Hlavní obsah

Nebál se a šel. Studentský hrdina během masakru na FF UK riskoval život, aby jiné zachránil

Foto: VitVit, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Budova FF UK, kde došlo k tragédii.

Skromný hrdina se svým činem nijak nechlubil, jeho jméno se na veřejnost dostalo až po měsíci. Jmenuje se Tomáš Hercík. Může a měl by sloužit jako vzor ostatním.

Článek

Před rokem 21.12. se v centru Prahy odehrál do té doby nepředstavitelný čin. Student David Kozák vtrhl do budovy Filosofické fakulty Univerzity Karlovy na Náměstí Jana Palacha a spustil střelbu. Zabil 14 nevinných lidí a mnoho dalších zranil. Tyto hrůzné teroristické činy na školách jsme do té doby znali jen ze zpráv z daleké ciziny, nyní jsou nevratně i součástí naší historie.

O střelbě jako takové již bylo napsáno mnoho a já se v tom nechci dál pitvat. Daleko zajímavější než útočník mi přijdou příběhy hrdinů, kteří tehdy riskovali vlastní životy. Mnozí z vás vědí o statečné dvojici mužů, kteří se snažili upoutat pozornost útočníka z piazzety nedaleko budovy. Šlo o jednoho zasahujícího policistu či detektiva a také o novináře Jiřího Formana. Ten na útočníka křičel a snažil se ho rozptýlit.

Známý je i příběh politika Lubomíra Zaorálka. Ten se svým hrdinstvím nijak nechlubil. Studenti na Redditu přinesli svědectví o tom, jaký je člověk. V době střelby měl na FF UK výuku. Když lidé v učebně slyšeli hluk, rány a křik, Zaorálek šel s jedním studentem ven zjistit, co se děje.

„Ano. Všichni k němu chodíme jako vtip. Spíše z neúcty než z úcty, dnes se ale zachoval jako opravdový chlap. Nejen že ze začátku držel dveře, nakonec to byl on a jeden student co navázal s policií kontakt, a kdo nás prakticky vyvedl ven,“ napsal o Zaorálkovi jeho student.

Foto: David Sedlecký, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

Lubomír Zaorálek se zachoval statečně

Hrdinů toho dne bylo mnohem více. Stejně jako Zaorálek byl statečný i student Tomáš Hercík. Mladý student Filosofické fakulty potlačil strach a ve chvíli, kdy ostatní přirozeně utíkali z budovy ven, zvolil opačnou cestu. Probíhal budovou a snažil se varovat co nejvíce lidí, že v budově je vrah. „Vyrazil jsem v domnění, že se tam něco skutečně děje. Ale pořád jsem si koutkem duše říkal, že se třeba jedná pouze o nějaký hloupý vtip,“ vzpomínal. Došel i do čtvrtého patra, kde se střílelo.

Hercík popisuje, jak odlišná byla situace ve čtvrtém patře, kde Kozák v tu chvíli zabíjel, od druhého a třetího patra, kde o střelbě mnoho lidí vůbec nevědělo a normálně chodili po chodbách. V jednu chvíli spatřil i vraha, on sám ale naštěstí spatřen nebyl. I když nemohl vědět, kolik útočníků se po budově pohybuje a kde jsou, rozhodl se, že poběží od jedněch dveří ke druhým a bude ve všech učebnách varovat ostatní, aby utekli. Smrt na něj mohla číhat za každými z těch dveří.

To ale Tomáš Hercík nevnímal. „Beru to tak, že jsem udělal něco, co v tu chvíli bylo nutné, co bylo potřeba – nějakým způsobem alespoň někomu na té fakultě pomoct,“ řekl pro Seznam Zprávy. Hercík také pomáhal navádět policisty za střelcem a je pravděpodobné, že svým chováním někomu zachránil život.

To potvrzuje svou výpovědí i divadelní historik Vladimír Just. Ten hovoří o své kolegyni a jisté studentce, které měl zachránit právě Hercík tím, že za nimi přišel do kabinetu a varoval je: „V Tomášovi se, a píšu o tom v jednom článku, probudil mravní zákon, jak už řekl filozof Kant (…) Protože kdyby si vykalkuloval celou situaci, tak asi nevyběhne do čtvrtého patra v momentě, kdy se dozvěděl, že se tam střílí. Ostatní prchli, ale on ťukal na dveře a tiše jim říkal, ať se ukryjí a zabarikádují. Ta má kolegyně tvrdí, že kdyby nebylo tohoto upozornění, tak by tady možná už nebyla. Protože ten vrahoun všude, kde slyšel hlasy a viděl světla, tak do toho pálil.“

Souhlasím s Vladimírem Justem, když říká, že je pro něj důležité jméno zachránce Tomáše Hercíka, a ne jméno vraha. Příklad statečného člověka, který v krajní situaci udělá velmi riskantní, ale nesobeckou a správnou věc, aby pomohl ostatním, je důležitý pro budoucnost. Aby měl člověk naději, že když příště přijde nějaké nepochopitelné zlo, objeví se i dobro, které s ním bude bojovat. Dobrých příkladů je vždy zapotřebí. Během Vánoc a po tom, co se stalo vloni touto dobou, to platí minimálně dvojnásob.

Děkuji všem statečným, kteří se 21.12.2023 podíleli na záchraně lidských životů a doufám, že se o nich a o jejich odvaze ještě dozvíme.

Anketa

Věděli jste, kdo je Tomáš Hercík?
Ano
100 %
Ne
0 %
Celkem hlasoval 1 čtenář.

Zdroje:

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/kameraman-jiri-forman-strelba-univerzita-praha.A231221_225822_domaci_mah

https://www.reddit.com/r/czech/comments/18nre0q/jsem_student_ffuk_co_byl_na_m%C3%ADst%C4%9B_v_dob%C4%9B_st%C5%99elby/

https://plus.rozhlas.cz/teatrolog-just-jmeno-studenta-tomase-ktery-varoval-lidi-na-ff-uk-se-melo-9160711

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-pri-strelbe-na-fakulte-varoval-ostatni-byl-i-ve-ctvrtem-patre-244182

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz