Článek
Výběr u voleb bude jednoduchý, je možné předat hlasy opozici a „zkusit“ změnu s orientací na východ, nebo trvat na prodemokratickém vývoji v rámci EU a zůstat v NATO. Z pozice pamětníka považuji za nezbytné upozornit, jaké změny směrem k ruskému scénáři je potřeba očekávat v nezvratitelném scénáři.
Rusko pro nás nebylo přínosem v minulosti, současnosti a lze předpokládat s naprostou jistotou, že ani pro budoucnost nemá toto totalitní zřízení žádnou atraktivní nabídku pro ČR.
- Výplata ruského důchodu v rublech by pro naše seniory znamenala značný propad a to nově na cca 19 360 rublů, tedy 7.558 Kč údaj r. 2022, podle aktualizovaného zdroje z roku 2024 spíše 5.000 Kč, samozřejmě měsíčně.
- Čistý plat v ČR je 36.000 Kč, v Rusku 16.300 Kč.
- V ČR je svoboda slova garantována a plně využívána. V Rusku zavírají oponenty do dlouholetého vězení, a spousty jich ve vězení zabijí za jejich politické názory.
- Můžeme cestovat kam chceme a k moři bychom přestali jezdit, tak jak to bylo za komunistů.
- Vojenské oblasti, které byly předány okupantům z východu, i po 35 letech nesou známky naprosté devastace.
- Osobnosti naší opozice neskýtají žádné vlastenecké záruky, nejsou to Češi, kteří by měli za sebou důvěryhodnou historii před listopadem 89, neumí doložit svůj osobní a morální kredit před listopadem 89, těžko by prokázali svou účast na prvních listopadových událostech, zapojovali se poněkud později, než je pro naše lidi lačnící po změně režimu přirozené.
A druhá proevropská volba znamená jistotu svobody a demokracie s tím, že nejsou bez chyb. Kultura volebního výběru byla hrubě narušena koaliční dohodou mezi Zemanem a Klausem, kdy došlo k většinové ztrátě důvěry voličů ČSSD a ODS. Jedna strana je už nenávratně mimo volební preference, druhá bojuje s poklesem důvěry voličů. Ostatní strany koalice jsou na tom podobně, protože neumí využít svůj potenciál.
Zvládli sice svůj volební mandát, ale voliči čekali větší vnímavost k tématům jako je například předražená elektřina. V rámci V4 máme statut velkého vývozce elektřiny, do Maďarska a Polska elektřinu vyvážíme, nicméně z nejasných důvodů, máme pro své domácnosti elektřinu nejdražší z celé V4. Je nám účtována německá cena při naší podstatně nižší kupní síle! Od roku 2021 u nás stoupla cena elektřiny o 85 % na Slovensku o 12 % a v Maďarsku pouze o 1 %.
Proč nejde podpořit mladé rodiny státní garancí pro úrok z hypoték do 2,5 %, proč není povinnost pro samosprávy poskytovat startovací byty pro mladé rodiny v pevném procentu, například 0,25 % z obyvatel samosprávy. To lze řešit výstavbou, nebo i pronájmem bytů včetně investičních, tedy nevyužívaných. Samosprávné celky hospodaří s přebytky rozpočtů, takže mohou podpořit bydlení mladých rodin. Souvislost s vyhlídkami mladých má také zvyšující se veřejné zadlužování, kdy politici zřejmě předpokládají ochotu mladé, a dokonce i nezletilé generace splácet tyto dluhy, které bez jakékoliv odpovědnosti tvoří populisté. Z těchto dluhů si financují “ Lov na voliče“, kterým slíbí z dluhů, které mladí neodsouhlasili, všemožné výhody. Normální je nedělat dluhy a hluboce nemorální je přesunutí dluhů na tyto budoucí generace. Témat k oslovení voličů je několik důležitých a voliči na ně čekají.