Hlavní obsah
Lidé a společnost

Během druhé světové války ve Wehrmachtu sloužil voják napůl židovského původu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Werner Goldberg, Berliner Tageblatt, Wikimedia
5. 8. 10:21

Mischling v nacistické terminologii. Jeho fotografie se objevila v Berliner Tageblatt jako „Ideální německý voják“ a později byla použita na náborových plakátech a k propagandě pro Wehrmacht.

Článek

Werner Goldberg (1919-2004) se narodil jako syn křesťanské matky a židovského otce. Otec byl veteránem první světové války na západní frontě. Po vzestupu Hitlera k moci v roce 1933 se jeho rodina stala terčem pronásledování, nicméně tehdejší trýzeň působila daleko mírněji, než jak ji známe z pozdějších let. Goldberg se v roce 1938 připojil k říšské Arbeitsdienst, což byla šestiměsíční civilní služba, jíž museli absolvovat všichni němečtí muži po ukončení střední školy. Následně byl odveden do Wehrmachtu a vycvičen jako pěšák.

Sloužil bok po boku s mnohými svými vrstevníky ze střední školy, včetně Gerharda Wolfa, který se později stal důstojníkem SS a pravděpodobně sehrál důležitou roli v ochraně Goldbergovy rodiny. Tato skupina mladých mužů tvořila úzce propojený kruh přátel. Goldberg se účastnil bojů v Polsku v roce 1939 a v dalším roce v roce 1940.

Fotografie zastavila válku, změnila svět a stala se děsivým symbolem zrůdnosti války ve Vietnamu

Fotografie Goldberga v uniformě, pořízená v roce 1939, vyvolala nemalý rozruch. Berliner Tagesblatt ji otiskl s titulkem „Ideální německý voják“ a obrázek se rychle rozšířil do mnoha vojenských novin a časopisů, jako exemplární portrét německého válečníka. Fotografie byla také použita k náborové propagaci. Goldbergův obličej, světlovlasý, s vlčíma modrýma očima a jeho postava, měřící téměř 170 cm, vypadal jako vystřižený z představy o ideálním „germánském typu“. Tento „árijský“ ideál však skončil, jakmile úřady zjistily, že Goldbergův otec je Žid. Nacisté poté Goldbergovu fotografii již nezveřejňovali. Tento incident tak odkryl další vrstvu absurdity a falešnosti nacistických rasových zákonů.

Během své služby se Goldberg obrátil na své nadřízené s prosbou o pomoc při ochraně svého židovského otce Alberta. V roce 1940, kdy obdržel zprávu o perzekuci svého nemocného otce, se obrátil na svého velitele. Uvedl, že je nesmyslné, aby otec vojáka a válečného veterána byl vystaven ponižování, dostával snížené potravinové lístky a nyní mu hrozilo, že bude nasazen na nucené práce. Goldbergovi se podařilo přesvědčit berlínské úředníky, že posílat otce vojáka na nucené práce je zbytečné.

Po tažení ve Francii vydal Hitler koncem léta 1940 rozkaz propustit „poloviční Židy“ z Wehrmachtu, jako reakci na problémy, které způsobovali jejich židovští rodiče a prarodiče. Tisíce lidí byly nuceny opustit řady armády – mezi nimi i Goldberg.

Zdroj: Wikipedie

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz