Hlavní obsah
Finance

Češi změnili investiční plány. Nejvíce si polepšily nemovitosti a kovy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Tošek

Nejvíce si polepšily nemovitosti a drahé kovy

2. 8. 12:59

Češi chrání svůj majetek před inflací jinak než dříve a mění své investiční návyky. Oproti předkrizové době je v současnosti nejoblíbenější investice do nemovitostí, následují podílové fondy a kovy.

Článek

Další příčky obsadily akcie zahraničních firem a ETF. Pohoršily si dluhopisy a akcie českých firem, „na svém“ zůstaly kryptoměny. Největšími skokany jsou ale společně s nemovitostmi právě drahé kovy, zejména zlato. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění pro Českou mincovnu realizovaného v květnu 2023 společností STEM/MARK na reprezentativním vzorku 1746 dospělých obyvatel ČR.

Investici do drahých kovů plánuje oproti předkrizovým třem procentům v blízké budoucnosti 7 % Čechů. Víc než polovina z nich (53 %) se pro ně rozhodla kvůli stabilitě a potenciálnímu růstu hodnoty, pro 18 % jsou jako investice jistotou v kombinaci s minimálním rizikem. A celých 8 % vyzdvihlo výhodu možnosti fyzicky komoditu vlastnit. Z drahých kovů jednoznačně vede zlato, preferuje jej více než polovina respondentů. Následují platina a třetí stříbro, obliba obou se pohybuje v jednotkách procent.

Podle průzkumu považuje zlato za ochranu před inflací 58 % lidí. Lidé, kteří se rozhodnou pro zlato a další kovy, investují do cihliček či mincí průměrně 50 tisíc korun. U cihliček pak sledují vývoj ceny a případně jej odprodávají zpět, u mincí a medailí je přidanou hodnotou sbírkový potenciál. Ten se odvíjí hlavně od obliby zobrazeného motivu a také od množství, v jakém je konkrétní edice vyražena. To má zásadní vliv na cenu na sekundárním trhu, kde se například mince typu Český lev prodává za několikanásobek původní prodejní ceny,“ říká Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny, která letos slaví 30 let od svého založení a při té příležitosti nechala zpracovat rozsáhlý průzkum veřejného mínění. Investici do drahých kovů, ať už v podobě slitku, či mince, častěji plánují muži a lidé ve věku do 29 let.

Investice a zlato

K investování do drahých kovů se více než polovina lidí (56 %), kteří tak učinili, rozhodla sama, ze 71 % byli vysokoškolsky vzdělaní. Na radu bankéře či poradce dalo 20 % lidí, nejčastěji ze Zlínského kraje, v 51 % případů, a z Ústeckého kraje, ve 45 % případů. Celých 16 % poslechlo své známé – byli to nejčastěji lidé ve věku mezi 45 a 59 lety.

Lidé se domnívají, že investování obecně není snadné a moc mu nerozumí. Potvrzuje to 33 % z dotazovaných. Za snadné nebo spíše snadné jej považuje jen 11 %. Pro všechny je při investování na prvním místě důvěryhodnost instituce, se kterou obchodují (21 %), následuje předvídatelnost úspěchu investice s 19 %. Třetí příčku obsadila míra rizika (17 %), na posledním místě pak 5 % respondentů z 1746 uvedlo poplatky či daně s investicí spojené.

Drahé kovy byly také nejčastěji zmiňovanou odpovědí na otázku „Do čeho byste investovali v případě, že byste měli k dispozici částku 20 tisíc korun?“. Dále jen čtvrtina respondentů správně uvedla, že prodej investičního zlata je osvobozen od daně. U lidí, kteří ale do zlata již investují, to byla více než polovina. A třetina z ní přesně věděla, jak postupovat při jeho zpětném odprodeji.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz