Článek
Byl to hit socialistických hospod. Smažený sýr s bramborem a tatarkou byl stálicí jídelních lístků snad ve všech tehdejších restauracích. V osmdesátých letech to navíc bylo jedno z nejlevnějších jídel. Drahý ementál totiž vystřídal polotučný eidam a rázem to bylo jídlo pro chudé. Smažený sýr měl však v tehdejším Československu ještě jednu, mnohem zásadnější, úlohu. Zní to legračně, ale „smažák“ měl soudruhům pomoci budovat socialistický stát. Jak?
Socialistické polotovary
Někdy v sedmdesátých letech dostali soudruzi nápad, že ulehčí ženám život, ušetří jim čas trávený vařením, a umožní jim tak nastoupit dříve do práce a budovat socialismus. Totální nesmysl chtěli soudruzi podpořit rozšířením tzv. „polotovarů“ do tehdejších prodejen. Jak už z názvu vyplývá, mělo jít o taková předpřipravená jídla. Mikrovlnky tehdy ještě neexistovaly, takže hospodyňky musely stejně mnoho věcí u plotny dodělat. Mezi oblíbené polotovary tehdy patřily například knedlíkové šišky, sekaná, zmrazené ovocné taštičky s tvarohem a povidly, nebo třeba právě smažený sýr.
Nejlevnější jídlo to už dávno není
Dal se koupit už obalený. Doma ho stačilo pouze „posadit“ na pánev, uvařit brambory a přidat oblíbenou tatarku. Ta totiž poslala zdánlivě obyčejný smažák do vyšších gastronomických pater. Jídlo to bylo skutečně oblíbené, ale představy soudruhů o rychlejším budování socialismu nenaplnilo. A i když už tu socialismus dávno nemáme, bohudík, smažený sýr pořád patří mezi nejoblíbenější jídla ve většině klasických českých restaurací. Sice už zdaleka nejde o nejlevnější jídlo, ale svoje publikum si najde vždycky.
Český původ smažák nemá
Jenže odkud tahle nezdravá laskomina vlastně pochází? Kdy by tipl, že z Česka, pletl by se. Nicméně Češi povznesli smažený sýr do vyšších gastronomických pater přidáním další nezdravé potraviny, kterou není nic jiného, než tatarská omáčka. Ani ta sice není českým vynálezem, ale k smaženému sýru ji přidali už někdy před druhou světovou válkou právě Češi.
Majonéza a tatarka pocházejí z Francie
Tatarská omáčka vznikla, stejně jako majonéza, ve Francii. Tamní mistři kuchyně totiž do už tak oblíbené majonézy přidali nakládané kyselé okurky, šalotku, pažitku, kapary, estragon, cibuli a česnek a tatarská omáčka byla na světě. Dnes si ji v mnoha rodinách připravují sami, ale základ zůstává stejný. No a ke smažáku a hranolkům je to naprostá nutnost.