Hlavní obsah
Umění a zábava

Dnešní čeští a moravští komici: Pavel Tomeš. Tomeshow must go on

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
28. 10. 17:17

Článek o Pavlu Tomešovi - spisovateli a stand up komikovi z Brna.

Článek

V nynějším díle opustíme minulost, kdy jsme připomínali například slavné veseloherce Jana Libíčka - https://medium.seznam.cz/clanek/petr-kolman-jan-libicek-velky-herec-ktery-miloval-pivo-ale-zvladl-udelat-na-jevisti-i-hvezdu-24260 nebo Helenu Růžičkovou - https://medium.seznam.cz/clanek/petr-kolman-nezapomenutelni-herci-helena-ruzickova-vulgo-na-tragickej-zivot-jsem-ja-pes-25241 .

Dnes si stručně představíme a pro mnohé třeba i objevíme Pavla Tomeše – spisovatele, publicistu, fejetonistu a hlavně aktuálně jednoho z nejlepších českých a moravských stand-up komiků.

Pár živočichopisných dat

Pavel Tomeš se jednou narodil v městě Brně a v moravské metropoli bez metra trvale žije dodnes.

Pracoval jako editor v deníku Rovnost, v týdeníku Sedmička, kde vycházely jeho fejetony, a také jako reklamní textař a scenárista.

Jako zasloužilý stand-up komik se pravidelně objevuje v pořadech Na stojáka (HBO, ČT) a Comedy Club (Paramount Network). Nezanedbatelné úspěchy po celé naší republice slaví i s vlastní one-man show Tomešou.

Byl by hřích nepřipomenout, že kromě stand-up comedy píše skvělé knihy. Ostatně je to hrdý držitel prestižní ceny Magnesia litera.

Pavel Tomeš je vedle několika sbírek fejetonů autorem humorného románu o smrti Až na ten konec dobrý, který získal Cenu čtenářů Magnesia Litera 2022. Ačkoliv zlé jazyky starobrněnské tvrdí, že Pavel Magnesii nikdy nepil.

(Ne)závislý nakladatel

Aby Pavel Tomeš dosáhl samostatnosti, tak v sobě probudil i organizační a podnikatelský talent, založil si vlastní úspěšné nakladatelství Otoč.

Jak autor vtipně a současně skromně uvádí na svém webu - Moje knihy vydává nakladatelství OTOČ. Je to nakladatelství Pavla Tomeše, které se specializuje na vydávání knih Pavla Tomeše.

Obě svá umělecká poslání, tedy stand-up comedy a spisovatelství, spojuje ve svém živém pořadu Literární stand-up, se kterým oživuje program českých knihoven a kulturních sálů.

Jak jsme již telegraficky předeslali výše, Pavel Tomeš žije v Brně, statutárním městě (nejen stand-up) komedii zaslíbeném.

Několikrát vystupoval i na největším evropském festivalu autorského čtení Měsíc autorského čtení (MAČ) v Brně. MAČ pořádá již 24 let nakladatelství Větrné mlýny pod vedením pana Petra Minaříka a pana Pavla Řehoříka. Blíže na https://www.autorskecteni.cz/

Pavel Tomeš, i když jinak svobodný nakladatel je ženatý, má dvě různé děti, ale jak sám tvrdí, jen jedny nervy.

---------------------

Ukázka z jeho díla:

Stand-up o řemeslnících

Stand-up o rehabilitaci zad -

https://www.youtube.com/watch?v=wZILztjcx6U

Prameny:

Osobní autorův rozhovor s Pavlem Tomešem v restauraci Pivo a syn, Brno

Osobní autorův rozhovor s Pavlem Tomešem v divadelní restauraci Husa na Provázku, Brno

https://www.autorskecteni.cz/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz