Hlavní obsah
Názory a úvahy

Rozloučíme se s andulkami a křečky?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Lachnit

JUDr. Petr Lachnit

7. 11. 13:29

Člověka stále častěji napadá, co šílenějšího zase někdo z institucí Evropské unie vymyslí a navrhne. Anebo zda lze navrhnout něco ještě absurdnějšího, než byl poslední „nápad“.

Článek

V kancelářích Evropské komise se nyní nejspíš zabývají otázkou zákazu chovu některých domácích mazlíčků, jako jsou křečci, činčily, hadi nebo papoušci. A to s údajným ohledem na zdraví a bezpečnost zvířátek a jako prevence černého trhu s nimi. Po zveřejnění této informace v médiích bylo odpovědnými orgány vše označeno za nepravdu vzniklou nepochopením zvažovaného evropského pozitivního seznamu zvířat vhodných k chovu. Jak říkaly naše babičky: „Kdo nevěří, ať tam běží“.

Je to trik starý po staletí. Vzpomeňme například na nejslavnější zákaz, který vedl k ještě větší kriminalitě – neslavnou americkou prohibici. Stejně tak je většina nápadů Bruselu ve své podstatě kontraproduktivní. Opravdu si ti nikým nezvolení úředníci myslí, že jim to zbaštíme? Nebo vážně věří, že takovým nápadem sníží černý trh se zvířaty a nelegální množírny? Stane se samozřejmě pravý opak. Kriminalita se raketově zvedne, stejně jako riziko rozšíření nemocí nikým a ničím nekontrolovaných roznašečů. Nehledě na utrpení samotných zvířat.

Jedná se o velmi riskantní krok. Nemůžeme totiž také pominout způsob, jakým chce represivní aparát kontrolovat, zda doma nemáte zvíře z „indexu“, tedy mimo zvažovaný pozitivní seznam. Ano, je to další útok na naše soukromí.

Evropští úředníci svými nesmyslnými nápady neustále vyvíjejí tlak na právní bezpečnost členských zemí. Jak chtějí vysvětlit lidem, že další návrh potřebuje výjimku z ústavy, která garantuje právo na soukromí? Budou kontrolovat kotle, komíny, domácí zvířata. A co přijde příště?

Obávám se, že jde o další zoufalý mocenský úchop, charakteristický pro uvadající říši. Jak říkal slavný filmový americký detektiv Nick Carter: „Evropa je v rozkladu“. Bohužel se rozkládá stále rychleji.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz