Hlavní obsah

Už víte, co stojí za drahými menu v hospodách ?

Foto: pixabay

Doma je to vždy lepší.

Prostřeno a Ano, šéfe! změnily českou gastronomii i domácí vaření. Jeden pořad inspiroval diváky k tomu, aby se stali mistry ve svých kuchyních, druhý ukázal, jak má vypadat moderní restaurace. Tak Češi vaří doma.

Článek

Tajemství je prozrazeno.

Restaurace stojí před výzvou: Jak přesvědčit zákazníky, že jejich polední menu za 250 Kč je lepší volba než domácí oběd? Koho nebaví doma vařit si teď připlatí. Co s tím. Jediná odpověď je poctivost – jak na talíři, tak v ceně.

Prostřeno a Ano, šéfe!: Jak televize změnila českou kuchyni

Pamatujete si dobu, kdy se domácí vaření omezovalo na rychlé recepty z pytlíku a návštěva restaurace byla svátkem? Dnes je všechno jinak. Reality show jako ProstřenoAno, šéfe! přinesly nejen zábavu, ale také zásadně změnily náš pohled na jídlo – doma i v hospodách.

Prostřeno: Inspirace k domácímu vaření

Pořad Prostřeno naučil diváky, že i z obyčejných surovin se dá vykouzlit neobyčejné jídlo. Soutěžící sice občas servírovali pokrmy, které by neuspěly ani ve školní jídelně, ale pro mnohé diváky to byla lekce odvahy. „Když to zvládl Franta z paneláku, zvládnu to taky,“ znělo v českých domácnostech.

Naráz se zvedl zájem o recepty, které vypadají složitě, ale stojí jen pár korun. Domácí hostiny plné netradičních kombinací a pokusů o fine dining se staly novým trendem. Místo obědů v restauracích začaly domácnosti plánovat menu s pečlivostí hodnou luxusního podniku.

Ano, šéfe!: Když vizuální dojem vydělává

Na druhé straně barikády stál pořad Ano, šéfe! s rázným Zdeňkem Pohlreichem. Ten ukázal divákům, co se často skrývá za dveřmi kuchyní českých restaurací – a nebyl to vždycky pěkný pohled. Špinavé lednice, mražené polotovary a kuchaři bez zájmu o kvalitu. Ale také dal hospodským návod, jak své podniky změnit.

Místo talířů plných jídla bez nápadu přišel důraz na vizuální dojem: malá porce uprostřed velkého talíře, dekorace z jedlých květin a trendy názvy pokrmů. Diváci si však rychle všimli, že za méně jídla se platí víc, což je „geniální způsob, jak vydělat víc za méně práce i surovin“.

Domácí kuchyně vs. restaurace

Kombinace těchto dvou pořadů vedla k zásadnímu posunu: Češi si začali víc vařit doma, protože zjistili, že dobré jídlo zvládnou sami a často levněji. Pandemie covidu tento trend jen posílila. Restaurace byly zavřené, a tak se z kuchyní staly malé soukromé podniky. Navíc lidé začali porovnávat ceny potravin v akcích supermarketů s tím, co si hospodští účtují za obědová menu.

Proč dát 200 Kč za smažák, když si ho doma uděláte za polovinu, a ještě víte, co v něm je?

Budoucnost gastronomie: Domácí šéfkuchaři a výzvy pro restaurace

Zatímco Prostřeno motivovalo lidi k tomu, aby vzali vařečky do vlastních rukou, Ano, šéfe! zlepšilo standardy v restauracích – alespoň na oko. Jaký je však výsledek? Češi dnes více přemýšlí, zda se jim návštěva hospody vyplatí. Domácí jídla často vítězí nejen cenou, ale i kvalitou.

Tak co, půjdete dnes na oběd ven, nebo si uvaříte podle Prostřena? Možná zítra najdete inspiraci v garáži, kde bude mít soused naraženo, jen čepovat si musí každý sám.

Anketa

Jaký oběd si dáváte častěji?
V restauraci.
0 %
Doma.
60 %
V práci, navařeno doma.
40 %
V práci, instantní jídlo.
0 %
Jídlo mi vozí LEDAX.
0 %
Celkem hlasovalo 5 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz