Článek
Například v lékařství vynikla Agnodice (4. stol. př. n. l. v Řecku). Aby mohla vykonávat svou profesi, musela se vydávat za muže, přestože byla vynikající lékařkou. Trota ze Salerma (11.–12. stol. n. l.) napsala knihu s názvem Praktická gynekologie, která pojednávala o ženském zdraví, porodnictví a menstruaci. Její díla však byla často anonymizována, přisuzována mužům nebo dokonce přepisována tak, aby nešlo poznat, že jejich autorkou byla žena.
Další významnou ženou byla Hildegarda z Bingenu (1098–1179), známá díky svému vlivu na teologii, lékařství a hudbu. I její dílo bylo mnohdy ignorováno nebo podceňováno. Vynikající lékařkou své doby byla také Marie z Montpellieru (12.–13. stol.), která významně přispěla k rozvoji tehdejší medicíny. Její poznatky však byly opět přisuzovány mužům.
V období, kdy byl minimální přístup ke vzdělání, se prosadila jako intelektuálka Christine de Pizan (1364–1430). Ve starověkém Egyptě vynikla Hypatia z Alexandrie (350–415 n. l.), matematička, filozofka a astronomka.
Co z toho vyplývá? Nadané a fenomenální ženy existovaly napříč historií neustále, a pravděpodobně by jich mohlo být ještě více, kdyby nebyly často perzekvovány. Jedním z nejtemnějších momentů historie byly například čarodějnické procesy, kdy jakékoliv snahy žen o emancipaci byly krutě potlačovány.
Vždy zde byly hlasy, které chtěly ženy umlčet. A tyto hlasy bohužel slyšíme i dnes. Proto je důležité, aby existovali lidé, kteří ženám pomáhají a připomínají tyto historické události.