Hlavní obsah
Zdraví

Prosím, nešiřte bludy a dezinformace ohledně SLAK!

Foto: ChatGPT

Virus, který se šíří rychlostí blesku a dokáže během pár dní zlikvidovat celý chov. Slintavka a kulhavka není konspirační výmysl, ale stará hrozba, která znovu klepe na vrata našich farem.

Článek

Co se šíří mezi lidmi:
Na sociálních sítích a v některých diskusích se objevují tvrzení, že virus slintavky a kulhavky (SLAK) je uměle vytvořený, vyvinutý záměrně v laboratořích. Jako původce se střídavě označuje EU, Brusel, Ukrajina nebo anonymní „oni“, jejichž cílem má být podle těchto teorií systematická likvidace zemědělství ve střední Evropě. Podle těchto názorů nikdy žádná taková nemoc neexistovala a vše je jen zástěrka pro vybíjení hospodářských zvířat, zavírání farem, přerozdělování půdy a zničení soběstačnosti. Virus SLAK má být buď zcela fiktivní, nebo alespoň záměrně rozšířený za účelem ovládnutí trhu s masem a mlékem nadnárodními korporacemi. Šíří se i domněnky, že se dříve o této nemoci vůbec nemluvilo, že je to výmysl posledních let a že cílem je vyvolat paniku, ospravedlnit drastická opatření a odčerpat finanční prostředky.

Jaká je realita:
Slintavka a kulhavka (FMD – Foot-and-Mouth Disease) není žádný nový vynález, ale jedna z historicky nejdéle známých a popsaných nemocí skotu. První podrobné zprávy o jejím výskytu pocházejí už z roku 1594, kdy byla nemoc zaznamenána v Itálii. Už ve starověku ale existují popisy chorob, které svými příznaky odpovídají právě slintavce a kulhavce – například Aristotelés kolem roku 350 př. n. l. popsal nemoc skotu zvanou „mor skotu“, která se v mnohém shoduje s tím, co dnes víme o viru SLAK.

Moderní virologie označuje slintavku a kulhavku jako vysoce nakažlivé virové onemocnění postihující sudokopytníky – tedy krávy, ovce, kozy i prasata. Virus je znám, klasifikován a detailně popsán – existuje několik sérotypů a genetických variant, jeho genom byl dávno sekvenován. Jeho přítomnost byla prokázána po celém světě, mimo jiné v Latinské Americe, Africe, Asii, ale i v západní Evropě – například v roce 2001 v Anglii, kde epidemie vedla k vybití více než 6 milionů kusů zvířat.

To, že se o SLAK dnes více mluví, není důkazem její umělosti, ale důsledkem aktuální epidemiologické hrozby, kdy se nemoc opět začíná šířit v některých částech Evropy – například na Slovensku a v Maďarsku. Naši odborníci reagují na riziko preventivními opatřeními, protože zkušenosti ze světa ukazují, že pokud se virus dostane do chovu, šíří se extrémně rychle a způsobuje obrovské ekonomické i zdravotní ztráty.

Zkrátka – virus SLAK je známý, reálný a potvrzený. Není to konspirační nástroj, ale historická a opakovaně se vracející hrozba, se kterou už staletí bojuje zemědělství po celém světě.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz