Hlavní obsah
Automobily a doprava

Policisté jsou za dopravní přestupky v podstatě nepostižitelní

Foto: Pisalek 00 (Vlastní dílo)

Policie

Možná řešili krádež slepic, sousedský spor, nebo se prostě jenom strážník zastavil doma na večeři. Ať tak či tak, policejní vozidlo, zaparkované v jízdním pruhu, v žádném případě neparkovalo v souladu se zákonem.

Článek

Zákon 361/2000 Sb. ve smyslu ustanovení §41 odst. 1 sice umožňuje policistům v určitých případech porušovat pravidla silničního provozu, ovšem tato výjimka platí pouze v tom případě, že se jedná o neodkladný zásah. Doslova se uvádí toto: „Řidič vozidla, který při plnění úkolů, souvisejících s výkonem zvláštních povinností, užívá zvláštního výstražného světla modré barvy, případně doplněného o zvláštní zvukové výstražné znamení, nemusí dodržovat některá pravidla silničního provozu, zejména dodržovat značky a světelné signály, jezdit vpravo, dát přednost, dodržovat rychlost apod“.

Dopravní přestupky policistů

Jestliže však výstražné světlo modré barvy policista na voze nepoužívá, je i policejní vozidlo, resp. jeho řidič, běžným účastníkem silničního provozu, který musí dodržovat všechna pravidla silničního provozu. Třeba neparkovat v jízdním pruhu, kdy při stání nezůstane volný jízdní pruh široký nejméně 3 metry pro každý směr jízdy. Tohle pravidlo vůbec neřešil například řidič policejního vozu Škoda Scala, který služební auto zaparkoval na silnici v Předměřicích nad Jizerou. A přesto, že se již stmívalo, vozidlo nebylo nijak označeno ani osvětleno. A protože vůz neměl ani zapnuté modré výstražné světlo, lze úspěšně pochybovat i o tom, že jeho posádka v tu chvíli plnila nějaké neodkladné záležitosti.

Beztrestnost policistů

Bohužel, není žádnou výjimkou vidět policejní vůz, který pravidla silničního provozu podobným způsobem porušuje. Policisté jsou totiž v takových případech v podstatě beztrestní a mnohdy na to hřeší. Policista se přestupku dopustit nemůže, takže jeho případné provinění je projednáváno pouze jako tzv. „kárné provinění“. Jen s obtížemi potom „běžný“ řidič s klidem akceptuje to, že dostane pokutu například za zaparkování vozidla v hranici křižovatky, nebo třeba za drobné překročení rychlosti v obci.

Modré výstražné světlo je základ

Je samozřejmé, že když policisté vyšetřují nějakou dopravní nehodu, krádež, nebo třeba pouliční rvačku, musí zaparkovat co nejblíže ke konkrétní události. Ovšem parkovat by měli tak, aby neporušovali zákon. V opačném případě se totiž může stát, že je běžní řidiči budou považovat za arogantní zaměstnance státu, kteří zneužívají toho, že jsou, v případě páchání dopravních přestupků, v podstatě beztrestní.

Je pochopitelně možné, že posádka vozu na titulní fotografii plnila svoje služební povinnosti. V takovém případě však musí mít předmětné vozidlo zapnutá modrá světla. Nejen kvůli tomu, aby bylo zřejmé, že policisté vykonávají svoji práci, ale také kvůli tomu, aby bylo takto zaparkované vozidlo pro ostatní řidiče viditelné.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz