Článek
Nacistické artefakty. Relikvie dávno padlého režimu, jejichž stíny se i po desetiletích natahují až do našich časů. Burcují emoce a fascinují, jaké nenabízí žádné jiné období moderní éry. Osobní věci Adolfa Hitlera, vůdce, jehož jméno je synonymem pro zlo dvacátého století, poutají zájem sběratelů i veřejnosti s neochabující intenzitou. Jejich přitažlivost zůstává až hmatatelná. Temná, zneklidňující, a přesto neodolatelná.
Dnes promlouvají skrze tyto svědky minulosti. V přímém dotyku s artefaktem se sběratelé dotýkají i jeho příběhu. Pistole Walther PPK, dokonale dekorovaná a vykládaná čtyřiadvacetikarátovým zlatem, s monogramem A.H. vkládaným do slonovinové rukojeti, dnes obíhá sběratelský trh jako temný drahokam. Je to symbol nejen osobní moci a neustále hrozícího nebezpečí, ale i jakási relikvie moderní doby.
Zbraň, která se stala prodloužením vůdcova strachu, kontroly a odhodlání. V rukou sběratelů a investorů nabývá na hodnotě, která několikanásobně převyšuje cenu běžných zbraní. Kdysi nejobávanější pistole Evropy se v dražbách prodává za miliony dolarů, provázena aurou legend, spekulací a příběhů.
Podobný osud nese i globus za 1,8 milionu korun, který kdysi zdobil Hitlerovu rezidenci na Berghofu. Když jej americký voják na jaře 1945 odnáší jako suvenýr z rozvalin sídla, netuší, že se z průměrného dekoračního kusu stane nejžádanější globus planety. Jeho cena roste závratně. Nikoliv pro kvalitu nebo stáří, ale kvůli kontaktu s osobou, která rozhodovala o osudu milionů. Kupci jsou ochotni překročit jakékoli meze za možnost vlastnit předmět, který byl svědkem tak známých okamžiků a jehož povrch snad hladila sama ruka největšího novodobého netvora.

Zlatý Walther PP vyrobený pro Adolfa Hitlera k jeho 50. narozeninám.
Telefon značky Siemens, do jehož sluchátka proudily rozkazy smrti a poslední příkazy obklíčené armádě, se stává artefaktem s aurou podobnou relikvii temného náboženství zkázy. Vyrytá orlice a hákový kříž zůstávají němými průvodci dějin, neschopnými vyslovit hrůzu, která se v jeho útrobách usadila. Konečná suma téměř čtvrt milionu eur za telefon je ospravedlněna pouze tím jediným. Kontaminací jeho rukou.
Tato fascinace se neomezuje pouze na jednotlivé předměty. Výstavy nacistických artefaktů, jako je proslulá expozice Hitler a Němci v Berlíně nebo soukromé sbírky britského magnáta Kevina Wheatcrofta, nepřestávají lákat davy. Wheatcroftova sbírka, největší svého druhu na světě, zaplňuje sklady tanky, bustami, zbytky uniformní látky i samotnými dveřmi cely, kde Hitler psal Mein Kampf. Každý kus má svůj katalog, každý detail svůj příběh. Posedlost originalitou a autenticitu vede sběratele až k získávání okenních mříží z věznice v Landsbergu nebo dlaždic ze kanceláře, kde se psaly dějiny v přímém přenosu.
Co žene lidi k těmto předmětům? Není to jen touha po vlastnictví, ale víra, že kontakt s artefaktem zprostředkovává kontakt s minulostí samotnou. V těchto předmětech se zhmotňuje fascinace mocí, charismatem i všudypřítomným zlem. Relikvie třetí říše se prodávají na aukcích, v katalozích i prostřednictvím tajných obchodů. Kolují od generace ke generaci, nabývají význam aury, rostou na hodnotě s osudem, který jim je přisuzován.
Trh s nacistickými artefakty je dnes mohutný, nekonečně rozvětvený. Od běžných odznaků, knoflíků z uniforem přes tabatěrky až po ikonická vojenská vozidla či slavné Mercedesy. Poptávka nestagnuje, naopak, je stále živena. Paradoxně i s odporem a jistým tabu, které tyto předměty obklopuje. Morální dilema ovšem jejich tržní hodnotu nezmenšuje. Čím větší zákaz či pohoršení, tím vyšší cena. Artefakty minulosti přitahují také badatele a historiky, kteří chtějí pochopit, jak moc a ideologie formují hmotné svědky své doby.

Hitlerův červený telefon.
Dnešní svět se na tyto předměty dívá s rozporuplnými pocity. Odmítnutí, odsouzení, ale i strach před jejich nevyslovenou přitažlivostí. Osobní věci Hitlera v sobě nesou nejen vzpomínku na jeho děsivou éru, ale i neodbytnou otázku:
Proč nás stále tolik fascinují?
Možná právě proto, že jsou pamětí v materiální podobě, jakousi temnou matérií historie, která se navzdory vší snaze nikdy nevytrácí. Každý exponát, každá pistole, globus, či vybledlý telegram je výpovědí o dobru i zlu, o lidské povaze i o potřebě rozumět své minulosti. A tím i sobě samotným.
Ve světě sběratelů se z těchto předmětů stávají artefakty touhy, varování i tajemství. Jsou důkazem, že historie se nejen zapisuje, ale i uchovává, zkoumá a stále znovu nachází. A právě v této neukojitelné fascinaci se skrývá skutečná síla nacistických relikvií. Magnetická přitažlivost, která ani v jednadvacátém století neztrácí nic ze své temné intenzity.
Zdroje: https://www.armyweb.cz/clanek/nejdrazsi-zbrane-sveta-od-pistole-pro-hitlera-az-po-colt-1911-vyrobeny-z-meteoritu, https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti-zajimavosti/78462/hitleruv-globus-v-aukci.html, https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/hitler-telefon-aukce.A170202_095758_zahranicni_fka