Článek
Eurojackpot je loterie, na které se podílí 19 evropských zemí. Hlavní cena, jackpot, může dosáhnout až 120 milionů eur, což jsou asi 3 miliardy korun. Tyhle stěží představitelné peníze si už několik lidí odneslo. Kam se hrabe Sportka?
Většinou se ale výherce musí spokojit s nějakou menší sumou, první slosování po vyhraném jackpotu se začíná na 10 milionech eur (asi 250 milionů korun), výhra pak roste vždy, když jackpot ve slosování nepadne. I když šance na výhru jackpotu je zhruba 1:140 000 000, sázejících je tolik, že co několik týdnů někdo obvykle jackpot vyhraje. A čeští sázející si pak často kladou otázku – proč je to sakra zase Němec? Nejinak tomu bylo i v úterý, kdy si 31letý šťastlivec v německém Duisburgu vsadil asi za 500 korun, aby si odnesl výhru v přepočtu zhruba 2,5 miliardy. Takže proč to pořád vyhrávají ti Němci?
Proč „pořád vyhrávají Němci“?
Vysvětlení je hned několik.
Za prvé, Německo je lidnatá a bohatá země, na evropské poměry určitě. Další velké země, které tuto loterii hrají, jsou Itálie, Španělsko a Polsko. Ale i ty jsou menší jak populačně, tak co do kupní síly. Průměrný Němec je bohatší než průměrný Polák nebo Čech, a tak si může dovolit utratit za loterii více peněz. A neřeším průměrnou mzdu, ale spíše to, kolik na konci každého měsíce lidem zbyde po zaplacení všech výdajů. Když Němci zbyde 200 euro a Čechovi 50, je to mnohem větší rozdíl, než když na výplatě Němec dostane 2 000 euro a Čech 1 300. Takže rozdíl v tom, v jaké zemi se prodá kolik losů na osobu, může být opravdu drastický.
Teprve statistiky loterie nám ale ukážou, jak moc toho Němci vyhrají. Podle statistik ze 154 jackpotů padlo hned 68, tedy skoro polovina, v Německu. Na druhém místě nejsou ani Španělé, ani Italové, ani Poláci, ale možná trochu překvapivě Finové. Ti si už odnesli 16 jackpotů. Když jsem hledal možné důvody, narazil jsem nejčastěji na zmínky, že Eurojackpot je v zemi opravdu známý a populární, nemá velkou konkurenci a lidé ho prostě sází často.
Poláci a Španělé jackpotů vyhráli po šesti, Italové jen čtyři. Dva jackpoty putovaly do České republiky, jeden výherce si v roce 2015 odnesl výhru 2,5 miliardy korun. Tehdy ještě bez 15% daně, která již dnes platí. Pro výhru si prý do Prahy tento šťastlivec přijel vlakem. Asi to bylo naposledy, co musel někam tímto sdíleným dopravním prostředkem.
No, ale ti Němci jednu výhodu opravdu mají…
Až si znovu budete číst v novinách o tom, že padnul eurojackpot, budete už vědět, že je asi „fifty-fifty“, že to vyhrál Němec. Ale teď si řekneme ještě o jedné poměrně výrazné výhodě, kterou Němci mají.
Jedno vsazení (sloupeček) v Německu stojí 2 eura. V Česku stojí 60 korun. Ale 2 eura, to je asi 50 korun, ne 60…
Jasně, loterijní společnost se brání, že Češi hrají v rámci eurojackpotu o různé doplňkové výhry, jako jsou luxusní auta, byty a tak podobně, ale každý, kdo sází, chce hlavně tu hlavní výhru. A když má Čech s menší kupní silou jedno vsazení dražší než Němec s vyšší kupní silou, nevýhoda to prostě je.
Na druhou stranu, ten, kdo sází a věří, že skutečně jackpot trefí, bude stejně k hlavní výhře potřebovat tolik toho štěstíčka, že už ho tohle nemůže rozházet. Ale co by ho rozházet mohlo, je, když už ta čísla jednou za život trefí…a zjistí, že nebyl jediný. Jednou se eurojackpot dělil i mezi pět různých výherců. A ještě jedna drobná zajímavost – když v tabulce výher vidíte výherce jackpotu, a pod ním je k vidění „několik“ výherců druhého pořadí, což jsou také slušné peníze, většinou v desítkách milionů korun, často může jít o toho samého sázejícího. Jen vsázel několik velmi podobných kombinací.
Anketa
Zdroje:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-ma-noveho-miliardare-co-vime-o-vyherci-kteremu-loterie-vynesla-1411-miliardy-74199
na základě rešerše z webů Eurojackpot a euro-jackpot.net