Článek
Jelikož se nesluší u dámy prozrazovat věku, uvedeme pouze rok a místo narození - 1981, Uherské Hradiště (tehdy Jihomoravský, nyní Zlínský kraj).
Největší úspěchy
Čím se zmíněná politička asi nejvíce zapsala do české politické historie?
Zejména jako udatná ministryně. Od července 2018 do prosince 2021 byla ministryně práce a sociálních věcí ČR ve druhé Babišově vládě, a komu slouží paměť, tak se skutečně drala za práva pracujících a sociálně slabých. Jako skutečná levicová lvice, i samotnému miliardáři, premiérovi A. Babišovi, se kolikrát postavila. Škoda, že dnešní ministr práce - vrchní lidovec M. Jurečka - nejde více v jejích šlepějích a více se nezasazuje o práva spodních deseti miliónů.
Ale zpět k Janě Maláčové - od března 2019 do prosince 2021 byla dokonce místopředsedkyní nejstarší české politické strany, tedy ČSSD.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021 byla lídryní kandidátky ČSSD v Praze. Bohužel tyto volby strana založená v roce 1878 „zvorala“ a skončila před branami české poslanecké sněmovny. Vsuvka - jestli něco a někdo v PSP dnes výrazně chybí, tak je to určitě demokratická levice.
J. Maláčová vždy prosazovala levicově orientovaný, sociálně-demokratický program. Také prosazovala práva žen, avšak srozumitelným způsobem, takže získala oblibu napříč generacemi nejen žen.
Kdysi mi říkal jeden kamarád - stavební inženýr - že paní Maláčová na ně působí takovým maminkovským uklidňujícím dojmem, a proto jí ten sociální levicový program, na rozdíl od hysterických kavárenských feministek, věří.
Mezi její největší politické úspěchy patřilo navýšení tzv. rodičovského příspěvku, , zavedení systému elektronického hlášení pracovní neschopnosti, „eNeschopenky“ a zrušení tzv. „karenční doby“. Tedy že se lidem zase proplácely první tří dny a noci nemocenské.
Samozřejmě v rámci fair-play uveďme, že zmíněné věci nemohla prosadit sama, ostatně to není ani v demokracii možné. Vždy hledali spojence napříč politickým spektrem a většinou byla velmi úspěšná. Přirozeně v rámci možností českého politického rybníčku.
Nicméně možno napsat, že za ní zůstal velký kus poctivé práce, i když to možná dnes zní jako fráze.
Co dělá dnes?
Jana Maláčová se ucházela o místo předsedkyně strany, prohrála ale v souboji s Michalem Šmardou a z politiky se stáhla.
Po odchodu z politiky bývalá ministryně práce a sociálních věcí začala pracovat pro největší odborovou centrálu v zemi ČMKOS.
Na starosti má, dle veřejně přístupných zdrojů, zejména agendu svého bývalého ministerstva a mezinárodní spolupráci. „Je to práce, která má smysl,“. Například pro českomoravské odboráře připravila materiál o tom, jak vlády v Evropské unii reagovaly na energetickou krizi.
Co se týká jejího soukromého života výrazná tvář ČSSD oznámila konec manželství s diplomatem a vysokým státním úředníkem Alešem Chmelařem. Zajímavost - Maláčová kdysi mediím rozšafně prozradila, že se do sebe s manželem zamilovali 8. března, tedy na Mezinárodní den žen. Opravdu vzorový sociálně-demokratický pár, škoda že jim to nevydrželo.
Dle bulvárního tisku Jana Maláčová zhubla, což jí autor tohoto textu trochu závidí, ale současně i přeje.
Anketa
Zdroje: