Článek
Neustálá potřeba nosit u sebe naditou peněženku, která akorát překáží v kalhotách, už je minulostí. Asi jste si všimli, že potřeba hotovosti v každodenním životě v podstatě zmizela. Že všechno se dá platit převodem, kartou. Vlastně ani tu kartu fyzicky nepotřebuju, když si ji nahraju od své banky do mobilu nebo hodinek. Kromě záchodků na benzinkách si jen těžko vzpomínám, kdy jsem naposledy za něco platil hotově. A v tomhle případě to samozřejmě bylo eury, ne korunami.
Když jedu do ciziny, všude se dá platit kartou. Ani si proto nemusím vybírat žádné peníze a riskovat, že mě okrade třeba cizí směnárník. Banka mi všechno převede a za docela dobrý směnný kurz. V podstatě už tak není potřeba mít fyzické, tedy kovové a papírové peníze. Pokud tedy nechci nějakou službu levněji, třeba jako řemeslníky, ale bez papírů. Jenže takový přístup znamená okrádání státu. Moc jiných důvodů pro vlastnění hotovosti mě nenapadá.
Digitální peníze mají i spoustu dalších výhod. Tak například nejen, že se těžko kradou, ale také o nich máte dokonalý přehled. Stačí otevřít kdekoli v mobilu bankovnictví a víte nejen zůstatek, ale třeba i to, kolik průměrně utrácíte za jídlo, oblečení, cestování a další položky. Platby jsou spolehlivé a odpadá problém nedůvěry, zda třeba peníze nejsou falešné. Chytré aplikace si také pamatují a ukládají, kde a kdy jste danou věc kupovali, což se může hodit. Je to celé velmi transparentní a hůř se s tím podvádí. Stát tak získá více peněz na daních.
Zatím jsou elektronické peníze známy hlavně jako na státech nezávislé kryptoměny. Nejznámější a nejpoužívanější z nich je Bitcoin. Všichni víme, že kdo koupil Bitcoiny třeba před 10 lety, a dodnes je HOLDuje, tedy pořád je drží, pohádkově na tom vydělal. Bitcoin takovým lidem přinesl finanční nezávislost a navíc, protože jsou anonymní, jim je těžko někdo ukradne. Nejsou vidět.
Elektronické peníze jsou také mnohem levnější. Transakce jsou okamžité a nic moc nestojí, nemusíte se trápit s výrobou fyzických peněz, na kterých musí být drahé bezpečnostní prvky. Tohle všechno teď hlídají IT oddělení v bankách. Proto nedává smysl, aby státy také neměly své peníze plošně v elektronické formě.
Stejně už dostáváme skoro všichni naše mzdy elektronicky. Prostě nám na účet přijde číslo. Byl s tím někdy nějaký problém? Poslal vám někdo elektronicky falešné peníze? Bylo to v něčem horší než papírové bankovky? Nebo naopak lepší a jednodušší? Odpovězte si sami. Budoucnost klepe na dveře a je digitální. Lpět na kovových a papírových penězích je nesmysl, který nemá oporu v logice.
Pokud vás problematika elektronických peněz zaujala, doporučuji tuto studii od České národní banky. V ní je vše přehledně popsáno. Jsem hlavně ale rád, že už oficiální místa tuto otázku řeší. Pojďme se posunout do 21. století a nechme kovové plíšky a papírky v muzeích.
Anketa
Zdroje:
https://www.cnb.cz/cs/cnb-news/aktuality/Nova-publikace-Digitalni-penize-centralnich-bank/