Hlavní obsah
Názory a úvahy

Cyklisté a cyklistky, polepšete se

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
17. 9. 15:06

Nejsem jediný, kdo má důvodné podezření, že nikdy v dějinách nebyla jízda na kole v Čechách, na Moravě a ve Slezsku uchopována politickými elitami tak pozitivně jako v současnosti.

Článek

Milý Sezname,

patrně nejsem jediný, kdo má důvodné podezření, že nikdy v dějinách nebyla jízda na kole v Čechách, na Moravě a ve Slezsku uchopována politickými elitami tak pozitivně jako v současnosti.

Podpora cyklistiky a cyklostezek patřila, patří a asi dlouho bude patřit mezi osvědčené programové taháky do komunálních i krajských voleb v Česku . A to pro volební strany pravicové, středové i levicové, prostě pro všechny bez rozdílu barvy (cyklistického) dresu, včetně četných různých hnutí místních nezávislých.

Klakson troubí, zvonek nezvoní

Dovolím si upozornit na jednu cyklistickou drobnost. Pamatujete, milí čeští a moravští cyklisté, kdysi dávno existovalo něco jako zvonek. Nemožno vyloučit, že jste ho viděli v muzeu či na Youtubu. Možná vám o něm vyprávěli dědečkové a prabáby. Každé kolo jím bývávalo vybaveno.

K čemu sloužil? Patrně jste to viděli ve filmech pro pamětníky, pakliže muž nebo žena (jiná pohlaví v minulém století, tuším, ještě nebyla) jeli/y na kole a viděli před sebou člověka - tzv. chodce, tak zacinkali právě na zmíněný zvonek. Ne, nebylo to ovládáno přes mobil ani přes chytré hodinky .

To dneska skoro neexistuje, bohužel. Cyklista vlastnící a aktivně používající zvonek stal se skoro bílou vránou.

Každý „pumpičkář“ (nezaměňovat s „pánbíčkář“, i když vidíme jízdu leckterých, tak při nich musí být opravdu všeci svatí…) má dnes mnoho moderních tachometrů, mapu s GPS, milion chytrých aplikací v mobilu a hodinkách i sledování, kdy si má sníst další bio fit cool tyčinku a napít se energetického nápoje, aby z Vinohrad až na Žižkov (anebo v Brně ze Žabovřesk až do Jundrova) dorazil bez úhony.

Ale že by někdo starosvětsky s dostatečným předstihem právě tím zvonkem upozornil chudáka chodce - (dů)chodce, že se k němu blíží, to opravdu ne.

Čtenář si možná povzdechne: autor-právník neví, že po chodníku se na kole ze zákona jezdit nesmí? Inu, starý tlustý právník to ví, ale cyklisté, žel, velice často nikoliv.

A policisté, ti to mlčky častokrát tolerují.

Hanba!

P.S.: Dokud tento nešvar nezkritizuje na Twitteru vlivný pan Kalousek, tak máme obavu, že se zde nic v tomto ohledu nezmění.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz