv modliteb, cítil jsem, jako by všechna únava zmizela.“ Po hodinách čekání na svůj okamžik, Yadav nakonec vstupuje do vody. S každou kapkou, která smáčí jeho tělo, si připomíná víru, že dosažení mokši, osvobození z koloběhu života a smrti, je na dosah.

Maha Kumbh Mela, která se koná každých 12 let, není pouze duchovní událostí. Je to úchvatná manifestace hinduistické kultury a spirituality. Tato starobylá tradice, nesená staletími, se stává nejen místem náboženského očistění, ale i obrovským společenským shromážděním, kde se prolínají poutníci ze všech koutů Indie. „Tento okamžik nám připomíná, že jsme všichni součástí něčeho většího a hlubšího,“ místní kněz Suresh Tripathi.

První den Maha Kumbh Mela končí, ale ve vzduchu zůstává pocit posvátné energie. Právě toto dělá festival tak výjimečným – jeho schopnost spojovat miliony lidí na jednom místě, v jednom okamžiku, v jedné víře. Pro lidi ve městě i poutníky, kteří sem přichází, je to oslava života, smrti, naděje a víry.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz