Hlavní obsah
Lidé a společnost

David Copperfield: Uhrančivý iluzionista proslul nevídanými triky, v soukromém životě zradil Češku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Homer Liwag/Wikimedia Commons/volná licence
16. 9. 11:34

Nechal zmizet sochu Svobody, létal, přežil pád do Niagarských vodopádů. To je jen malý výčet kousků tohoto světoznámého kouzelníka a iluzionisty. V těchto dnech oslaví David Copperfield již 67. narozeniny. Jaký je jeho životní osud a soukromý život?

Článek

Jeho magické show se staly naprostým zjevením na poli televizní zábavy. S diváky si dělal, co chtěl - nechal je mizet, aby se vzápětí překvapeně objevovali o stovky metrů dál. Nechal zmizet sochu Svobody před zraky obyvatel New Yorku a padesáti miliony televizních diváků. Sedmdesátitunový Orient Expres se vypařil za přítomnosti užaslých davů. Levitoval prostorem, vznášel se nad diváky ve studiu i ve volném prostoru. Přeletěl Grand Canyon. Kamery ho milovaly a on miloval je. Byl naprostým prototypem kouzelníka a iluzionisty - 182 cm vysoký s dlouhýma rukama a pohledem, který okouzlil statisíce fanynek. Na vrcholu své slávy dostával až 1000 milostných dopisů denně. V současné době stále připravuje nové triky, jen se stáhl do ústraní a i když vystupuje se svou magickou show i nadále po celém světě, značně omezil četnost vystoupení. David Copperfield slaví 67. narozeniny.

Foto: TheMagicOfDC/Wikimedia Commons/volná licence

Hvězda Davida Copperfielda na slavném „chodníku slávy“ v Hollywoodu

Narodil se jako David Seth Kotkin 16. září 1956 v Metuchenu ve státě New Jersey jako potomek ruského emigranta a rodačky z Jeruzaléma. Jeho rodiče Rebecca a Hy (Hyman) Kotkinovi žili v Metuchenské židovské komunitě, matka pracovala v pojišťovně a otec vedl galanterii. Oba tvrdě pracovali a jedináček David velmi těžko vycházel s vrstevníky a spolužáky. Byl velice plachý a v útlém dětství raději trávil čas v synagoze nebo se svým milovaným dědečkem. Je to až kupodivu, jak se z tichého introvertního otloukánka mohl stát světovou megastar a nechat žasnout davy při předvádění svých triků.

První kouzlo ho naučil právě jeho dědeček. Byl to karetní trik, který David při svých vystoupeních předvádí doposud. Trikům, iluzím a magii zcela propadl. Místo, aby se venku potuloval s vrstevníky nebo sportoval, trávil celé dny i noci zavřený ve svém pokoji, kde triky a iluze nacvičoval. Na začátky své kouzelnické kariéry zavzpomínal David při jednom rozhovoru pro televizní stanici NBC : „Když jsem začal zkoušet magii a šlo mi to, rozhodl jsem se ukázat nějaké triky ve škole. A upoutalo to velkou pozornost. A ano, velmi jsem ocenil hlavně to, že to přitahuje i děvčata.“

Foto: ABC TV/Wikimedia Commons/volná licence

David v roce 1977

Své první kouzelnické představení uspořádal ve svých dvanácti letech pod jménem Boy Divino. Mělo obrovský úspěch a David se rozhodl věnovat se magii profesionálně. Stal se historicky nejmladším členem Společnosti amerických kouzelníků. Jako šestnáctiletý už přednášel magii na univerzitě v New Yorku. Dokončil střední školu a rodina trvala na tom, aby zkusil i školu vysokou. Byl přijat na Fordhamskou univerzitu, ale vydržel tam pouhé tři týdny. Pak se v něm probudil vrozený exhibicionismus a touha po slávě a magii a odešel do Chicaga, kde hrál a zpíval v muzikálu The Magic Man. Do té doby spadá výběr jeho uměleckého jména - David Copperfield podle hlavního hrdiny jeho oblíbeného románu Charlese Dickense.

Jeho mediální kariéra začala v roce 1977. Vystupoval se svými triky na Havaji a šikovného mladíka všiml televizní producent Joseph Cates a nabídl mu možnost vystoupení v kouzelnické show. A na dalších dvacet let si David tuto show doslova ukradl pro sebe.

Nestačilo mu to, co uměl. Neustále musel posouvat hranice svých možností. Vymýšlel stále nové a nové triky a iluze, kterými uváděl v naprostý úžas davy nadšených diváků. Unikl z vězení Alcatraz, prošel Velkou čínskou zdí, před očima nervózního majitele zničil a obnovil baseballovou kartu v hodnotě přes milion dolarů - tím majitelem nebyl nikdo menší než slavný hokejista Wayne Gretzky. Všechny jeho triky a kouzla v jeho podání vypadají velmi jednoduše, jakoby „mimochodem“, ovšem za vším vždy stály roky příprav. Jen příprava a zkoušení jeho slavné iluze létání trvala sedm let, přeříznutí pilou připravoval pět let.

Foto: TheMagicOfDC/Wikimedia Commons/volná licence

David Copperfield na vrcholu své slávy

Jeho profesní život byl poznamenán také spoustou úrazů. V roce 1984 se málem utopil, když se včas nedostal z řetězů a v nádrži plné vody se začal topit. Minutu a půl trvalo, než bezvládného kouzelníka vytáhli asistenti z vody a musel být resuscitován. Probral se s ochrnutými končetinami a pohyboval se na vozíku. Svou pevnou vůlí se dokázal zotavit natolik, že po týdnu z vozíku vstal a půl roku používal hůl. Jednou málem uhořel při výstupu s ohnivou obručí. Musel mu být přišit prst na ruce, o který přišel při triku s pilou. Slavná iluze průchodu roztočeným ventilátorem byla na nějaký čas stažena z repertoáru jeho magické show, protože ventilátor při živém vystoupení doslova vcucl asistenta, který klopýtl a vletěl přímo do roztočených lopatek. Asistent se zotavil ze zlomenin čtrnácti kostí v těle.

Náklonností k něžnému pohlaví se David Copperfield nikdy netajil. Ženy uhrančivého kouzelníka doslova pronásledovaly a sám David přiznal, že jeho ložnicí prošlo přes 2000 žen. Ale nikdy na veřejnosti nepropíral žádné intimní detaily, vždy se choval jako naprostý gentleman a soukromí si vždy pečlivě střežil. Možná až příliš, protože se vyrojily fámy, že je ve skutečnosti gay a jen rozhlašuje do světa kolik měl žen, aby svou sexuální orientaci zakryl. Nic z toho se nepotvrdilo, v roce 1993 začal chodit s tehdy světoznámou modelkou Claudií Schiffer. Dokonce ji pozval jako figurantku do své show a nechal ji přeříznout pilou. V roce 1994 se pár zasnoubil.

Foto: Georges Biard/Creative Commons/ Attribution-Share Alike 3,0

Claudia Schiffer v roce 1993

Štěstí trvalo šest let, pak se pohledný pár rozdělil - prý kvůli vytíženosti obou partnerů. David se poté objevoval po boku modelek a mladých hereček, ale nikdy nepřiznal žádný trvalejší vztah. Prostě si žil a pracoval a vystupoval se svou magickou show. Pokračoval v charitativní činnosti - jako velký filantrop sponzoruje mnoho projektů, které se týkají hlavně tělesně postižených. Již v roce 1982 založil Project Magic, kde použil magii jako léčebnou metodu pro posílení dovednosti a motorických schopností tělesně postižených lidí. Ženy slavného kouzelníka nadále vyhledávaly a on se nijak nebránil přelétavým známostem na jednu noc.

To skončilo v roce 2006, kdy se seznámil s atraktivní českou modelkou, která mu zcela učarovala. Mária Petličková se do charismatického iluzionisty zamilovala tak, že se kvůli němu rozvedla s producentem Janem Fulínem a následovala Davida do Spojených států. Vypadalo to na velkou lásku jako z románu, ze vztahu vzešly dokonce dvě děti - chlapec Dylan a dívka Audrey. Copperfield však nikdy otcovství těchto dětí oficiálně nepotvrdil. Mária a David byli však ukázkovým párem a svatba byla na spadnutí. V roce 2011 však David zčistajasna šokoval naprosto všechny přiznáním, že je otcem roční dcery Sky. Matkou je o 28 let mladší francouzská modelka Chloe Gosselin. Petličková se po zradě své životní lásky vrátila zpět do Česka a k životu s kouzelníkem se zcela odmítá vyjadřovat.

Foto: Homer Liwag/Creative Commons/CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.

Davida Copperfielda ženy milují a ani on se nevyhnul skandálu

Během své kariéry si David přišel na velmi slušné jmění, které se rozhodl investovat do koupě vlastního ostrova Musha Cay, který leží v souostroví Exuma v jižních Bahamách. Nechal si na něm postavit luxusní sídlo Highview s vlastním přístavištěm a přistávací plochou. Žije střídavě zde a v Las Vegas, kde vymýšlí nový projekt - již ne megalomanské a šokující kouzelnické show, ale komorněji laděná vystoupení za účasti jen pár desítek diváků, jejichž součástí nejsou jen triky, iluze a kouzla, ale také vyprávění a rozhovory.

David si pořád troufá na své proslavené velké iluze za účasti televizních kamer. „Vždy jsem chtěl narovnat šikmou věž v Pise a nechat zmizet Měsíc, rozpovídal se v rozhovoru pro CBS a těžko říct, zda to myslel vážně, či je to jen součástí nějaké jeho další iluze. To se uvidí. Nebo neuvidí?

Foto: Angela George/Creative Commons Attribution-Share Alike 3,0

David v roce 2017

Co o Davidu Copperfieldovi možná nevíte:

  • v tajném skladu v Las Vegas vlastní největší sbírku magických předmětů a věcí o magii všeobecně. Do tohoto tajného muzea je veřejnosti vstup zakázán a bere tam na prohlídky pouze pár vyvolených
  • má svou vlastní voskovou figurínu v londýnském muzeu Madame Tussaud
  • získal 21 cen Emmy
  • v jedné ze show si náhodně vytáhl z publika ke spolupráci českou modelku Ivu Kubelkovou
  • své nové kouzelnické triky vymýšlí na jednom utajeném místě v Nevadě
  • rok 2013 málem otřásl Copperfieldovou kariérou, když ho jeden z návštěvníků a účastníků zažaloval za úraz během magického „zmizení“ a požadoval po něm 400 tisíc dolarů. Turista z Anglie spolu s dalšími dvanácti účastníky zmizel z pódia a objevil se na druhé straně místnosti. Při tomto triku měl utrpět nejen zranění hlavy, ale i dalších tělesných partií. David musel prozradit tajemství triku, ovšem turisté nevysoudili ani cent.
  • všichni, kdo ho znají, se shodují v tom, že je velice arogantní a urážlivý
  • na jeho vystoupení bylo prodáno nejvíce vstupenek v historii
  • měl stalkerku, která ho bezmála rok pronásledovala na každém kroku. Když zmizela, vyšetřovala ho policie. Naštěstí se našla živá a zdravá v psychiatrické léčebně
  • byl několikrát zažalován za sexuální obtěžování a vždy obžaloby zproštěn

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz