Hlavní obsah

Přijímací zkoušky a co dál?

Foto: Petra Horalka

studium, přijímací zkoušky

Právě teď je ta doba, kdy se studenti základních škol rozhodují co dál. Jako matka skoro 13leté dcery se na toto období teprve připravuji. Uvažuji, kam své dítě nasměrovat. Jaká jsou tedy perspektivní zaměstnání?

Článek

Bezesporu bude psychicky náročné. Když se jí zeptám, čím by chtěla být, neví. Je to asi jako v té písničce od Pokáče – Co z tebe bude… text zní v refrénu takto: Já chci milovat, já chci poznat svět, já chci lítat na měsíc a pak zpět, já chci drink a pláž ne tvou kancelář, tak proč se mě tak blbě ptáš? Naprosto souhlasím, kdo by to nechtěl? No kdo, my uvědomělý rodiče. Nejraději bychom své dítko viděly v teplé kanceláři s pěkným platem.

Jaká jsou tedy perspektivní zaměstnání? Když se zeptáte umělé inteligence, ta v tom má jasno. Je to taková práce, která nabízí dobré možnosti růstu a rozvoje v budoucnosti. Tedy technologové, softwarové inženýrství, zdravotnictví, sestry, lékaři, fyzioterapeuti. Dále obory související s ekologií, energetikou a odpady. Nebo práce v oblasti digitálního marketingu a sociálních medií.

Umělá inteligence dle mého zapomněla na zlaté české ručičky. Určitě bude mít své uplatnění klasické řemeslo. Vždyť dnes je neustálý nedostatek pracovníků ve stavebnictví, chybí elektrikáři, zedníci, truhláři.

Čím tedy začít? Kam své dítě směřovat. Když na to má hlavu, dát ho na gymnázium, obchodní školu nebo začít řemeslem a pak nástavba?

Určujeme tím směr jakým se jeho život bude dále ubírat. Je to dle mého názoru naprosto zásadní milník. A na přešlapy není moc prostoru.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám