Hlavní obsah
Názory a úvahy

Šikanoval vás někdo – nebo jste to byli vy, kdo ponižoval?

Foto: ChatGPT

V přírodě platí neúprosný zákon silnějšího – slabší nepřežije. Lev nestráví čas péčí o slabá mláďata a stádo bizonů nečeká na kulhající kus. Evoluce je nemilosrdná, protože slabost znamená ohrožení celé skupiny.

Článek

Lidé rádi věří, že jsou jiní, civilizovaní, kultivovaní. Přesto existuje jev, který ukazuje, že pudová část našeho mozku stále ovládá naše chování: šikana. Co je vlastně šikana, než snaha některých jedinců vyloučit slabšího nebo jiného člena ze skupiny, ukázat převahu a upevnit vlastní pozici?

Ve zvířecí říši jde o přežití, u lidí jde o moc, status a sebevědomí. Zatímco zvíře jedná instinktivně kvůli obživě nebo ochraně, člověk šikanuje, aby uspokojil své ego, strach nebo frustraci. Může se tedy zdát, že šikana je jakýsi relikt evolučního chování – normální součást lidské existence. Ale je tomu skutečně tak?

Lidská společnost stojí na zásadách solidarity, empatie a ochrany slabších. Náš mozek je vybaven oblastmi, které nás nabádají k empatii a soucitu. Šikana není výrazem síly, ale selháním těchto civilizačních norem. Je to primitivní reakce člověka, který se nedokáže vyrovnat s vlastní nejistotou jinak než ponižováním druhých.

Přesto šikanu potkáváme v každém prostředí – na školách, v práci, dokonce i v rodinách. Proč tomu tak je? Protože boj proti šikaně vyžaduje odvahu postavit se většině, která mlčí, a která svým mlčením umožňuje agresorům prosperovat. Šikana existuje tam, kde společnost zavírá oči a kde platí právo silnějšího.

Zamysleme se nad tím: skutečně se chceme vracet zpět k přírodním zákonům džungle, nebo raději využijeme to, co nás od zvířat odlišuje – schopnost chránit slabší, zastavit agresi a být lidmi v tom nejlepším smyslu slova?

Šikana tedy není normální – je to volba. Volba být člověkem, nebo zůstat predátorem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz